Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula o nowym budżecie KRRiT

23.12.2011

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała budżet KRRiT na kolejny rok. Mimo zapowiadanych przez rząd cięć budżetowych, przewyższy on o kilka mionów budżety, którymi dysponowała KRRiT w poprzednim składzie. W czasie kryzysu Rada zamierza zatrudnić 10 nowych urzędników, zakupić samochody za 160 tys. zł, wypłacić urzędnikom 287 tys. zł nagród, zaopatrzyć się w komputery za 207 tys. zł., wydać na zagraniczne delegacje 213 tys. zł. na zagraniczne delegacje, a na paliwo przeznaczyć 119 tys. zł. KRRiT zaplanowała też budowę nowego gmachu, który kosztować będzie 30 mln zł. Budżet poparło 13 spośród 20 głosujących członków komisji. Za głosowali posłowie PO, PSL i SLD. Posłowie PiS głosowali przeciw lub wstrzymali się od głosu. Decyzje budżetowe komisji dla portalu Stefczyk.info komentuje posłanka PiS Barbara Bubula.

Projekt budżetu był przedmiotem obrad Komisji Kultury przed dwoma dniami. Okazało się, że wzrósł on o ok. 40 proc. w stosunku do tego, którym dysponowała KRRiT, gdy nie była w rękach Platformy Obywatelskiej i SLD. Świadczy to o całkowitym braku niezależności, czyli sterowaniu wysokością środków budżetowych. W momencie, gdy KRRiT była podejrzewana o sympatie prawicowe, w latach 2007-2010, zawsze pojawiał się na komisji wniosek ze strony Platformy Obywatelskiej, by obciąć planowany budżet o kilka milionów w stosunku do minimalnych potrzeb, jakie wtedy istniały. Teraz widać jak hojnie i rozrzutnie przysposobiono dodatkowe pieniądze nowej Radzie, która zmieniła swój skład po katastrofie smoleńskiej.

Obserwujemy ogromną dysproporcję budżetową. W stosunku do 15 mln zł, jaką Krajowa Rada miała do dyspozycji za naszych czasów, w tej chwili budżet przewiduje 23 mln zł. Nie sposób tego racjonalnie uzasadnić. Bardzo przykrym kontrastem jest to, że wtedy stawiano nas w strasznej sytuacji, każąc obcinać wynagrodzenia, tylko dlatego, że nie było to po myśli rządzącej partii. Teraz akceptuje się ogromne środki na premie, zakupy samochodów itd.

Bezsporną rzeczą jest to, że Krajowa Rada urzęduje w fatalnych warunkach lokalowych. Wynajmuje od Episkopatu Polski budynek, który miał być dawniej hotelem dla pielgrzymów, a został przerobiony na biurowiec. Ma też stary budynek na Sobieskiego, w którym nic nie może się zmieścić. To prawda. Zwracam jednak uwagę na to, że w tej chwili mamy ogromny kryzys finansowy, oszczędza się na emerytach, na zasiłkach dla osób niemających żadnych dochodów, podwyższa się podatki. Podejmowanie w tym momencie decyzji o budowie nowego gmachu wydaje się całkowicie absurdalne.

Barbara Bubula

Posłanka PiS, W latach 2007-2010 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Warto poczytać

 1. 1270hannalis 25.05.2018

  Jaki mąż, taka i żona. Jedyna Pasja Hanny Lis, to ataki na prezydenta?

  Hanna Lis bardzo chętnie bierze przykład z męża i podobnie, jak on, zamieniła swój profil na Twitterze w antypisowską tubę. Ze szczególnym zacięciem była prezenterka Teleexpressu atakuje prezydenta Andrzeja Dudę

 2. engelking17052018 17.05.2018

  Quo vadis „Dobra zmiano”? Pół miliona dotacji na finansowanie antypolonizmu!

  Ponad pół miliona dotacji na badania, których celem jest „opowiedzenie na nowo” problematyki postaw Polaków wobec Zagłady.

 3. 1270samiswoi 15.05.2018

  Jacek Saryusz-Wolski nokautuje Schetynę i Petru

  Tę scenę z filmu „Sami Swoi” chyba każdy pamięta. Internauci bez litości wykorzystali fragment filmu, by zdemaskować działania obecnej opozycji. Niniejszy mem śmieszy, ale niestety jest w nim też jest coś niezwykle smutnego i bolesnego. Współczesna Targowica.

 4. 1270Liswscieklak 15.05.2018

  Tomasz Lis znowu odleciał i pluje jadem. Opętał go Niesiołowski?

  Choć Tomasz Lis systematycznie udowadnia, że ma ogromny problem z opanowaniem emocji i dla własnego dobra powinien już dawno zostać odcięty od internetu (głównie portali społecznościowych), jego bliscy i współpracownicy zdają się tego nie zauważać.

 5. 1270danielolbrychski 10.05.2018

  Jak oni nienawidzą PiS. Olbrychski i Janda, agitują na rzecz Marszu Platformy

  Niechęć części tzw. środowiska artystów i elit III RP do obecnej ekipy rządowej nie jest tajemnicą, o czym sami „demiurdzy” i dzieci dziewięciu muz mówią otwarcie i często.

 6. 1270adamowiczgdans 10.05.2018

  Tak Paweł Adamowicz walczy z polityczna konkurencją. Armia trolli na żądanie prezydenta miasta

  Czy to możliwe, że włodarz tysiącletniego grodu nad Motławą, zarządzający aglomeracją liczącą blisko pół miliona mieszkańców, szczuje ludzi przeciwko swoim politycznym konkurentom?

 7. 1270uhadacz 10.05.2018

  "Zaplute mordy", "krzywe ryje" i zapach PiS-uaru, to mowa miłości opozycji

  O tym, że tzw. obrońcy demokracji nie słyną z tolerancji nikogo nie musimy przekonywać. Inna rzecz, że w ich szeregach agresja narasta w tempie geometrycznym

 8. 1270alejaja 09.05.2018

  Ale jaja, ale jaja. Bieńkowska rzuca mięsem w Parlamencie Europejskim

  Myślicie, że ciepła posadka w Komisji Europejskiej zmieniła jej język? Nic z tych rzeczy.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook