Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Cyfryzacja zagrożona

10.05.2012

Cała cyfryzacja nie jest nastawiona na widzów, tylko nadawców. Instytucje przeprowadzające cyfryzację patrzą na to, czy nadawcy są już gotowi na zmianę – o problemach z cyfryzacją w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z posłanką PiS Barbarą Bubulą.

Stefczyk.info: „Nasz dziennik” pisze, że Platforma nie chciała denerwować premiera i zablokowała w sejmowej komisji dezyderaty mówiące o kłopotach z cyfryzacją. Uda się te kłopoty zamieść pod dywan?

Barbara Bubula: Nie. Problemy z procesem cyfryzacji niedługo zaczną się dobijać do drzwi Platformy. PO może nie chcieć uchwalać dezyderatów, może blokować uchwały i żądania analiz rządowych w tej sprawie, ale nie zmieni to faktu, że ustawowy termin wyłączenia telewizji analogowej się zbliża i z każdym miesiącem będą narastały wynikające z tego problemy społeczne.

Jakie są te problemy?

Problemy są cztery. Po pierwsze, cyfryzacja nie spełnia swojego głównego celu. Ona miała powiększyć pluralizm własnościowy oraz pluralizm treści mediów w Polsce. Jednak to się nie uda. Dokładnie ci sami, którzy dotychczas monopolizowali rynek mediów, zdominowali rynek cyfrowy. Koronnym przykładem, świadczącym, że nie udało się zwiększyć pluralizmu, jest odrzucenie wniosku o dostęp Telewizji Trwam do telewizji cyfrowej. My uważamy, że włączenie środowisk katolickich jest kluczem do udanej cyfryzacji. Drugi problem, którego PO nie chce dostrzec, to fakt, że półtora miliona polskich rodzin jest zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Już w poprzedniej kadencji minister Fedak wskazywała, że tylu rodzin może nie być stać na wymianę telewizora czy kupno dekodera. Te rodziny za rok mogą zostać pozbawione odstępu do telewizji.

Jak rozwiązano tę kwestie w innych krajach?

Jesteśmy jedynym państwem, które przy okazji cyfryzacji nie opracował żadnego mechanizmu udzielania pomocy finansowej osobom, które nie stać na przygotowanie się do cyfryzacji.

Jakie są inne problemy?

Cała cyfryzacja nie jest nastawiona na widzów, tylko nadawców. Instytucje przeprowadzające cyfryzację patrzą na to, czy nadawcy są już gotowi na zmianę. Nikt nie interesuje się tym, jaki procent odbiorców jest na nią gotowy. Większość krajów na bieżąco monitorowała natomiast, ile gospodarstw domowych jest już gotowych na cyfrową telewizję. Wyłączono sygnał analogowy, dopiero gdy odpowiednio dużo odbiorców było na to przygotowanych. U nas takich procedur nie ma. To spowoduje poważny problem, gdy w listopadzie 2012 roku pierwsze obszary Polski zostaną pozbawione dotychczasowego sygnału.

Duży to problem?

Z dotychczasowych analiz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że jedynie 20 procent gospodarstw domowych jest dziś przygotowanych do wyłączenia analogowego sygnału. To dramatycznie mało. Nie rozwiązano również problemu nadawania w trudnych regionach górskich. Państwo pozostawiło nadawcom rozwiązanie problemu nadawania w trudnych terenach geograficznych. Dziś są tam umieszczone dodatkowe stacje doświetlające, które wzmacniają sygnał analogowy. Po zmianie prywatne firmy będą musiały rozwiązać ten problem na koszt nadawców. Państwo nie nałożyło jednak obowiązku modernizacji tych stacji. To znaczy, że nie ma żadnej gwarancji, że rzeczywiście sygnał cyfrowy dotrze do każdego. I znowu w wielu krajach, które mają trudne obszary geograficzne, rozwiązano takie problemy tworząc mechanizmy dofinansowywania np. zakupu telewizji satelitarnej dla domostw, które mają problemy z dostępem do sygnału. Tam jest całkiem inne spojrzenie na ten proces. Te problemy dobijają się do drzwi, tymczasem Platforma nie chce niepokoić rządu i nie zajmuje się tymi sprawami. Władze nie traktuje tego procesu jako priorytet.

Można by sądzić, że wszystkim opłaca się szybka i skuteczna cyfryzacja. Dlaczego Platforma działa w ten sposób?

Takie działanie zachęca ludzi do kupna płatnych telewizji satelitarnych. Mieliśmy tego dowód w Warszawie, gdy kilka lat temu wyłączano nadajniki na Pałacu Kultury. Okazało się wtedy, że brak informacji i niepewność z tym związana powodowały, że gdy tylko wyłączono sygnał widzowie ustawili się w kolejkach po płatne usługi telewizyjne. Na tym zarobiły telewizje kablowe i usługi telewizji satelitarnej. Państwo nie informowało obywateli, że wystarczy przestawić antenę i można dalej odbierać sygnał. Podobny problem jest szykowany obecnie, ale w znacznie większej skali. Wielu ludzi zostanie pozbawionych telewizji albo będzie musiało wydawać kilkadziesiąt złotych miesięcznie na płatną telewizję. To pierwsze podejrzenie, jakie przychodzi do głowy.

Są inne?

Zachowanie PO może wynikać z typowej dla tej partii i rządu nieudolności. Każda duża zmiana nie udaje się Platformie w ostatnich czasach. To widzimy w wielu obszarach.

Rozmawiał KL
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook