Jedynie prawda jest ciekawa


Burdzy: Przed drugą debatą

15.10.2012

We wtorek druga telewizyjna debata prezydencka. Dla prezydenta Baracka Obamy to szansa na zatarcie złego wrażenia z pierwszego starcia i przełamanie sondażowych spadków. Mitt Romney liczy na scementowanie wrażenia, że to on jest obietnicą „zmiany” dla znękanych wysokim bezrobociem i słabym wzrostem gospodarczym Amerykanów.

Demokraci ukoili trochę skołowane nerwy po czwartkowej debacie kandydatów na wiceprezydenta. Biden apelował do oddanych zwolenników i rozpalił ich entuzjazm po słabym występie w debacie prezydenta Obamy. A więc było o „walczącej o przeżycie” klasie średniej, „ milionerach” którzy powinni się więcej dołożyć do wspólnej kasy nawet o prawie o aborcji (bez tego, dzisiaj nie ma szans być na szczycie w Partii Demokratycznej). Biden wspomniał też sławetne „47 procent” , nawiązując do słynnego stwierdzenia kandydata na prezydenta Mitta Romneya, o nie pracującej i nie płacącej podatków prawie połowie amerykańskiego społeczeństwa. Ale z drugiej strony Biden zachowywał się wobec młodszego o 27 lat kongresmena Paula Ryana w sposób, który wielu uważa za grubiański. Niespotykanie szerokie uśmiechy, spojrzenia niczym amanta z Hollywood, wreszcie szerokie gesty rąk… a przede przerywanie rywalowi, wtrącania mu się do wypowiedzi, co było mało dyplomatyczne a czasami wręcz chamskie (republikanie skrupulatnie wyliczyli, że Biden przerwał Ryanowi 82 razy). Z kolei Ryan bardziej zwracał się do wyborców niezdecydowanych albo przynajmniej tych, którzy – rozczarowani obecnym prezydentem – szukają powodu, aby oddać swój głos na Mitta Romneya. I on także znalazł wiele pochlebnych recenzji.

We wtorek na scenie znów staną kandydaci na prezydenta. Aby wygrać reelekcję, prezydent Obama musi wypaść o niebo lepiej niż za pierwszym razem. Już zapowiedział, że będzie bardziej zdecydowany i mocniejszy w przekazie. W zamyśle sztabu, prezydent będzie chciał zatrzeć dobre wrażenie jakie wywarł Romney w pierwszej debacie – co od razu przyniosło mu zysk w sondażach – poprzez konfrontację z pomysłami republikanina. – Myślę, że występ Romneya był rzeczywiście magiczny, jak w teatrze. Głównie dlatego, że przez 90 minut uciekał od kampanii jaką prowadził przez ostatnie sześć lat – mówił w niedzielę jeden z najbliższych współpracowników Obamy. Z kolei sztab Romneya liczy, że ich kandydat znów pokaże się z jak najlepszej strony, zwłaszcza w kontraście do obecnego lokatora Białego Domu. – Prezydent może zmienić swój styl. Może zmienić taktykę. Ale nie może zmienić swoich dokonań a ni prowadzonej polityki. I o to będzie chodzić w tym głosowaniu – twierdził Ed Gillespie ze sztabu Romneya.

Ale prezydent musi uważać, żeby na scenie w uniwersytecie Hofstra w Hempstead (stan Nowy Jork) nie wypaść jak... Biden. Jednym słowem powinien atakować, ale robić to w sposób tak „przyjazny”, aby nie uwłaczać godności urzędu prezydenta. Dodatkowo konfrontacja może być nieco utrudniona, bo kandydaci będą musieli odpowiadać na pytania zadane przez wyselekcjonowaną publiczność na miejscu.

Obama musi też zrobić coś, aby zmienić dynamikę wyborów. Jak zauważył prowadzący badania opinii publicznej dla Partii Demokratycznej Stan Greenberg, prawdziwym „niebezpieczeństwem dla Obamy jest fakt uznania przez wyborców Romneya za kandydata zmiany”. Badania opinii publicznej pokazują, że Amerykanów zaczyna przekonywać przekaz, że kolejne cztery lata rządów Obamy oznaczają „rządy status quo”. Według Greenberga, prezydent Obama powinien w debacie „zapobiec utrwaleniu się tego przekonania”. Jeśli tego nie zrobi skutecznie, wyborcy wybiorą „zmianę” czyli Romneya.

Paweł Burdzy z Chicago

[fot. PAP/EPA]Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook