Jedynie prawda jest ciekawa


Bućko: Gigantyczny bałagan, niekompetencja i chaos

19.10.2012

O informacjach podatkowych, jakie polskie instytucje wysłały na Białoruś, portal Stefczyk.info rozmawia z Markiem Bućko z Fundacji Wolność i Demokracja.

Stefczyk.info: Jak informowała "Rzeczpospolita" Polska wysłała białoruskim opozycjonistom PiTy. Jak Pan ocenia to zachowanie?

Marek Bućko: Decyzja polskich urzędów już ma swoje konsekwencje. Myśmy już mieli sygnały, że ten problem dotyczył również naszych współpracowników. Ta sprawa jest niezwykle groźna. Kodeks karny białoruski mówi, że współpraca z organizacją, która jest uznana za groźną dla białoruskich interesów, jest karana jak zdrada państwa. Przyjmowanie wynagrodzenia zza granicy bez wiedzy władz białoruskich jest zagrożone karą dwóch lat pozbawienia wolności. To oznacza, że wysyłając informacje PiT na Białoruś polskie instytucje narażają opozycjonistów na więzienie. Co więcej Polska wkłada w ręce służbom białoruskim narzędzia do werbunku opozycjonistów.

To jest możliwe?

Tak. Poczta przecież jest kontrolowana. Wiele przesyłek trafiło do opozycjonistów w stanie naruszonym. One były sprawdzane. Po czymś takim KGB czy komitet kontroli finansowej może się zgłosić do tych działaczy i szantażować ich. Służby w takich sprawach działają ostro: współpraca albo dwa lata więzienia. Wiemy, że takie wizyty już służby składały. Nie wiemy, jaka jest skala tego zjawiska. Nie wiemy również, ile osób udało się złamać.

Dlaczego w Pana ocenie znów dochodzi do tak skandalicznej sytuacji? MSZ daje narzędzia walki z opozycją na Białorusi

Mam nadzieję, że to jest zwykłe bałaganiarstwo oraz urzędnicza niefrasobliwość. Trudno mi sobie wyobrazić, by polski MSZ dawał pretekst do werbunku opozycjonistów lub ich skazywania. W to nie chcę mi się wierzyć. Jednak dziwi mnie, że takie sytuacje się powtarzają. To pokazuje gigantyczną skalę bałaganu, niekompetencji i chaosu. Piątkowa "Rzeczpospolita" wskazuje, że MSZ wiedział, że Białoruś zażądała materiałów na Bialackiego. On sam pojawił się w polskiej ambasadzie i prosił, by nie dawać tych dokumentów Mińskowi. To oznacza, że polski resort wiedział o apelu opozycjonisty, wiedział, czym to grozi. I mimo tego nie zapobiegł przekazaniu tych wiadomości.

W Pana ocenie ten cios w relacje między Polską a opozycją na Białorusi może mieć konsekwencje? To podkopie zaufanie do nas?

Z moich wielu rozmów z opozycjonistami wynika, że oni nie mają cienia złudzeń związanych ze szczelnością państwa polskiego. Oni doskonale widzą, że za gromkimi deklaracjami o wsparciu niewiele idzie, albo idą działania wręcz dla nich niebezpieczne. Oni wiedzą, jak tu jest. Oni jednak nie mają wyboru. Polska wspiera białoruską opozycję. Bez naszego zainteresowania Europa nie interesowałaby się w ogóle losem Białorusi. Opozycja jest więc wdzięczna za to, że Polska w ogóle ich wspiera. Kwestia zaufania ma mniejsze znaczenie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook