Jedynie prawda jest ciekawa


Bukowski: Meandry Leszka Millera

22.02.2014

Leszek Miller od kilku dni powtarza w mediach, że jeśli Prezydent RP nadałby pośmiertnie Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, to powinni go również otrzymać generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak...

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller od kilku dni powtarza w mediach, że jeśli Prezydent RP nadałby pośmiertnie Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu (czego domaga się coraz więcej osób i środowisk), to powinni go również otrzymać generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak jako architekci Okrągłego Stołu.

Nie dziwi mnie takie stanowisko polityka lewicy, który - trzeba to obiektywnie przyznać - zrobił więcej dla rehabilitacji „pierwszego polskiego oficera w NATO” niż wywodzący się z przeciwnej mu formacji pierwszy prezydent niepodległej Rzeczypospolitej Lech Wałęsa oraz legitymujące się „solidarnościowym” rodowodem rządy z początku lat 90. Musi on przecież dbać o swój elektorat, który ze zdumieniem przechodzącym we wrogość przyjął jego działania w tej sprawie w 1997 roku i nadal utrzymuje w kwestii Kuklińskiego podobną opinię, jaką publicznie prezentuje najwierniejszy Moskwie poseł Sojuszu profesor Tadeusz Iwiński.

W minionych latach, a nawet jeszcze całkiem niedawno Miller wyrażał się o Pułkowniku niezwykle ciepło. Wiem, że obaj panowie spędzili wiele godzin na „nocnych Polaków rozmowach”, w rezultacie których czołowy polski postkomunista diametralnie zmienił poglądy na temat swego interlokutora, przyjmując formułowane przezeń argumenty. Można nawet powiedzieć, że był pod jego urokiem.

Nie sądzę, aby znowu zmienił zdanie w tej materii. Będąc jednak wyrachowanym, cynicznym i do bólu pragmatycznym politykiem doskonale rozumie, że swoją wielokrotnie ujawnioną sympatię dla Kuklińskiego musi zrównoważyć hołdowniczymi wypowiedziami o ludziach, którzy są idolami dla większości jego wyborczej bazy, także dla partyjnej młodzieży.

Postanowił więc działać na zasadzie: „panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” i lansować wspólną tezę dla SLD oraz tych środowisk dawnej opozycji antykomunistycznej, które uznają iż równe zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości mają obie strony zasadniczego sporu ze schyłkowego okresu PRL, a Jaruzelski i Kiszczak są ludźmi honoru. I dlatego ogłasza w kolejnych mediach swój idealnie wpisujący się w taktykę „grubej kreski” pomysł.

Mam jednak nadzieje, że prezydent Bronisław Komorowski nie ulegnie tej bliskiej części jego najbliższego politycznego otoczenia narracji i uhonoruje Orderem Orła Białego, a może także awansem generalskim nie zdrajców polskiej racji stanu, ale wyłącznie jej bohaterskiego wyraziciela, czyli pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Jerzy Bukowski

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook