Jedynie prawda jest ciekawa


Bukowski: Meandry Leszka Millera

22.02.2014

Leszek Miller od kilku dni powtarza w mediach, że jeśli Prezydent RP nadałby pośmiertnie Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, to powinni go również otrzymać generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak...

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller od kilku dni powtarza w mediach, że jeśli Prezydent RP nadałby pośmiertnie Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu (czego domaga się coraz więcej osób i środowisk), to powinni go również otrzymać generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak jako architekci Okrągłego Stołu.

Nie dziwi mnie takie stanowisko polityka lewicy, który - trzeba to obiektywnie przyznać - zrobił więcej dla rehabilitacji „pierwszego polskiego oficera w NATO” niż wywodzący się z przeciwnej mu formacji pierwszy prezydent niepodległej Rzeczypospolitej Lech Wałęsa oraz legitymujące się „solidarnościowym” rodowodem rządy z początku lat 90. Musi on przecież dbać o swój elektorat, który ze zdumieniem przechodzącym we wrogość przyjął jego działania w tej sprawie w 1997 roku i nadal utrzymuje w kwestii Kuklińskiego podobną opinię, jaką publicznie prezentuje najwierniejszy Moskwie poseł Sojuszu profesor Tadeusz Iwiński.

W minionych latach, a nawet jeszcze całkiem niedawno Miller wyrażał się o Pułkowniku niezwykle ciepło. Wiem, że obaj panowie spędzili wiele godzin na „nocnych Polaków rozmowach”, w rezultacie których czołowy polski postkomunista diametralnie zmienił poglądy na temat swego interlokutora, przyjmując formułowane przezeń argumenty. Można nawet powiedzieć, że był pod jego urokiem.

Nie sądzę, aby znowu zmienił zdanie w tej materii. Będąc jednak wyrachowanym, cynicznym i do bólu pragmatycznym politykiem doskonale rozumie, że swoją wielokrotnie ujawnioną sympatię dla Kuklińskiego musi zrównoważyć hołdowniczymi wypowiedziami o ludziach, którzy są idolami dla większości jego wyborczej bazy, także dla partyjnej młodzieży.

Postanowił więc działać na zasadzie: „panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” i lansować wspólną tezę dla SLD oraz tych środowisk dawnej opozycji antykomunistycznej, które uznają iż równe zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości mają obie strony zasadniczego sporu ze schyłkowego okresu PRL, a Jaruzelski i Kiszczak są ludźmi honoru. I dlatego ogłasza w kolejnych mediach swój idealnie wpisujący się w taktykę „grubej kreski” pomysł.

Mam jednak nadzieje, że prezydent Bronisław Komorowski nie ulegnie tej bliskiej części jego najbliższego politycznego otoczenia narracji i uhonoruje Orderem Orła Białego, a może także awansem generalskim nie zdrajców polskiej racji stanu, ale wyłącznie jej bohaterskiego wyraziciela, czyli pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Jerzy Bukowski

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook