Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula o nowym budżecie KRRiT

23.12.2011

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała budżet KRRiT na kolejny rok. Mimo zapowiadanych przez rząd cięć budżetowych, przewyższy on o kilka mionów budżety, którymi dysponowała KRRiT w poprzednim składzie. W czasie kryzysu Rada zamierza zatrudnić 10 nowych urzędników, zakupić samochody za 160 tys. zł, wypłacić urzędnikom 287 tys. zł nagród, zaopatrzyć się w komputery za 207 tys. zł., wydać na zagraniczne delegacje 213 tys. zł. na zagraniczne delegacje, a na paliwo przeznaczyć 119 tys. zł. KRRiT zaplanowała też budowę nowego gmachu, który kosztować będzie 30 mln zł. Budżet poparło 13 spośród 20 głosujących członków komisji. Za głosowali posłowie PO, PSL i SLD. Posłowie PiS głosowali przeciw lub wstrzymali się od głosu. Decyzje budżetowe komisji dla portalu Stefczyk.info komentuje posłanka PiS Barbara Bubula.

Projekt budżetu był przedmiotem obrad Komisji Kultury przed dwoma dniami. Okazało się, że wzrósł on o ok. 40 proc. w stosunku do tego, którym dysponowała KRRiT, gdy nie była w rękach Platformy Obywatelskiej i SLD. Świadczy to o całkowitym braku niezależności, czyli sterowaniu wysokością środków budżetowych. W momencie, gdy KRRiT była podejrzewana o sympatie prawicowe, w latach 2007-2010, zawsze pojawiał się na komisji wniosek ze strony Platformy Obywatelskiej, by obciąć planowany budżet o kilka milionów w stosunku do minimalnych potrzeb, jakie wtedy istniały. Teraz widać jak hojnie i rozrzutnie przysposobiono dodatkowe pieniądze nowej Radzie, która zmieniła swój skład po katastrofie smoleńskiej.

Obserwujemy ogromną dysproporcję budżetową. W stosunku do 15 mln zł, jaką Krajowa Rada miała do dyspozycji za naszych czasów, w tej chwili budżet przewiduje 23 mln zł. Nie sposób tego racjonalnie uzasadnić. Bardzo przykrym kontrastem jest to, że wtedy stawiano nas w strasznej sytuacji, każąc obcinać wynagrodzenia, tylko dlatego, że nie było to po myśli rządzącej partii. Teraz akceptuje się ogromne środki na premie, zakupy samochodów itd.

Bezsporną rzeczą jest to, że Krajowa Rada urzęduje w fatalnych warunkach lokalowych. Wynajmuje od Episkopatu Polski budynek, który miał być dawniej hotelem dla pielgrzymów, a został przerobiony na biurowiec. Ma też stary budynek na Sobieskiego, w którym nic nie może się zmieścić. To prawda. Zwracam jednak uwagę na to, że w tej chwili mamy ogromny kryzys finansowy, oszczędza się na emerytach, na zasiłkach dla osób niemających żadnych dochodów, podwyższa się podatki. Podejmowanie w tym momencie decyzji o budowie nowego gmachu wydaje się całkowicie absurdalne.

Barbara Bubula

Posłanka PiS, W latach 2007-2010 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Warto poczytać

 1. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 2. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 3. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 4. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 5. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 6. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

 7. 1270raszizma 05.02.2018

  Witamy w krainie absurdu. Dziennikarz został oskarżony o rasizm, bo molestował tylko białe kobiety

  Uważaj kogo molestujesz, bo przyprawią ci łatkę ksenofoba – kampania #metoo chyba osiągnęła właśnie punkt krytyczny

 8. israel231012018 02.02.2018

  Premier Izraela: Hitler nie chciał mordować Żydów

  Hitler wcale nie chciał mordować Żydów - to nie wyznania leśnych komediantów-neonazistów, świętujących kolejną rocznicę urodzin swojego wodza, czy nawet działaczy niemieckiej partii NPD

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook