Jedynie prawda jest ciekawa


Budżet UE – wciąż bez porozumienia?

25.01.2013

Podczas swojego dzisiejszego wystąpienia Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ogłosił, iż stanowiska poszczególnych państw w kwestii unijnego budżetu siedmioletniego są wciąż „bardzo odległe”. Może to oznaczać weto i fiasko kolejnego szczytu UE, oraz przyjęcie innego modelu budżetowego. Korzystnego dla dużych Europejskich graczy, lecz dla Polski – już niekoniecznie.

Schulz wskazał, iż w dalszym ciągu nie ma porozumienia pomiędzy krajami UE co do budżetu siedmioletniego 2014 – 2020.

- Mają miejsce intensywne rozmowy pomiędzy państwami członkowskimi. Po wszystkim, co usłyszałem w ramach rozmów dwustronnych nie odnoszę wrażenia, że mamy porozumienie. Obawiam się, że stanowiska państw członkowskich są bardzo odległe – mówił szef PE.

Wskazał też iż przywódcy unijni oddalają się od wartości liczbowych zaproponowanych przez Komisję Europejską. W przypadku braku porozumienia, weta i fiaska szczytu niezbędna będzie zmiana modelu budżetu Wspólnoty – zamiast budżetu siedmioletniego, budżety roczne, takie jak w poszczególnych państwach UE.

Przewodniczący jednak sam nie akceptuje pewnych propozycji budżetowych – jego zdaniem nie można zgadzać się na oszczędności w sektorach innowacji, badań naukowych i programów dla młodzieży. Zapowiedział, że europarlament pod jego przewodnictwem nie zgodzi się na takie rozwiązania.

Problem w tym, iż decyzja o oszczędzaniu na innowacjach i badaniach naukowych w obecnej sytuacji jest racjonalna – Unia Europejska od lat nie jest w stanie dogonić pod tym względem państw takich jak Chiny, Japonia, Korea Płd. czy USA. Jeżeli więc poprzednie, ogromne nakłady nie mogły zagwarantować unijnej konkurencyjności to czy ktokolwiek jest skłonny wierzyć, że dokonają tego nowe, skromniejsze środki?

Podobnie wygląda kwestia badań naukowych – pionierem pod tym względem są w Europie wciąż Niemcy jednak Unia jako cała pozostaje w globalnym ogonie. Nauka raczej wyprowadza się z Europy do Chin, Stanów Zjednoczonych czy nawet państw arabskich, takich jak Katar albo Arabia Saudyjska. Niestety – cięcia na fundusze innowacyjności mocno uderzyłyby w Polskę, jednak należy przyznać, iż pomimo wysokich funduszy przeznaczonych na badania pieniądze Wspólnoty są w naszym kraju marnotrawione – nie ma zbyt wiele innowacyjnych rozwiązań wprowadzanych przez polskie przedsiębiorstwa, a te które wprowadzają nowoczesne rozwiązania należą raczej do przedsięwzięć niezbyt hołubionych przez rząd.

Inną kwestią pozostaje kształt budżetu. Wprowadzenie budżetów rocznych w miejsce istniejących dotąd budżetów siedmioletnich w sytuacji kryzysu bez wątpienia dawałoby rządom pewną elastyczność w zarządzaniu swoimi funduszami – planując w krótszym okresie można łatwiej reagować na zmiany gospodarcze a także łatwiej… oszczędzać. Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla Niemiec i Wielkiej Brytanii, także Francja miałaby szansę na gospodarcze odbicie. Te kraje bowiem i tak prowadzą politykę długookresową – budżety roczne dawałyby im możliwość znacznych korekt wcześniejszych założeń. A Polska?

Tutaj, by użyć określenia piłkarskiego, chyba popularnego w gabinecie premiera – piłka byłaby po stronie rządu. Budżet roczny oznacza mniejsze kwoty kierowane do Polski – biorąc to pod uwagę należałoby dokonywać reform finansów publicznych i zająć się kwestią upadających spółek Skarbu Państwa (LOT!). Unijne pieniądze byłyby więc dla Polski kroplówką z antybiotykiem – umożliwiającym powolne wyjście z gospodarczej zapaści.

Czy wierzę w ten rozsądek obecnej ekipy rządzącej? Niestety nie – raczej spodziewam się paniki, krytej przez kolejne ekstatyczne doniesienia medialne o sukcesach gierkowskich w swojej skali przy jednoczesnym desperackim kierowaniu Polski do strefy euro. A każdy chyba wie, że euroland pogrążony w kryzysie przyjmie nas, nawet gdyby Polska nie spełniała kryteriów – dla decydentów strefy euro „wsysanie” kolejnych państw spoza eurolandu jest chyba jedyną koncepcją wyjścia z kryzysu. Koncepcją błędną, no ale to jest eurokratom ciężko wytłumaczyć.

Interes Polski leży poza strefą euro – powinniśmy, wzorem Brytyjczyków, starać się o maksymalną indywidualizację naszych stosunków z UE, przynajmniej do momentu aż euroland się wyleczy z zadłużeniowego nowotworu. Wątpię jednak głęboko w takie rozumowanie naszych władz – hasło wpłynięcia do portu pod nazwą „strefa euro” już zostało rzucone. Problem w tym, że przed dopłynięciem możemy ugrzęznąć na mieliznach, zaś w samym porcie czeka ekipa mająca nas nie ugościć, lecz złupić i wysłać ogołoconych z powrotem w morze.

Arkady Saulski, wGospodarce.pl

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook