Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Dowód na polityczne uwikłanie KRRiT

23.05.2013

Dzisiaj sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej oceni materiał w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z kolei sejmowe komisje kultury i środków przekazu oraz ds. kontroli państwowej zajęły się projektem uchwały ws. zlecenia Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli w KRRiT w zakresie prawidłowości przygotowania konkursów na miejsca na multipleksie. O komentarz poprosiliśmy posłankę Prawa i Sprawiedliwości Barbarę Bubulę, która uzasadniała projekt.

Stefczyk.info: - Dlaczego PiS domaga się kontroli NIK w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji?

Barbara Bubula: - Jest bardzo poważna przyczyna. W 2011 roku, kiedy miał się odbyć konkurs na pierwsze cztery miejsca na telewizyjnym multipleksie cyfrowym zastosowano nierówne standardy oceny i fundacja Lux Veritatis została wyeliminowana na podstawie dosyć niejasnej oceny kondycji finansowej. Wtedy przyjęto wnioski stacji, które nie miały żadnego doświadczenia i funduszy do funkcjonowania jako nadawcy telewizyjni. To spotkało się z ogromnym sprzeciwem społecznym. Przypomnijmy, że poparcie dla Telewizji Trwam wyraziło podpisem 2,5 miliona osób, ale ten sprzeciw ogarnia jeszcze większą część społeczeństwa. Mamy jednak wiele sygnałów o tym, że ludzie boją się składać takie podpisy ze względu na obawy przed utratą pracy.

Dlatego uważamy, że to jest ważny problem społeczny. Tym bardziej, że niebawem rozstrzygnie się konkurs na ostatnie cztery miejsca na multipleksie. Doświadczenie tych stacji, które już miejsca dostały pokazuje, że tak naprawdę teraz kształtuje się taka nadawcza ekstraklasa. Kto dostaje takie miejsce, od razu ma bonus w postaci setek tysięcy nowych widzów. Nie zgadzamy się na to, aby Telewizja Trwam znów została w niejasny sposób z tego konkursu wyeliminowana.

Stefczyk.info: - Jakie zadanie miałby NIK?

Barbara Bubula: - Chodzi o przejrzyste kryteria, w jaki sposób ocenia się płynność finansową poszczególnych stacji. Żeby nie było tak, jak w konkursie na pierwsze cztery miejsca, kiedy uznano wniosek na podstawie obietnicy kredytu bankowego, który miał być udzielony na podstawie przyszłego udzielenia koncesji. Nie uwzględniono natomiast istnienia wieloletniej pożyczki udzielonej Lux Veritatis ze strony macierzystego zgromadzenia zakonnego. Wątpliwe pieniądze, które obiecano ze strony banku uznano za coś wiarygodnego, natomiast niewiarygodnie oceniono 9-letnie utrzymywanie się TV Trwam na rynku telewizji satelitarnych z datków społecznych.

Stefczyk.info: - Co się stało z Krajową Radą, że stała się ona ciałem tak oderwanym od widzów i od rzeczywistości, że nie widzi, albo nie chce widzieć tych wielotysięcznych manifestacji i petycji podmisanych przez miliony obywateli?

Barbara Bubula: - To jest wyraźny dowód na uwikłanie polityczne KRRiT, której obecny skład został powołany już po katastrofie smoleńskiej. To była jedna z tych instytucji "odzyskiwanych" przez Platformę Obywatelską. Dwóch ludzi z PO nominowanych przez prezydenta Komorowskiego, dwóch z SLD przegłosowanych wówczas przez Sejm i jeden z PSL przegłosowany przez Senat.

Tek partyjny układ widać na multipleksie, trudno nie dopatrywać się jakiejś dziwnej symetrii. W pierwszym konkursie dwa miejsca dostały stacje grup producenckich związane towarzysko z PO, a dwie kolejne koncesje przyznano koncernowi medialnemu ZPR, związany z lewicą, z SLD. Widać zatem, kto był beneficjentem tego pierwszego rozdania.

Stefczyk.info: - A jaka jest szansa na to, że NIK rzeczywiście skontroluje Radę?

Barbara Bubula: - Bardzo chcielibyśmy, żeby tak się stało. Przypomnę, że jeszcze w latach 90-tych Sejm zlecił kontrolę nieprawidłowości związanych z przyznaniem koncesji dla Radia Maryja. Wtedy wykazano dyskryminowanie tego radia. To dobry przykład, że można rzetelnie kontrolować działania organu konstytucyjnego. Z różnych sygnałów mogę się domyślić, że próba tej kontroli zostanie zablokowana, ale musimy próbować do końca.


Rozmawiał Marcin Wikło
[fot. www.bubula.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook