Jedynie prawda jest ciekawa

Bukowski: „Igrzyska w Soczi to festiwal obłudy”

08.02.2014

Ocena igrzysk na Zachodzie jest bardzo krytyczna. Jeśli Putin liczy więc na poprawę wizerunku, to się srogo rozczaruje – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Władimir Bukowski – Rosjanin, słynny dysydent i pisarz, więziony w sowieckich „psychuszkach”.

Zdaniem Bukowskiego prezydentowi Rosji nie pomogą wszystkie zabiegi PR-owe, które Kreml stosuje w przypadku igrzysk w Soczi. Rozmówca wytacza również bardzo ciekawą tezę dotyczącą ewentualnych zamachów terrorystycznych do których mogłoby dojść w czasie trwania IO:

„Cała ta histeria wokół możliwych zamachów terrorystycznych ze strony kaukaskich ekstremistów ma służyć do tego, by przekonać Stany Zjednoczone, że Rosja walczy u ich boku z międzynarodowym terroryzmem. Że Czeczeńcy i inne narody kaukaskie to terroryści, których trzeba tępić, a nie ludzie walczący o wolność” – mówi Bukowski.  

Pisarz wylicza również na co rosyjska władza przeznaczyła 50 mld dolarów, które rzekomo poszły na organizację igrzysk:

„Większość ukradli różnej maści urzędnicy i politycy. Dlatego nie ma kranów, bo na nie już nie starczyło środków. To już zostało nawet oficjalnie potwierdzone, że doszło do nadużyć na masową skalę ‘ – mówi Bukowski.

W rozmowie została poruszona kwestia amnestii politycznej dla wrogów Kremla. Dlaczego zatem na wolność został wypuszczony Michaił Chodorkowski oraz członkini zespołu Pussy Riot?

„Trzeba było więc coś zrobić, by uniknąć kompromitacji. Stąd uwolnienie Chodrokowskiego i Pussy Riot. Po igrzyskach wszystko wróci do normy. Ten reżim nie może funkcjonować bez określonego poziomu represji. Teraz jest ładnie i kolorowo, a potem zły car powróci” – tłumaczy były więzień rosyjskich psychuszek.

Rozmowa kończy się polityczną prognozą Bukowskiego:

„Pozostaje więc tylko nadzieją, że ten reżim upadnie. A może się tak stać i to już niedługo. Wystarczy, że spadną ceny surowców, czyli ropy i gazu, na rynkach. Wzrost gospodarczy jest obecnie bliski zera w Rosji, a waluta, rubel, ciągle słabnie. Ale czy tak będzie, nikt nie wie”.

Czytaj cały wywiad na portalu wPolityce.pl

wP, lz

[fot: PAP/EPA] 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook