Jedynie prawda jest ciekawa


Bubula: Bariery zamiast dialogu

17.10.2012

Decydując o wysokości opłat koncesyjnych posłowie i senatorowie PO mieli okazję aby wykazać się dobrą wolą wobec mediów katolickich. Tymczasem zadziałali wręcz odwrotnie - uważa Barbara Bubula, posłanka PiS.

Senat zdecyduje dziś o kształcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w której określono wysokość opłat za udzielenie koncesji. Zgodnie z nowelą w przypadku np. naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego na multipleksie, opłata będzie wynosiła blisko 25,9 mln zł.

Stefczyk.info: Jeśli Senat zdecyduje o przyjęciu ustawy w obecnym kształcie - co to będzie oznaczać dla rynku medialnego?

Barbara Bubula: Nowa ustawa medialna całkowicie różnicuje te podmioty, które uzyskały koncesje na nadawania multipleksie w tym kontrowersyjnym postępowaniu koncesyjnym w zeszłym roku, z tymi które dopiero rozpoczynają tę procedurę. A więc stawia w bardzo niekorzystnym położeniu Telewizję Trwam, ponieważ podwyższa dwukrotnie opłatę koncesyjną z 13 mln na ok 26 mln. Stąd rzeczywiście zachodzi podejrzenie, że jest to działanie wymierzone przeciwko temu podmiotowi. Generalnie jest ono skierowane przeciwko tym, którzy będą chcieli korzystać z pierwszego multipleksu i kolejnych, które będą uruchamiane w Polsce. Trzeba też zauważyć, że argument, którym posługuje się PO, że opłata mogą być potem obniżona specjalnym rozporządzeniem jest nietrafna, gdyż osobą która ma największe znaczenie przy wydawaniu tego rodzaju rozporządzenia jest minister Rostowski. A był już taki przypadek, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w poprzednim składzie usiłowała na jeszcze niższym poziomie niż 13 milionów, ustalić opłaty koncesyjne, po to by pomóc nowym nadawcom wejść na rynek i nie stawiać takiej zapory finansowej. I wówczas właśnie weto ministra Rostowskiego podniosło tę opłatę do 13 mln. Teraz więc uzgodnienie z ministrem finansów będzie zapewne również bardzo trudne...

Czy ta ustawa zmienia coś dla nadawców radiowych?

Opłaty za użytkowanie częstotliwości są ujęte w ustawie o prawie telekomunikacyjnym, która była rozpatrywana równolegle. Tam na bardzo wysokim, zaporowym poziomie 6 mln zł,  jest ustawiona opłata za radio cyfrowe. To zadanie śmiertelnego ciosu radiu cyfrowemu zanim się jeszcze narodziło.

Dyskusja o nowych opłatach dla mediów rozpętała się krótko po ogromnej demonstracji zwolenników Radia Maryja i Telewizji Trwam. Pani zdaniem można się tu dopatrywać jakiegoś związku?

Powiem tak: posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej mieli okazję podczas tych dwóch głosowań dotyczących opłat koncesyjnych, aby wykazać się dobrą wolą wobec mediów katolickich, a zadziałali wręcz odwrotnie. Świadczy to o tym, że nie ma tu współdziałania i dialogu z tym ogromnym środowiskiem. Nie ma woli aby wyjść na przeciw oczekiwaniom katolików. Jest to sytuacja wykorzystania elementów ekonomicznych, aby postawić jeszcze jedną barierę przed tymi mediami. A więc nie ma pozytywnej reakcji rządu na postulaty uczestników tego protestu.

not. ansa

[fot. arch]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook