Jedynie prawda jest ciekawa


Burdzy: Po klifie fiskalnym, klif numer dwa

08.01.2013

Amerykanie trawią wyniki negocjacji, które doprowadziły do uniknięcia od 1 stycznia kombinacji podwyżki podatków i automatycznych zwanych jako „klif fiskalny”. A Waszyngton już szykuje się na kolejne starcie, tym razem dotyczące limitu zadłużenia rządu federalnego i cięć wydatków budżetowych. Śmiało można je nazwać „klifem numer dwa”.

Jak donosi instytut Gallupa, Amerykanie są niemal po równo „za” i „przeciw”. Bardziej zadowoleni są demokraci. Wynika to może z faktu, że wszelkie, automatyczne cięcia budżetowe w wysokości 110 mld dolarów w tym roku zostały odłożone o dwa miesiące. Republikanie są mniej zadowoleni, co nie dziwi – zgodzili się na podwyżkę podatków (co prawda dochodowego tylko dla 2 proc. najlepiej zarabiających ale inne podwyżki dotkną nawet 77 proc. obywateli USA).

Ale kolejna batalia o finanse państwa zaczyna się już teraz. Chodzi o konieczność podniesienia limitu zadłużenia. Dług publiczny przekroczył już 16 biliona (16 i dwanaście zer) dolarów i Kongres musi zgodzić się na jego zwiększenie. Decyzja konieczna, gdyż bez niej, rząd federalny USA musiałby ogłosić niewypłacalność i zawiesić swą działalność, co mogłoby grozić niewyobrażalnymi konsekwencjami. Jednak republikanie rządzący Izbą Reprezentantów  oraz będący w mniejszości w Senacie stawiają sprawę jasno: nie będzie zwiększenia limitu bez ograniczenia wydatków.

Obie strony sporu (prezydent Barack Obama wspierany przez demokratów w Kongresie) oraz republikanie już oddali wstępne salwy. Prezydent przestrzegł przed „niebezpiecznymi grami” w związku z limitem zadłużenia. „Nie zgodzę się na kompromis w jednej sprawie: czy rząd federalny ma zapłacić za rachunki, które zostały już zaakceptowane. Jeśli Kongres nie przyzna rządowi USA płacenia na czas swoich rachunków, konsekwencje dla całego świata mogą być katastrofalne” – oświadczył prezydent. Jego współpracownicy liczą, że zepchnięci do defensywy republikanie nie ośmielą się doprowadzić do sytuacji, w której Waszyngton ogłosi nawet tymczasową niewypłacalność.

Jednak republikanie twardo obstają przy konieczności równoważenia nowych wydatków i ilości zaciąganego długu. Mają nawet swoją formułę: „jeden do jednego”, czyli na każdy dolar podniesionego limitu zadłużenia, należy znaleźć dolara oszczędności w wydawaniu publicznego grosza. I nie chcą słyszeć – po ustępstwach przy pierwszym „klifie” – o jakichkolwiek nowych podatkach. „Kwestię podatków już skończyliśmy, już załatwiliśmy, jest za nami. Czas zająć się naszym uzależnieniem od wydawania pieniędzy. Pan prezydent to wie” – powiedział szef republikańskiej mniejszości w Senacie sen. Mitch McConnell.

Takie postawienie sprawy zwiastuje, że w ciągu co najmniej najbliższego półtora miesiąca będziemy świadkami poważnego sporu w Waszyngtonie. Republikanie chcą zmniejszenia wydatków i są przeciwko kolejnym podwyżkom podatków. Obama i jego sojusznicy nie chcą ruszać wydatków, za to dodatkowych dochodów dla budżetu chcą poszukać w kieszeniach podatników. Zanosi się na ostry spór, bo sytuacja stale rosnących wydatków budżetowych przy nie zwiększających się dochodach podatków jest istną kwadraturą koła, która na dodatek grozi fiskalną katastrofą.

Paweł Burdzy z Chicago
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook