Jedynie prawda jest ciekawa


Bućko: Gigantyczny bałagan, niekompetencja i chaos

19.10.2012

O informacjach podatkowych, jakie polskie instytucje wysłały na Białoruś, portal Stefczyk.info rozmawia z Markiem Bućko z Fundacji Wolność i Demokracja.

Stefczyk.info: Jak informowała "Rzeczpospolita" Polska wysłała białoruskim opozycjonistom PiTy. Jak Pan ocenia to zachowanie?

Marek Bućko: Decyzja polskich urzędów już ma swoje konsekwencje. Myśmy już mieli sygnały, że ten problem dotyczył również naszych współpracowników. Ta sprawa jest niezwykle groźna. Kodeks karny białoruski mówi, że współpraca z organizacją, która jest uznana za groźną dla białoruskich interesów, jest karana jak zdrada państwa. Przyjmowanie wynagrodzenia zza granicy bez wiedzy władz białoruskich jest zagrożone karą dwóch lat pozbawienia wolności. To oznacza, że wysyłając informacje PiT na Białoruś polskie instytucje narażają opozycjonistów na więzienie. Co więcej Polska wkłada w ręce służbom białoruskim narzędzia do werbunku opozycjonistów.

To jest możliwe?

Tak. Poczta przecież jest kontrolowana. Wiele przesyłek trafiło do opozycjonistów w stanie naruszonym. One były sprawdzane. Po czymś takim KGB czy komitet kontroli finansowej może się zgłosić do tych działaczy i szantażować ich. Służby w takich sprawach działają ostro: współpraca albo dwa lata więzienia. Wiemy, że takie wizyty już służby składały. Nie wiemy, jaka jest skala tego zjawiska. Nie wiemy również, ile osób udało się złamać.

Dlaczego w Pana ocenie znów dochodzi do tak skandalicznej sytuacji? MSZ daje narzędzia walki z opozycją na Białorusi

Mam nadzieję, że to jest zwykłe bałaganiarstwo oraz urzędnicza niefrasobliwość. Trudno mi sobie wyobrazić, by polski MSZ dawał pretekst do werbunku opozycjonistów lub ich skazywania. W to nie chcę mi się wierzyć. Jednak dziwi mnie, że takie sytuacje się powtarzają. To pokazuje gigantyczną skalę bałaganu, niekompetencji i chaosu. Piątkowa "Rzeczpospolita" wskazuje, że MSZ wiedział, że Białoruś zażądała materiałów na Bialackiego. On sam pojawił się w polskiej ambasadzie i prosił, by nie dawać tych dokumentów Mińskowi. To oznacza, że polski resort wiedział o apelu opozycjonisty, wiedział, czym to grozi. I mimo tego nie zapobiegł przekazaniu tych wiadomości.

W Pana ocenie ten cios w relacje między Polską a opozycją na Białorusi może mieć konsekwencje? To podkopie zaufanie do nas?

Z moich wielu rozmów z opozycjonistami wynika, że oni nie mają cienia złudzeń związanych ze szczelnością państwa polskiego. Oni doskonale widzą, że za gromkimi deklaracjami o wsparciu niewiele idzie, albo idą działania wręcz dla nich niebezpieczne. Oni wiedzą, jak tu jest. Oni jednak nie mają wyboru. Polska wspiera białoruską opozycję. Bez naszego zainteresowania Europa nie interesowałaby się w ogóle losem Białorusi. Opozycja jest więc wdzięczna za to, że Polska w ogóle ich wspiera. Kwestia zaufania ma mniejsze znaczenie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook