Jedynie prawda jest ciekawa


Buzi, buzi i lata spłacania długów

14.11.2012

Rozbieżności między Polską, a Niemcami są tak ogromne, że kanclerz Merkel może porzucić dzielnego rycerza Donalda dla angielskiego arystokraty - komentuje brukselski szczyt Janusz Szewczak.

Stefczyk.info: Kanclerz Merkel gorąco wycałowała premiera Tuska. Tylko co z tego wynika?

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów: Faktycznie były całusy pełne sympatii, natomiast widać wyraźnie, że rozbieżności między Polską, a Niemcami są tak ogromne, że kanclerz Merkel może porzucić dzielnego rycerza Donalda dla angielskiego arystokraty. Najprawdopodobniej właśnie ofiarą  rozbieżności w żądaniach w zakresie cięć w budżecie między Cameronem a kanclerz Merkel padnie właśnie Polska. Anglicy domagają się cięć nawet rzędu 200 miliardów, kanclerz Merkel zgodziłaby się pewnie na 100 miliardów euro cięć. A do tego będziemy mieli jeszcze tak zwane wrzutki nocne, jak ta szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy’a, który końskim targiem zaproponował 75 miliardów cięć. Widać, że mamy do czynienia z wyrywaniem sobie tych pieniędzy przez najsilniejsze kraje.

 

O tej propozycji Van Rompuy’a premier Tusk powiedział, że nie jest dramatycznie zła. Czyli jaka jest?

Logicznie wychodzi, że jest bardzo zła. Jednak realnie ta propozycja jest potwornie zła. Tu w grę wchodzi cięcie i Funduszu Spójności i funduszy dla rolnictwa. Przy tym przypomnijmy jeszcze jedną kwestię. Premier Tusk poddał się już kilka dni temu w Sejmie, kiedy to zaczął licytować w dół. Powiedział, że zgodzimy się na 400 miliardów, a to znaczy, że już ma starcie premier zrezygnował z ok. 80 miliardów złotych. Przecież punktem wyjścia było 480 miliardów złotych, czyli środki w ramach Polityki Spójności oraz fundusze dla rolnictwa.

 

Jednak zabieg PR-owy wychodzi wspaniały. Przecież w kampanii PO zapowiadała 300 miliardów, teraz premier mówi o 400 miliardach, więc w pobieżnym odbiorze zyskujemy 100 miliardów, a nie tracimy 80.

To prawda. Fakty są jednak takie, że tych pieniędzy ubyło, a nie przybyło. Warto też powiedzieć, że rząd nie mówi prawdy na temat środków z UE. Pamiętajmy, że oprócz tego, co z UE dostajemy, jest też druga strona bilansu, czyli to co do UE wpłacamy. Tymczasem, o tym się w ogóle nie mówi w Polsce. Jeśli chodzi o tę obecną perspektywę finansową 2007 – 2013, to z puli spożytkowanych środków spójności rzędu 67 miliardów euro, trzeba odjąć 25 miliardów euro naszej składki do instytucji UE. Tak naprawdę saldo netto jest na poziomie 45-46 miliardów euro. Nie są to pieniądze gigantyczne i tej kwocie daleko do tych szumnie zapowiadanych 300 miliardów złotych. Trzeba więc pamiętać, że do UE dopłacamy gigantyczne kwoty w ramach tak zwanych środków własnych. Myślę, że w przyszłym tygodniu w ogóle może nie dojść do porozumienia w sprawie budżetu. To mogą być nie kończące się negocjacje do początku przyszłego roku. Jednak kanclerz Merkel, obawiając się przegranej w wyborach w przyszłym roku, w mojej ocenie, raczej zgodzi się na głębsze cięcia w budżecie, przychylając się do stanowiska Wielkiej Brytanii. Pani kanclerz ma świadomość, że Cameron, w przeciwieństwie do premier Tuska, może użyć weta i wtedy cała przyszłość strefy euro będzie zagrożona. Moim zdaniem stracimy realnie ok. 10-15 miliardów euro.

Rozmawiała DLOS

[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook