Jedynie prawda jest ciekawa


Bukowski: Kiedy stanie pomnik płk. Kuklińskiego?

12.01.2014

11 lutego br. minie 10 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - honorowego obywatela stołecznego miasta Krakowa.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider

Prezydent Miasta Krakowa

Profesor Jacek Majchrowski

Wielce Szanowni Panowie!

11 lutego br. minie 10 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - honorowego obywatela stołecznego miasta Krakowa. Od kilku lat trwają dyskusje nad projektem pomnika, jakim chce uczcić go podwawelski gród, o którym „pierwszy polski oficer NATO” zwykł mawiać, że umożliwił mu drogę powrotną do Polski po wielu latach To właśnie Kraków uważał on za miasto, które uchwałą swoich radnych, przyznających mu tytuł honorowego obywatela, rozpoczęło proces jego rehabilitacji.

Decyzję o postawieniu mu pomnika na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (dawniej Dworcowym) Rada Miasta Krakowa podjęła w 2009 roku, dawno rozstrzygnięty został również konkurs na jego projekt. Sprawa utknęła jednak w miejscu z powodu sprzeciwu projektanta placu uważającego, że zaproponowana forma naruszy integralność układu przestrzennego. Mimo to rozpoczęta została procedura wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla pomnika.

Apeluję do Panów, aby zintensyfikować te prace i jak najszybciej doprowadzić je do pozytywnego finału. Byłoby znakomicie, gdyby w 10. rocznicę śmierci płk. Kuklińskiego władze Krakowa oficjalnie ogłosiły termin odsłonięcia jego pomnika autorstwa zwycięzców konkursu: profesora Czesława Dźwigaja i Krzysztofa Lenartowicza.

dr Jerzy Bukowski

były reprezentant prasowy

płk. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich

i Niepodległościowych w Krakowie

[fot: wkrakowie.wordpress.com]


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook