Jedynie prawda jest ciekawa

Bukowski: „Igrzyska w Soczi to festiwal obłudy”

08.02.2014

Ocena igrzysk na Zachodzie jest bardzo krytyczna. Jeśli Putin liczy więc na poprawę wizerunku, to się srogo rozczaruje – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Władimir Bukowski – Rosjanin, słynny dysydent i pisarz, więziony w sowieckich „psychuszkach”.

Zdaniem Bukowskiego prezydentowi Rosji nie pomogą wszystkie zabiegi PR-owe, które Kreml stosuje w przypadku igrzysk w Soczi. Rozmówca wytacza również bardzo ciekawą tezę dotyczącą ewentualnych zamachów terrorystycznych do których mogłoby dojść w czasie trwania IO:

„Cała ta histeria wokół możliwych zamachów terrorystycznych ze strony kaukaskich ekstremistów ma służyć do tego, by przekonać Stany Zjednoczone, że Rosja walczy u ich boku z międzynarodowym terroryzmem. Że Czeczeńcy i inne narody kaukaskie to terroryści, których trzeba tępić, a nie ludzie walczący o wolność” – mówi Bukowski.  

Pisarz wylicza również na co rosyjska władza przeznaczyła 50 mld dolarów, które rzekomo poszły na organizację igrzysk:

„Większość ukradli różnej maści urzędnicy i politycy. Dlatego nie ma kranów, bo na nie już nie starczyło środków. To już zostało nawet oficjalnie potwierdzone, że doszło do nadużyć na masową skalę ‘ – mówi Bukowski.

W rozmowie została poruszona kwestia amnestii politycznej dla wrogów Kremla. Dlaczego zatem na wolność został wypuszczony Michaił Chodorkowski oraz członkini zespołu Pussy Riot?

„Trzeba było więc coś zrobić, by uniknąć kompromitacji. Stąd uwolnienie Chodrokowskiego i Pussy Riot. Po igrzyskach wszystko wróci do normy. Ten reżim nie może funkcjonować bez określonego poziomu represji. Teraz jest ładnie i kolorowo, a potem zły car powróci” – tłumaczy były więzień rosyjskich psychuszek.

Rozmowa kończy się polityczną prognozą Bukowskiego:

„Pozostaje więc tylko nadzieją, że ten reżim upadnie. A może się tak stać i to już niedługo. Wystarczy, że spadną ceny surowców, czyli ropy i gazu, na rynkach. Wzrost gospodarczy jest obecnie bliski zera w Rosji, a waluta, rubel, ciągle słabnie. Ale czy tak będzie, nikt nie wie”.

Czytaj cały wywiad na portalu wPolityce.pl

wP, lz

[fot: PAP/EPA] 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook