Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Miejsce wywalczone przez społeczeństwo

05.07.2013

"Jest dla mnie oczywiste, że ta decyzja zmieni postrzeganie odbioru mediów w Polsce. Udowodniono, że istnienie choćby jednego medium dostępna powszechnie, potrafi złamać zmowę przemilczeń czy manipulacji" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Barbara Bubula.

Stefczyk.Info: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsce na multipleksie Telewizji Trwam. Czy decyzja byłaby taka sama, gdyby nie protesty społeczne, manifestacje, marsze i presja?

Barbara Bubula: Myślę, że nie byłaby taka sama. Decyzja z roku 2011 pokazała, że KRRiT nie zdawała sobie sprawy, jaki będzie rezultat odrzucenia tego wniosku Telewizji Trwam. To mocno poruszyło wyobraźnię Polaków w sprawie tego, czym są niezależne media. Przypominam, że mieliśmy do czynienia z największym społecznym protestem od 1989 roku, zostało zmobilizowanych ponad 2,5 mln ludzi. Cała ta historia pokazała, jak potężne jest zapotrzebowanie na niezależne media w Polsce. Myślę, żę to dało do myślenia wszystkim – zarówno stronie prawej, jak i tych, którzy do tej pory trzymali monopol na środki przekazu w Polsce.

Co zmieni się w tym przekazie, po tym jak Trwam zagości na multipleksie?

Jest dla mnie oczywiste, że ta decyzja zmieni postrzeganie odbioru mediów w Polsce. Udowodniono, że istnienie choćby jednego medium dostępna  powszechnie, potrafi złamać zmowę przemilczeń czy manipulacji. Inne media muszą wtedy brać pod uwagę, że ktoś niezależny sprostuje nieprawdziwą informację czy poinformuje o rzeczy, którą chciałoby przemilczeć. Tak jak Radio Maryja było pierwszym wyłomem w tym monopolu, tak tego kontynuacją będzie Telewizja Trwam.

Co się zmieniło przez te dwa lata, od poprzedniej decyzji KRRiT? 

Nie znam szczegółów tej decyzji KRRiT, więc trudno mi ją komentować, natomiast w 2011 roku do czterech miejsc nieokreślonych specjalności startowało bodaj 17 podmiotów. Krajowa Rada nie precyzowała, czego oczekuje. Teraz, po konsultacjach społecznych, dzięki którym bardzo jasno okazało się, że ponad 90% Polaków chce telewizji o profilu religijnym, postanowiono, że to konkretne miejsce będzie dla nadawcy społeczno-religijnego. To bardzo zawężało ruch Krajowej Rady. Powtarzam jednak, że ta sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby nie zaangażowanie setek tysięcy obywateli i podpisanie protestów przez ponad 2,5 mln ludzi.

Krytycy tej decyzji KRRiT już kąśliwie zauważają, że kolejne marsze i manifestacje powinny zostać odwołane. Czy społeczna mobilizacja się skończy?

Myślę, że potrzebne jest ciągłe czuwanie, czy nie ma zagrożenia dla wolności mediów w Polsce. Ostatnie decyzje ministra Sienkiewicza, czy różne sytuacje za granicą pokazują, że pokusy na ograniczenie wolności mediów wciąż się pojawiają. Mobilizacja w obronie wolnego słowa jest ciągle potrzebna i jestem przekonana, że będzie potrzebna ciągła czujność, czy nie dochodzi do różnego rodzaju ograniczeń.

not. svit

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook