Jedynie prawda jest ciekawa


Brudziński: Rok 2013 - rokiem zmarnowanych szans

29.12.2013

Te dwa następne, trudne – w wymiarze politycznym - lata, mogą oznaczać zmianę, czego sobie i Polsce życzę - mówi poseł PiS.

Stefczyk.info: Jakby pan podsumował ten mijający nam, 2013 rok?

Joachim Brudziński: To kolejny rok zmarnowanej szansy w tym wymiarze społecznym, politycznym – a przede wszystkim gospodarczym. Był to rok, w którym zwiększył się deficyt finansów publicznych, zwiększył się dług publiczny. Był to rok kolejnych czczych obietnic. Zakończony spektakularnym pogonieniem z rządu ministra, który odpowiada za totalny chaos w systemie finansów publicznych i odpowiada za to olbrzymie zadłużenie, z którym będziemy się mierzyć przez kolejne lata.

W tej rekonstrukcji rządu została także pogoniona dotychczasowa minister edukacji...

To był również rok – niestety, żaden powód do satysfakcji – w którym dalej pogłębiony został chaos w polskiej oświacie. Kolejne setki tysięcy młodych Polaków – niejednokrotnie bardzo dobrych polskich uczelni wyższych – musiały wyjechać w poszukiwaniu pracy za granicę. To rok, w którym tracimy dla Polski kolejne roczniki – decydując się na emigrację, decydują się na założenie tam rodziny – tam będą rodziły się dzieci, które nie trafią do polskich szkół, ich talenty nie zostaną wykorzystane dla rozwoju naszej Ojczyzny.

A jak odniósł by się pan do polityki zagranicznej?

Możemy mówić o roku spektakularnych porażek w polityce międzynarodowej. Najbardziej czytelnym znakiem jest to, co się dzieje w naszych relacjach polsko-rosyjskich. Przy końcu tego roku solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami na Ukrainie. Trzeba też sobie z bolesną szczerością powiedzieć, że był to rok zmarnowanej szansy nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski. Wepchnięcie Ukrainy w ręce Rosji oznacza osłabienie polskiej pozycji międzynarodowej, a odpowiada za to minister Sikorski.

A jakieś powody do satysfakcji?

W takim wymiarze indywidualnym na pewno były powody do satysfakcji i radości. Jednak w kontekście społecznym tą satysfakcję zawdzięczamy polskim przedsiębiorcom, którzy – pomimo obiektywnych i niezawinionych sytuacji – potrafili doprowadzić do pewnych sukcesów. Jest to dobra okazja, żeby za to im podziękować. Jeżeli jeszcze ta polska gospodarka jakoś funkcjonuje, to zwłaszcza dzięki determinacji i ciężkiej pracy polskich przedsiębiorców, którzy nie poddają się temu fiskalizmowi państwa. Potrafią oni generować zysk, inwestować w rozwój przedsiębiorstw i potrafią również uczciwie zapłacić pracownikom, a nie budować strategie rozwoju w oparciu o folwarczne relacje między chłopem pańszczyźnianym, a właścicielem. Podsumowując: należy powiedzieć, że w wymiarze politycznym, ekonomicznym – stwierdzam z przykrością – był to rok dla Polski stracony. Pomimo tej szansy jaką były środki unijne, szczególnie w odniesieniu do branży budowlanej, która np. zainwestowała w budowę infrastruktury drogowej, można powiedzieć, że to co miało być szansą rozwoju cywilizacyjnego naszej Ojczyzny, stworzyło okazję do nabijania kabzy różnego rodzaju pośrednikom.

A jaka nam się rysuje wizja przyszłości? 2014 r. to rozpoczęcie de facto dwuletniej kampanii wyborczej...

W tym upatruję światełko nadziei. Te dwa następne, trudne – w wymiarze politycznym lata – mogą oznaczać zmianę, czego sobie i Polsce życzę. 

not. mc

[fot. premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook