Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Dowód na polityczne uwikłanie KRRiT

23.05.2013

Dzisiaj sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej oceni materiał w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z kolei sejmowe komisje kultury i środków przekazu oraz ds. kontroli państwowej zajęły się projektem uchwały ws. zlecenia Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli w KRRiT w zakresie prawidłowości przygotowania konkursów na miejsca na multipleksie. O komentarz poprosiliśmy posłankę Prawa i Sprawiedliwości Barbarę Bubulę, która uzasadniała projekt.

Stefczyk.info: - Dlaczego PiS domaga się kontroli NIK w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji?

Barbara Bubula: - Jest bardzo poważna przyczyna. W 2011 roku, kiedy miał się odbyć konkurs na pierwsze cztery miejsca na telewizyjnym multipleksie cyfrowym zastosowano nierówne standardy oceny i fundacja Lux Veritatis została wyeliminowana na podstawie dosyć niejasnej oceny kondycji finansowej. Wtedy przyjęto wnioski stacji, które nie miały żadnego doświadczenia i funduszy do funkcjonowania jako nadawcy telewizyjni. To spotkało się z ogromnym sprzeciwem społecznym. Przypomnijmy, że poparcie dla Telewizji Trwam wyraziło podpisem 2,5 miliona osób, ale ten sprzeciw ogarnia jeszcze większą część społeczeństwa. Mamy jednak wiele sygnałów o tym, że ludzie boją się składać takie podpisy ze względu na obawy przed utratą pracy.

Dlatego uważamy, że to jest ważny problem społeczny. Tym bardziej, że niebawem rozstrzygnie się konkurs na ostatnie cztery miejsca na multipleksie. Doświadczenie tych stacji, które już miejsca dostały pokazuje, że tak naprawdę teraz kształtuje się taka nadawcza ekstraklasa. Kto dostaje takie miejsce, od razu ma bonus w postaci setek tysięcy nowych widzów. Nie zgadzamy się na to, aby Telewizja Trwam znów została w niejasny sposób z tego konkursu wyeliminowana.

Stefczyk.info: - Jakie zadanie miałby NIK?

Barbara Bubula: - Chodzi o przejrzyste kryteria, w jaki sposób ocenia się płynność finansową poszczególnych stacji. Żeby nie było tak, jak w konkursie na pierwsze cztery miejsca, kiedy uznano wniosek na podstawie obietnicy kredytu bankowego, który miał być udzielony na podstawie przyszłego udzielenia koncesji. Nie uwzględniono natomiast istnienia wieloletniej pożyczki udzielonej Lux Veritatis ze strony macierzystego zgromadzenia zakonnego. Wątpliwe pieniądze, które obiecano ze strony banku uznano za coś wiarygodnego, natomiast niewiarygodnie oceniono 9-letnie utrzymywanie się TV Trwam na rynku telewizji satelitarnych z datków społecznych.

Stefczyk.info: - Co się stało z Krajową Radą, że stała się ona ciałem tak oderwanym od widzów i od rzeczywistości, że nie widzi, albo nie chce widzieć tych wielotysięcznych manifestacji i petycji podmisanych przez miliony obywateli?

Barbara Bubula: - To jest wyraźny dowód na uwikłanie polityczne KRRiT, której obecny skład został powołany już po katastrofie smoleńskiej. To była jedna z tych instytucji "odzyskiwanych" przez Platformę Obywatelską. Dwóch ludzi z PO nominowanych przez prezydenta Komorowskiego, dwóch z SLD przegłosowanych wówczas przez Sejm i jeden z PSL przegłosowany przez Senat.

Tek partyjny układ widać na multipleksie, trudno nie dopatrywać się jakiejś dziwnej symetrii. W pierwszym konkursie dwa miejsca dostały stacje grup producenckich związane towarzysko z PO, a dwie kolejne koncesje przyznano koncernowi medialnemu ZPR, związany z lewicą, z SLD. Widać zatem, kto był beneficjentem tego pierwszego rozdania.

Stefczyk.info: - A jaka jest szansa na to, że NIK rzeczywiście skontroluje Radę?

Barbara Bubula: - Bardzo chcielibyśmy, żeby tak się stało. Przypomnę, że jeszcze w latach 90-tych Sejm zlecił kontrolę nieprawidłowości związanych z przyznaniem koncesji dla Radia Maryja. Wtedy wykazano dyskryminowanie tego radia. To dobry przykład, że można rzetelnie kontrolować działania organu konstytucyjnego. Z różnych sygnałów mogę się domyślić, że próba tej kontroli zostanie zablokowana, ale musimy próbować do końca.


Rozmawiał Marcin Wikło
[fot. www.bubula.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook