Jedynie prawda jest ciekawa


Burmistrz Pieniężna: "SLD próbuje upolitycznić sprawę pomnika"

26.02.2014

W Pieniężnie wciąż trwa oczekiwanie na ostateczną decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego na uchwałę samorządowców, w której zażądano likwidacji pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego, który dowodził akcjami przeciwko żołnierzom Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Rośnie też opór w sprawie zburzenia pomnika ze strony postkomunistycznego SLD. O wecie postkomunistów i innych kwestiach wokół pomnika rozmawiamy z brumistrzem Pieniężna Kazimierzem Kiejdo.

STEFCZYK.INFO: Co się dzieje w kierunku likwidacji pomnika sowieckiego generała w Pieniężnie?

Kazimierz Kiejdo: Bez zmian. Czekamy na decyzję wojewody odnośnie naszej uchwały. My już zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić. Żadnych informacji o dalszych posunięciach w sprawie pomnika nie mamy.


Jakie nastroje panują w Pieniężnie po tym samowolnym sabacie rosyjskiej delegacji wokół pomnika ich generała?

Różne są na ten temat opinii, bo wiadomo, że ilu ludzi, tyle opinii. Podnosiły się głosy na temat statusu i racji tych, którzy tu przyjechali w delegacji z Kaliningradu.


Zna pan już opinie tego procownika naukowego Ośrodka Studiów Wschodnich z Olsztyna, który powiedział, że nie należy ruszać pomnika, bo grozi nam konflikt nie tylko z Rosją, ale także z Izraelem, bowiem ten sowiecki generał ma żydowskie korzenie? Co pan sądzi o tym rasowym „argumencie”?

Mieszanie racji rasowych czy pochodzeniowych w sprawę tego pomnika jest wielce niestosowne. Jak to już wielokrotnie podkreślałem, na cokole jest postać wyższego oficera sowieckiego i nie jest istotne jakiej on był narodowości. Ważne jest kim był, co sobą reprezentował i co robił w naszym kraju i co robił z naszymi żołnierzami. Gdyby był nawet Polakiem, takim np. Dzierżyńskim, to też byśmy wnioskowali o zlikwidowanie takiego pomnika.


Czy nie jest przykro panu i i innym mieszkańcom Pieniężna, że Rosjanie mogli zrobić swój zlot przy pomniku wykorzystując ruch bezwizowy, a więc dobre intencje państwa polskiego?

Jeśli chodzi o mnie, to mam bardzo wysublimowane poczucie własności. Zawsze ją szanowałem i bardzo nie podoba mi się, że ktoś wchodzi na czyjś teren, narusza czyjąś własność. Gdy Rosjanie przyjechali tu pierwszy raz, aby posprzątać bez pozwolenia teren wokół pomnika, to powiadomiłem odpowiednie służby, które ich wylegitymowały. Rosjanie powoływali się w rozmowie z legitymującymi ich policjantami na rzekomą moja zgodę na sprzątanie. To oczywiście absolutnie nieprawda.

Gorszące jest jeszcze jedno w tej sprawie: upolitycznianie jej i personalizowanie tej sytuacji. To bardzo przykre, że politycy lokalni, głównie z SLD, próbują na tym zbić kapitał polityczny. Czytałem, że to PiS próbuje coś robić wokół pomnika, ale ja przecież do żadnej partii nie należę, a u siebie w urzędzie mam podwładnych należących do bardzo różnych opcji. U mnie przede wszystkim liczy się praca. Bardzo mnie więc bulwersuje to, że SLD próbuje się kwestionować legalność uchwały. Żyjemy w demokratycznym państwie prawa i nikt nie ma podważać legalności uchwał podjętych w drodze demokratycznego głosowania, bo to jest dopiero atak na demokrację. Oburzające jest też zachowanie się sejmiku wojewódzkiego, który próbuje ingerować w sprawy naszego tutaj samorządu.


Ano właśnie, czy to nie jest symboliczne, że pomnika bronią ci, których podkomendni sowieckiego generała przynieśli do Polski na swoich bagnetach?

Dla mnie to jest oczywiste. Zaskoczony byłbym, gdyby oni zachowywali się inaczej. Przecież to przedstawiciele PZPR stawiali ten pomnik. Mimo że żyjemy już ponad 20 lat w wolnej Polsce, to nadal kreować rzeczywistość chcą ludzie wywodzący się mentalnie z tamtej epoki.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: tvp.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook