Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: TV Trwam ostatecznie wykluczona?

26.06.2012

Wyniki konsultacji mogą być przeciwstawiane ponad 2 milionom głosów, jakie trafiły do KRRiT ws. dyskryminacji Telewizji Tram - mówi portalowi Stefczyk.info posłanka PiS Barbara Bubula, zasiadająca kiedyś w KRRiT.

Stefczyk.info: Juliusz Braun, prezes TVP, powiedział kilka dni temu, że Telewizja Publiczna nie powinna zwalniać czterech miejsc na multipleksie MUX-1. Braun uważa, że TVP powinna dla bezpieczeństwa mieć dostęp do tej platformy cyfrowej oraz, że telewizja zbyt dużo pieniędzy wydała na przygotowanie do wejścia na MUX-1, by teraz z niego wychodzić. Braun zapowiedział, że liczy na odpowiednie zmiany w ustawie, które obliguje TVP do rezygnacji z miejsc. O czym świadczy ta wypowiedź prezesa Telewizji Polskiej?

Barbara Bubula: To świadczy o tym, że rację mają Ci, którzy obawiali się, że istnieje plan całkowitego wyrugowania Telewizji Trwam z przyszłych decyzji dot. cyfryzacji. Wypowiedź prezesa Brauna wpisuje się w taki plan. TVP chce zostać w pierwszym multipleksie, ponieważ przełączenie się na trzeci jest trudne technicznie, a poza tym TVP chce nadawać w wysokiej rozdzielczości. To powoduje, że nie odda miejsc na MUX-1. Nadzieje na przydzielenie tych miejsc niezależnym nadawcom w następnym procesie koncesyjnym stają się nikłe. To z kolei zwiększa znaczenie konsultacji, jakie przewodniczący KRRiT ogłosił w marcu.

Dlaczego?

One dotyczą tego, jak Polacy chcą, by rozdysponowane zostały te cztery miejsca na multipleksie. W świetle ostatniej wypowiedzi Brauna udział w tych konsultacjach jest niezmiernie ważny, żeby one się zakończyły po myśli TV Trwam. Jeśli sprawa zostanie rozwiązania po myśli TVP i KRRiT procedury koncesyjnej nie będzie. To będzie oznaczało ostateczne zamknięcie TV Trwam możliwości bezpłatnego nadawania cyfrowego.

Konsultacje, o których Pani mówiła, jak głosi strona KRRiT dotyczą tego, jak mają być rozdysponowane miejsca po TVP na MUX-1. Rada podaje, że konsultacje są związane m.in. z liczbą listów widzów, którzy chcą na multipleksie jakiegoś kanału religijnego. Czy konsultacje mogą więc być próbą obejścia wielkiego poparcia społecznego jakie uzyskała Telewizja Trwam?

To może być próba obejścia poparcia dla TV Trwam. Wyniki konsultacji mogą być przeciwstawiane ponad 2 milionom głosów, jakie trafiły do KRRiT ws. dyskryminacji Telewizji Tram. Ja spodziewając się tego już w marcu, gdy konsultacje się zaczęły, zachęcałam do wysyłania słów sprzeciwu, by te miejsca na MUX-1 trafiły do kogoś innego niż TV Trwam. Ogłosiłam propozycję tekstu odpowiedzi na konsultacje rozpoczęte przez Radę i zachęcam do ich wysyłania. Z tego, co wiem, Fundacja LuX Veritatis również przygotowała wzór odpowiedzi i zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach. Sądzę, że wiele głosów w tej sprawie wpłynie. W kwietniu na posiedzeniu sejmowej komisji pytałam Jana Dworaka, jak będzie traktował te 2 miliony głosów poparcia. Czy uznaje je za udział w tych konsultacjach.

Co odpowiedział?

Jego odpowiedź była twierdząca, ale z pewnymi zastrzeżeniami. To daje wątpliwości, czy Krajowa Rada traktuje rzeczywiście dotychczasowe głosy ws. TV Trwam jako równoprawne.

W komisji sejmowej będą się Państwo zajmowali sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czego się Pani spodziewa po decyzjach w tej sprawie?

KRRiT oczywiście ocaleje dzięki głosom Platformy Obywatelskiej i PSL. To jest dla mnie oczywiste. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Sejmie w tym tygodniu. Poparcie Rady przez Sejm wystarczy, by ona przetrwała w tym składzie, jak obecnie. Jedynie odrzucenie sprawozdania przez Prezydenta, Sejm i Senat powoduje konieczność rozwiązania Rady i wyłonienia jej na nowo. Zbyt dużo mają do stracenia rządzące partie, by robić przemeblowanie w Radzie. Tymczasem powody do odrzucenia jej sprawozdania są co najmniej dwa. Po pierwsze, afera multipleksowa związana z nie dopuszczeniem TV Trwam do MUX-1, a dopuszczeniem innych spółek, które nie powinny otrzymać koncesji. Drugą sprawą jest skrajne zawłaszczenie mediów publicznych przez jedną opcję polityczną. Wyrzucono z nich wszystkich dziennikarzy konserwatywnych, zlikwidowano programy. Widzowie o wrażliwości konserwatywnych mają dziś poczucie, że media publicznie nie są ich mediami.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook