Jedynie prawda jest ciekawa

Bukowski: Kiedy stanie pomnik płk. Kuklińskiego?

12.01.2014

11 lutego br. minie 10 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - honorowego obywatela stołecznego miasta Krakowa.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider

Prezydent Miasta Krakowa

Profesor Jacek Majchrowski

Wielce Szanowni Panowie!

11 lutego br. minie 10 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - honorowego obywatela stołecznego miasta Krakowa. Od kilku lat trwają dyskusje nad projektem pomnika, jakim chce uczcić go podwawelski gród, o którym „pierwszy polski oficer NATO” zwykł mawiać, że umożliwił mu drogę powrotną do Polski po wielu latach To właśnie Kraków uważał on za miasto, które uchwałą swoich radnych, przyznających mu tytuł honorowego obywatela, rozpoczęło proces jego rehabilitacji.

Decyzję o postawieniu mu pomnika na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (dawniej Dworcowym) Rada Miasta Krakowa podjęła w 2009 roku, dawno rozstrzygnięty został również konkurs na jego projekt. Sprawa utknęła jednak w miejscu z powodu sprzeciwu projektanta placu uważającego, że zaproponowana forma naruszy integralność układu przestrzennego. Mimo to rozpoczęta została procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla pomnika.

Apeluję do Panów, aby zintensyfikować te prace i jak najszybciej doprowadzić je do pozytywnego finału. Byłoby znakomicie, gdyby w 10. rocznicę śmierci płk. Kuklińskiego władze Krakowa oficjalnie ogłosiły termin odsłonięcia jego pomnika autorstwa zwycięzców konkursu: profesora Czesława Dźwigaja i Krzysztofa Lenartowicza.

dr Jerzy Bukowski

były reprezentant prasowy

płk. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich

i Niepodległościowych w Krakowie

[fot: wkrakowie.wordpress.com]


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook