Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: polskie bezpieczeństwo zagrożone

18.11.2013

Rozmowa z posłanką PiS, byłą przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Barbarą Bubulą.

Stefczyk.info: w "Naszym Dzienniku" pisała pani tekst o niepokojących ruchach w obszarze łączności. Obecnie firma, która kontroluje infrastrukturę łączności w Polsce, szuka inwestora. Co panią niepokoi w tej sprawie?

Barbara Bubula: Obecnie najważniejszą sprawą jest to, że decyzje zapadają poza zainteresowaniem opinii publicznej. Nie ma powszechnej dyskusji na temat tego, w jakim zakresie państwo powinno kontrolować systemy łączności, przez sieć nadajników czy sieci światłowodowe. Od roku 2000, od czasów AWS, państwo wypuszcza spod kontroli te systemy. To miało miejsce w czasie prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej. Nie zagwarantowano wtedy odpowiedniej kontroli państwa nad tym, co się będzie działo z tymi firmami i infrastrukturą, czyli z elementami systemów łączności przewodowej, czy łącznością za pomocą nadajników radiowych. Rezultat tego mamy obecnie - następują kolejne przemiany własnościowe w tej branży. Należy zadać pytanie, czy służby państwa polskiego mają wystarczającą pewność, że kanały łączności nie są pod kontrolą podmiotów, zależnych od interesów sił niesprzyjających Polsce.

Jednak można zadać pytanie, czy taka kontrola jest potrzebna?

W Polsce widać niemal monopol w tym obszarze. A w każdym kraju tego typu obszar jest objęty szczególną ochroną państwa. Pisał o tym śp. prof. Jerzy Urbanowicz w 2011 roku. Uderzyło go wtedy, że pod względem łączności przewodowej, jak i bezprzewodowej w Polsce doszło do niekorzystnej zmiany. Ona miała miejsce zaraz po tragedii smoleńskiej. Jeszcze w kwietniu 2010 roku, dwa dni po katastrofie, Bronisław Komorowski, jako pełniący obowiązki prezydenta, podpisał ustawę, która pozwoliła na odsprzedanie firmy Emitel na rzecz funduszu inwestycyjnego. Obecnie mamy kolejne odsłony tego, co się wtedy stało. Widać przymiarki do zmiany własnościowej. Ma dojść do kolejnej sprzedaży. Ta strategiczna dla Polski firma może zmienić właściciela. Nie wiadomo, kto nim będzie. A ta sieć jest w kraju monopolistą, ponieważ wykupiła wcześniej dwie spółki związane z koncernem Polsatu.

Jakie w praktyce jest zagrożenie w tej sprawie? Ktoś będzie mógł podsłuchiwać i "podglądać" Polaków?

Tu nie o podsłuchiwanie chodzi, ale raczej np. o możliwość nadania do wszystkich Polaków treści niekorzystnych z punktu widzenia Polski. Dzięki tej sieci można się podszyć pod kogoś i nadać cokolwiek. Nie chcę szerzyć spiskowych teorii, ale zdrowy rozsądek nakazuje, by państwo miało kontrolę nad takim obszarem. W sytuacji zagrożenia państwa, jak pucz, przewrót, atak obcego państwa, przede wszystkim chronione są stacje telewizyjne i nadajniki radiowe. Również one są przedmiotem ataku. Dzięki środkom łączności zyskuje się możliwość kształtowania zachowania i nastrojów rzeszy ludzi. Poprzez te systemy można informować lub dezinformować Polaków. Tu nie chodzi o sianie paniki, ale nie można do rzeczywistości pochodzić w sposób naiwny. Kanały łączności należy chronić.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook