Jedynie prawda jest ciekawa


Bućko: Łukaszenko się nie zmieni

23.09.2012

O wyborach na Białorusi oraz działaniach reżimu w Mińsku portal Stefczyk.info rozmawia z Markiem Bućko z fundacji „Wolność i Demokracja”.

Stefczyk.info: Na Białorusi trwają przedterminowe wybory parlamentarne. Co mówią one o realiach państwa rządzonego przez Łukaszenkę?

Marek Bućko: Od chwili objęcia przez Aleksandra Łukaszenkę władzy na Białorusi nie było ani jednych uczciwych i nie sfałszowanych wyborów w tym kraju. Poprzednie wybory jednak udawały chociaż, że są demokratyczne. Obecnie nikt niczego nie próbuje udawać. Do komisji wyborczych opozycja nie została w ogóle dopuszczona, fałszuje się frekwencję wyborczą, często kilkunastokrotnie. Ludzie zmuszani są do udziału w głosowaniu, studentom grozi się wydaleniem ze studiów, pracownikom zwolnieniami itd. Władze starają się napędzić frekwencje. Brak kontroli nad urną wyborczą oraz liczeniem głosów karze się  zastanawiać, czy to są w ogóle wybory.

Opozycja bierze udział w wyborach?

Wybory odbywają się w sytuacji, gdy część liderów opozycji siedzi w więzieniu, a część uciekła za granicę, by nie trafić do aresztu. Część kandydatów nie została natomiast dopuszczona do wyborów. Cały proces wyborczy jest farsą. To wszystko nakazuje postawienie diagnozy, że mamy do czynienia z największą farsą wyborczą za rządów Łukaszenki.

Co Łukaszenko chce w ten sposób zamanifestować?

Nie wydaje się, by Łukaszenko chciał w ten sposób przekazać coś światu. On ma w nosie, co Europa czy Zachód sądzi o jego działaniach. Mówił wielokrotnie, że nie dba o to. Pojawiają się wątpliwości, po co mu w ogóle są takie wybory. Przecież nikt w nie nie wierzy. Wydaje się więc, że jemu chodzi o utrzymywanie fasady demokracji. Obecnie nikt mu nie powie, że jest dyktatorem. Na użytek wewnętrznej propagandy może wykorzystywać wybory do mówienia, że jest demokracja. Myślę, że on się mógł przestraszyć likwidacji wyborów. Jednak nawet nikłe zainteresowanie mediów reżimowych tą sprawą pokazuje, że wyniki wyborów były od dawna przesądzone.

Kto dziś ma narzędzia nacisku na Łukaszenkę?

Białoruś nie jest światowym potentatem gospodarczym. To jest bankrutujący kraj, gdzie poziom życia drastycznie się obniża. To jest państwo niestabilne o ogromnym zadłużeniu. Jest więc oczywiste, że istnieją ekonomiczne silne możliwości nacisku na Łukaszenkę. Dysponuje nimi zarówno Moskwa jak i Unia Europejska. Rosja od lat używa narzędzi ekonomicznych, by naciskać na Mińsk i wywalczyć sobie korzystne decyzje.

UE tak nie robi?

Unia dysponuje analogicznym instrumentem, ponieważ połowa eksportu białoruskiego trafia na Zachód. Jednak UE od 18 lat nie potrafi wykorzystać tej sytuacji i boi się tego. Unia nie chce z tego korzystać, by zmusić Łukaszenkę do zaprzestania represji. On się sam nie zmieni, nie stanie się nagle demokratą.

Dlaczego UE nie jest skuteczna?

Unia robi krok w przód i dwa kroki w tył. Wystarczy przypomnieć sankcje wizowe. One obowiązują około 200 osób, choć powinny dotyczyć ponad 2000. Fundacja „Wolność i Demokracja” tworzy listy osób odpowiedzialnych za represję na Białorusi. Tyle nazwisk znajduje się w naszym rejestrze. Działania UE nie są więc skuteczne. U podstaw niepowodzeń Wspólnoty leży brak odpowiedzi na strategiczne pytanie: czego Europa chce? Czy obalić Łukaszenkę? Czy zreformować reżim? Czy tylko powstrzymać? Unia od lat wierzy, że uda się jej zmienić reżim w Mińsku. Tymczasem chodzi o obalenie tego reżimu i jego zmianę. Jeśli więc popełniono strategiczny błąd w tej sprawie, to i działania nie mogą być skuteczne.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook