Jedynie prawda jest ciekawa


Brudziński: protestem ws. wyborów służymy polskiej demokracji

02.06.2014

Rozmowa z posłem PiS Joachimem Brudzińskim.

Stefczyk.info: PiS zapowiada skierowanie skargi do Sądu Najwyższego w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego taki krok postanowili państwo podjąć?

Joachim Brudziński: W tej sprawie mówimy już o ponad 1 tys. protestów, jakie wpłynęły za naszym pośrednictwem na wybory. Przypomnę natomiast, że różnica między dwoma największymi partiami wyniosła 24 tysiące głosów. My w swojej skardze do SN nie podważamy wyników wyborów, ani nie twierdzimy, że wybory zostały sfałszowane. Podnosimy natomiast kwestie bardzo wielu nieprawidłowości, które w istotny sposób mogły mieć wpływ na ostateczny wynik wyborów.

To może oznaczać poważne zmiany w wynikach?

Bez względu na to, czy ten wpływ był na tyle głęboki, że zmienił werdykt wyborców, to w świetle informacji, które mamy obecnie, oświadczeń podpisanych przez autorów protestów, widzimy wyraźnie, że skala nieprawidłowości w poszczególnych obwodach dalece wykracza poza liczbę zwykłych błędów, które zdarzają się w każdej demokracji. W naszej opinii mamy często do czynienia z celowym i zamierzonym działaniem. A warto pamiętać, że w czasie prac nad kodeksem wyborczym PiS wnosiło propozycje zmian, by nieprawidłowości były znacząco ograniczone. Niestety wszystkie poprawki były odrzucane.

Rządzący przekonują, że PiS znów jątrzy i dyskredytuje święto demokracji w Polsce...

Jest przeciwnie. Tym protestem, wnioskiem do Sądu Najwyższego służymy polskiej demokracji. Nie chcemy, wbrew temu, co mówi Donald Tusk, unieważnić wyborów i werdyktu demokracji. Uważamy, że w demokratycznym państwie prawa warto sięgać choćby po kodeks dobrych praktyk Rady Europy, a nie po wzorce, po które jak się zdaje sięga w ramach wymiany i szkoleń PKW w czasie jeżdżenia do Moskwy.

Czego Pan oczekuje od Sądu Najwyższego? Czy wybory powinny się odbyć na nowo?

Jako skromny obywatel oczekuję, że Sąd pochyli się nad skargami wielu obywateli, a także tymi argumentami, które przedstawia największa partia opozycyjna. Żyjemy w demokratycznym państwie prawa, więc ze szczególną uwagą sąd powinien pochylać się nie nad rządzącymi, ale nad opozycją. To również element standardów demokracji. W niej chroni się słabszych a nie mocniejszych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook