Jedynie prawda jest ciekawa


Bugaj: Kijowski powinien zrezygnować. Petru nie jest mi żal

07.01.2017

"Kijowski był symboliczny i fakt, że nie złapano go wcześniej za mankiet na pewno będzie miał negatywny wpływ na poparcie dla KOD-u" - mówi w rozmowie z "Polska Times" prof. Ryszard Bugaj, komentując ostatnie wydarzenia związane z podróżą Ryszarda Petru do Portugalii i skandalem w KOD.

Prof. Bugaj przyznał, że nie jest mu żal Mateusza Kijowskiego, na które od dawna patrzył z mieszanymi uczuciami. "Był wcześniej stereotyp tych moherowych beretów. Kijowski swoim wyglądem, zachowaniem uosabia stereotyp po drugiej stronie i w związku z tym KOD miał dodatkową barierę poparcia po tej właśnie stronie plebejskiej. To są ludzie, których zniechęca facet, który chodzi w pomarańczowej marynarce, nosi kolczyki, koraliki, bo to się wpisuje w emocjonalny stereotyp" - czytamy. 

Polityk przyznaje, że na skandalu ucierpi cały Komitet, nie tylko jego lider: "Takie niejasności w finansowaniu naruszają dobre standardy, niezależnie od tego czy one są zapisane w prawie, czy nie. W sytuacji, kiedy toczy się ”wojna”, a Kijowski jest stroną politycznych sporów, to oczywiście nie będzie mu służyło. Musi ponieść uszczerbek. Jest pytanie jak głęboki. (...) Kijowski był twarzą KOD-u i nie sądzę, żeby można go było tak łatwo od niego oddzielić". 

Według Bugaja rozwiązanie jest tylko jedno: "Sądzę, że Mateusz Kijowski powinien zrezygnować z kierowania KOD-em i przyznać się do błędu. To by było minimalizowanie strat". Polityk przyznaje, że KOD stojąc w jednym rzędzie z Platformą Obywatelską "zlepia się" z patologiami ośmiu lata rządów PO-PSL. 

"Platforma bardzo kręci w tej chwili, ale jak spojrzeć na ostatnie osiem lat, to można powiedzieć: tak, to pod ich rządami umowy śmieciowe osiągnęły apogeum, z podatków uciekało coraz więcej, a uciekało do ludzi zamożnych. Nie twierdzę, że oni to robili specjalnie, ale przymykali oczy, nie robili zdecydowanych kroków w tej sprawie. Moim zdaniem PiS miał też trochę racji jeśli chodzi o Europę. Ja też oczekiwałem polityki bardziej samodzielnej wobec Unii Europejskiej. Myślę, że przegrana PO jest w dużym stopniu tego produktem. Więc kiedy KOD zlepia się z opozycją, to zlepia się także z tymi elementami. Po stronie KOD-u znalazły się takie figury jest Roman Giertych, czy Misiek Kamiński. To nie dla mnie. Kiedy mówię, że KOD straci na poparciu, mam ambiwalentne uczucia" - podkreśla. W rozmowie poruszona zostaje także kwestia lidera Nowoczesnej, który wybrał się niespodziewanie w Sylwestra do Portugalii z partyjną koleżanką.

"Myślę, że podstawowym efektem tych zdarzeń będzie pogłębienie się zniesmaczenia publiczności polityką i wszystkimi ugrupowaniami. Ryszard Petru mnie nie zaskoczył. Zawsze uważałem, że jest polityczną wydmuszką. Patrzę na jego porażkę bez żalu. Tylko to wszystko, co się dzieje, pogłębia próżnię i bezalternatywność polskiej polityki. (...) Z pewnością. Na naszych oczach ujawnia się rzeczywisty wymiar Ryszarda Petru, który zdobył duże poparcie tylko dlatego, że przedtem go w polityce nie było. A nie było go nie dlatego, że nie chciał, a dlatego, że nie bardzo go chcieli. Propozycje, które otrzymywał, były poniżej jego aspiracji. I on się ujawnił jako człowiek rzekomo znikąd, co jest właściwie nieprawdą, bo Petru to człowiek z pnia Unii Wolności" - zaznacza. 

Cały wywiad z prof. Ryszardem Bugajem można przeczytać na portalu Polska Times.

kk/Polska Times

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook