Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Dziwne orzeczenie sądu

26.05.2012

O sądowym orzeczeniu dot. TV Trwam oraz polityce KRRiT portal Stefczyk.info rozmawiał z Barbarą Bubulą, posłanką PiS, byłą członek Krajowej Rady.

Stefczyk.info wPolityce.pl: W piątek sąd administracyjny w Warszawie oddalił skargę TV Trwam na nieprzyznanie jej miejsca na multipleksie. Pojawiają się komentarze, że sąd nie mógł zrobić inaczej, ponieważ zajmuje się jedynie przestrzeganiem procedur, a nie merytoryczną stroną sprawy. Jak Pani ocenia orzeczenie sądu oraz przywołane opinie?

Barbara Bubula: W przypadku decyzji administracyjnych, dotyczących radiofonii i telewizji, elementy merytoryczne oraz formalne są splecione w sposób niemal nierozerwalny. Dla mnie było bardzo dziwne, że sąd w ogóle nie uwzględnił tych aspektów formalnych sprawy, które miały ogromny wpływ na decyzję dot. multipleksu.

Jakie to aspekty?

Choćby fakt, że stosowano różne kryteria dla różnych podmiotów startujących w tym konkursie. Regulacje wyraźnie dyskryminowały podmiot, którego dochody zależą nie od działalności gospodarczej tylko od darowizn. Sąd nie uwzględnił również faktu, że w przypadku LuX Veritatis decyzja KRRiT oznaczałby jedynie przedłużenie koncesji o kolejny rok. To nie pociąga ze sobą tak wysokich kosztów jak w przypadku podmiotów, które nie mają koncesji. Nie wzięto pod uwagę również różnego podejścia do uzupełniania dokumentacji. Inne podmioty uzupełniały materiały dotyczące wiarygodności kredytowej. Co ważne, w ustawie o radiofonii i telewizji znajduje się zapis, mówiący, że na równi ocenia się aspekty finansowe oraz programowe. Tymczasem w tym postępowaniu zupełnie nie uwzględniono kwestii propozycji programowych TV Trwam, zatrzymano się jedynie na ocenie finansowej. Z góry założono, że skoro orzeczenie o finansach jest negatywnie oceniane, to Rada nie musi zajmować się programem. Ustawa nie rozdziela w sposób wyraźny aspektów formalnych i merytorycznych. Obowiązkiem sądu było więc uwzględnienie szczególnego charakteru tej sprawy.

Z czego Pani zdaniem wynika taki wyrok sądu? Wyrok wydany w zaskakująco szybkim tempie

Mogło chodzić o to, by ogromny ruch społeczny, który zrodził się wokół TV Trwam, został podcięty. Ten ruch jest zjawiskiem niespotykanym w historii mediów. Tak duże, spontaniczne inicjatywy, które wyrażają poparcie dla dostępu do konkretnego kanału telewizji, jest czymś niespotykanym. W wielu miejscowościach marsze w obronie TV Trwam były największymi w historii. Ta skala musi niepokoić ludzi establishmentu. To pokazuje przebudzenie, które można porównać z czasami pierwszej „Solidarności”. Z punktu widzenia tych, którzy chcą ograniczać aktywność obywateli, to jest bardzo niebezpieczny ruch. Myślę, że to może leżeć u podstaw tak szybkiego rozstrzygnięcia.

Jaka powinna być obecnie reakcja obrońców pluralizmu medialnego?

Ten wyrok powinien pokazać Polakom, którzy chcą żyć w kraju realnej wolności, że trzeba działać więcej, aktywniej i częściej gromadzić się wokół wspólnych spraw. Widać, że po drugiej stronie jest bowiem wielka arogancja i bojkot obywateli. Bardzo symptomatyczne jest, że w ostatnich latach wciąż słyszymy o potrzebie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Tymczasem, gdy obywatele stają w obronie pluralizmu medialnego, władza brutalnie podcina ich inicjatywę. To świadczy o ogromnej hipokryzji i zakłamaniu rządzących Polską elit.

W ostatnich dniach w wypowiedziach członków KRRiT słychać opinie, że mamy w Polsce wiele mediów katolickich. Przyznają oni również, że dostają listy od ludzi żądających kanałów religijnych na multipleksie. Czy członkowie Rady mogą „przejąć” ruch społeczny wokół TV Trwam i umieścić na kolejnym multipleksie jakąś inną stację religijną niż Trwam?

Problem jest znacznie szerszy w moim odczuciu. Widać bowiem wyraźnie, że członkom Krajowej Rady zależy na tym, by podzielić polski Kościół. Oni wbrew stanowisku hierarchów ciągle lansują tezę, że jest wśród duchownym różnica zdań dot. TV Trwam i jej obecności na multipleksie. Może dojść do diabelskiego posunięcia, które będzie polegało na tym, że zostanie wylansowana jakaś inna telewizja religijna tylko po to, by skłócić ze sobą katolików. To jest możliwe. To ma jednak związek z dalekosiężną polityką, skłócania ze sobą środowiska katolików w Polsce. To jest szalenie niebezpieczne. To jednak oznacza, że trzeba jasno stawiać sprawę, pokazywać, że protestującym chodzi o obecność na multipleksie TV Trwam, a nie jakiejkolwiek telewizji katolickiej. To trzeba zaznaczać w listach i mailach do KRRiT.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook