Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bukowski: Meandry Leszka Millera

22.02.2014

Leszek Miller od kilku dni powtarza w mediach, że jeśli Prezydent RP nadałby pośmiertnie Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu, to powinni go również otrzymać generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak...

Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller od kilku dni powtarza w mediach, że jeśli Prezydent RP nadałby pośmiertnie Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu (czego domaga się coraz więcej osób i środowisk), to powinni go również otrzymać generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak jako architekci Okrągłego Stołu.

Nie dziwi mnie takie stanowisko polityka lewicy, który - trzeba to obiektywnie przyznać - zrobił więcej dla rehabilitacji „pierwszego polskiego oficera w NATO” niż wywodzący się z przeciwnej mu formacji pierwszy prezydent niepodległej Rzeczypospolitej Lech Wałęsa oraz legitymujące się „solidarnościowym” rodowodem rządy z początku lat 90. Musi on przecież dbać o swój elektorat, który ze zdumieniem przechodzącym we wrogość przyjął jego działania w tej sprawie w 1997 roku i nadal utrzymuje w kwestii Kuklińskiego podobną opinię, jaką publicznie prezentuje najwierniejszy Moskwie poseł Sojuszu profesor Tadeusz Iwiński.

W minionych latach, a nawet jeszcze całkiem niedawno Miller wyrażał się o Pułkowniku niezwykle ciepło. Wiem, że obaj panowie spędzili wiele godzin na „nocnych Polaków rozmowach”, w rezultacie których czołowy polski postkomunista diametralnie zmienił poglądy na temat swego interlokutora, przyjmując formułowane przezeń argumenty. Można nawet powiedzieć, że był pod jego urokiem.

Nie sądzę, aby znowu zmienił zdanie w tej materii. Będąc jednak wyrachowanym, cynicznym i do bólu pragmatycznym politykiem doskonale rozumie, że swoją wielokrotnie ujawnioną sympatię dla Kuklińskiego musi zrównoważyć hołdowniczymi wypowiedziami o ludziach, którzy są idolami dla większości jego wyborczej bazy, także dla partyjnej młodzieży.

Postanowił więc działać na zasadzie: „panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” i lansować wspólną tezę dla SLD oraz tych środowisk dawnej opozycji antykomunistycznej, które uznają iż równe zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości mają obie strony zasadniczego sporu ze schyłkowego okresu PRL, a Jaruzelski i Kiszczak są ludźmi honoru. I dlatego ogłasza w kolejnych mediach swój idealnie wpisujący się w taktykę „grubej kreski” pomysł.

Mam jednak nadzieje, że prezydent Bronisław Komorowski nie ulegnie tej bliskiej części jego najbliższego politycznego otoczenia narracji i uhonoruje Orderem Orła Białego, a może także awansem generalskim nie zdrajców polskiej racji stanu, ale wyłącznie jej bohaterskiego wyraziciela, czyli pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Jerzy Bukowski

[fot: PAP/Jakub Kamiński]

Słowa kluczowe:

Kukliński

,

order

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook