Jedynie prawda jest ciekawa


Bugaj: "Po Komorowskim spodziewałem się lepszej prezydentury"

06.08.2013

"Wydawało mi się, że prezydent wybrany w wyborach powszechnych powinien reprezentować wolę znakomitej większości, być jakoś wyczulonym na interesu dużych grup społecznych. A jeśli te interesy większości stanęły by w konflikcie z interesami jego ugrupowania, to miałem nadzieje, że będzie szukał jakichś kompromisów, załagodzenia" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Ryszard Bugaj, były doradca Prezydenta RP.

Stefczyk.info: Co po trzech latach można powiedzieć o prezydenturze Bronisława Komorowskiego?

Prof. Ryszard Bugaj: Ja się spodziewałem lepszej prezydentury. Wiedziałem, że Komorowski jest wyrazicielem myśli Platformy Obywatelskiej, ale myślałem, że on będzie zręczniejszy. Okazało się, szczególnie w pierwszym roku, że jego wpadek było dużo, nieporównanie więcej niż u Lecha Kaczyńskiego. Ale mam też rozczarowanie innego rodzaju. Wydawało mi się, że prezydent wybrany w wyborach powszechnych powinien reprezentować wolę znakomitej większości, być jakoś wyczulonym na interesu dużych grup społecznych. A jeśli te interesy większości stanęły by w konflikcie z interesami jego ugrupowania, to miałem nadzieje, że będzie szukał jakichś kompromisów, załagodzenia. Mieliśmy szereg takich kwestii fundamentalnych, w których Komorowski tego nie robił, mimo, że przed wyborami to deklarował. To sprawa choćby wydłużenia wieku emerytalnego, on przecież mówił, że nigdy czegoś takiego nie podpisze. Po prostu kłamał.

Skąd zatem bierze się takie wysokie, 70-procentowe poparcie dla prezydenta Komorowskiego?

To wynika przede wszystkim z tego, że on się ustawia jako taka osoba od spraw ogólnopaństwowych, od celebrowania, przecinania wstęg i przyjmowania delegacji. To jest postawa, która pozwala trafić do świadomości ludzi, jako postawa "króla", ale takiego, który reprezentuje kraj na zewnątrz, ale tylko w sensie formalnym. Nieduża tylko cześć ludzi zauważyła jego gafy i duża w tym zasługa mediów. Media są, jakie są, na Lecha Kaczyńskiego polowały, a tego, co przydarza się Komorowskiemu przynajmniej starają się nie zauważać.

Z tego, co pan mówi, to ta prezydentura tak czy inaczej sprowadza się do roli "strażnika żyrandola"?

No tak. Tym bardziej, że to jest pilnowanie tego "żyrandola" w interesie partii, która go do tej roli wyniosła. Powiem tak, przez pierwsze dwa lata otrzymywałem zaproszenia i w dużej części z nich korzystałem i brałem udział w takich dyskusjach w Pałacu Prezydenckim. Na przykład bardzo ciekawy był taki cykl dyskusji o Unii Europejskiej, animatorem tych spotkań by Tadeusz Mazowiecki. Podczas tych spotkań słyszałem wiele razy takie wypowiedzi prezydenta Komorowskiego, z którymi się po prostu zgadzałem. Natomiast ja nigdy nie dostrzegłem u niego takiego poważnego zarysowania drogi dla Polski, pewnej wyraźnie zarysowanej tożsamości. Może to się dzieje w tej chwili, ale ja już żadnych zaproszeń nie otrzymuję, nie wiem z jakich powodów.

Mówił pan na początku, że jednak pokładał pan jakieś nadzieje w tej prezydenturze. Na jakiej podstawie pan miał jakieś oczekiwania, bo przecież nie mogło to wynikać tylko z obietnic Komorowskiego?

Może to będzie stronnicze z mojej strony, ale to się wzięło stąd, że ja wcześniej trochę prywatnie znałem Bronisława Komorowskiego. I wydawało mi się, że przynajmniej w sensie socjotechnicznym on będzie nieco sprawniejszy. Ale potem np. przeczytałem treść jego przemówienia z takiego ekskluzywnego spotkania w ośrodku badań międzynarodowych w Stanach Zjednoczonych. On opowiadając o polskim sejmie w XVIII wieku mówił o mechanizmie "bigosowania". Użył określenia, które funkcjonowało gdzieś w literaturze, u Sienkiewicza, ale na sali zapanowała konsternacja. Kompletnie do nikogo nie docierało, o czym on mówi. Takiej postawy ja się po nim kompletnie nie spodziewałem.

Albo jak można zrobić taki kardynalny błąd ortograficzny przy wpisie do księgi w ambasadzie. Niby nie mnie kogoś ćwiczyć za błędy ortograficzne, ale jak się jest prezydentem i idzie się wpisać do księgi, no to przecież to jest wpis urzędowy. Można zawsze zapytać urzędnika, jaka powinna być formuła dyplomatyczna takiego wpisu…

A może to jest dobry prezydent dla takich Polaków, którzy nie interesują się polityką, nie sięgają za daleko, nie chcą zbyt konfrontacyjnej polityki z Rosją, z Niemcami?

Dobrze, że pan porusza ten aspekt międzynarodowy. W tej chwili przychodzą mi do głowy trzy takie sytuacje, w których prezydent powinien zabrać głos w imieniu polskiego narodu. W sposób powściągliwy i językiem może niezawierającym wielu przymiotników ale powinien występować w interesie takich historycznych racji Polski. Może przy okazji jakiegoś wywiadu prezydent powinien sobie pozwolić coś powiedzieć na temat niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", który pokazała polska telewizja. Myślę, że niemiecka opinia publiczna powinna wiedzieć, że Polska dostrzega tutaj ważny problem i wyraża niezadowolenie, że tak się tam dzieje. Że się tym martwi i że to ma znaczenie dla stosunków polsko - niemieckich.

Drugi taki przypadek, to jest Ukraina. Powinien wybrać jedno z dwóch. Albo jedzie na Ukrainę mając gwarancje, że będzie tam prezydent Janukowycz i obchody będą w takiej formule wstrzemięźliwej, albo decyduje się jechać, ale kompensacją za jego wyjazd powinien być nieco ostrzejszy ton jego wystąpienia.

Trzeci przypadek, w którym spodziewałbym się stanowczego stanowiska prezydenta, a jednak go zabrakło to był spór wokół uboju rytualnego. Mnie się wydaje, że to był taki moment, w którym prezydent powinien powiedzieć, że powinniśmy robić jak najwięcej dla szanowania innych wyznań, no ale granicą są pewne uniwersalne wartości. W jego przypadku jest to szczególnie ważne, bo to przecież jest ten facet, który płaci za to, żeby sarnie strzelić w serce.

I to wszystko powinno być powiedziane ustami prezydenta?

Moim zdaniem tak. Ja co prawda nie uważam, że prezydent powinien być takim urzędem do reagowania na każdy wypadek. Ale w tych trzech przypadkach mi to akurat przyszło do głowy. Zgodnie z konstytucją to on przecież stoi na "straży godności" państwa i Narodu. Taka jest formuła. Podkreślam jeszcze raz, nie chodzi mi o jakąś taką zaciekłą formę, ale o taką zaznaczającą naszą tożsamość, którą mamy, albo tę do której powinniśmy aspirować.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Marcin Bielecki

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook