Jedynie prawda jest ciekawa


Brudziński: protestem ws. wyborów służymy polskiej demokracji

02.06.2014

Rozmowa z posłem PiS Joachimem Brudzińskim.

Stefczyk.info: PiS zapowiada skierowanie skargi do Sądu Najwyższego w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego taki krok postanowili państwo podjąć?

Joachim Brudziński: W tej sprawie mówimy już o ponad 1 tys. protestów, jakie wpłynęły za naszym pośrednictwem na wybory. Przypomnę natomiast, że różnica między dwoma największymi partiami wyniosła 24 tysiące głosów. My w swojej skardze do SN nie podważamy wyników wyborów, ani nie twierdzimy, że wybory zostały sfałszowane. Podnosimy natomiast kwestie bardzo wielu nieprawidłowości, które w istotny sposób mogły mieć wpływ na ostateczny wynik wyborów.

To może oznaczać poważne zmiany w wynikach?

Bez względu na to, czy ten wpływ był na tyle głęboki, że zmienił werdykt wyborców, to w świetle informacji, które mamy obecnie, oświadczeń podpisanych przez autorów protestów, widzimy wyraźnie, że skala nieprawidłowości w poszczególnych obwodach dalece wykracza poza liczbę zwykłych błędów, które zdarzają się w każdej demokracji. W naszej opinii mamy często do czynienia z celowym i zamierzonym działaniem. A warto pamiętać, że w czasie prac nad kodeksem wyborczym PiS wnosiło propozycje zmian, by nieprawidłowości były znacząco ograniczone. Niestety wszystkie poprawki były odrzucane.

Rządzący przekonują, że PiS znów jątrzy i dyskredytuje święto demokracji w Polsce...

Jest przeciwnie. Tym protestem, wnioskiem do Sądu Najwyższego służymy polskiej demokracji. Nie chcemy, wbrew temu, co mówi Donald Tusk, unieważnić wyborów i werdyktu demokracji. Uważamy, że w demokratycznym państwie prawa warto sięgać choćby po kodeks dobrych praktyk Rady Europy, a nie po wzorce, po które jak się zdaje sięga w ramach wymiany i szkoleń PKW w czasie jeżdżenia do Moskwy.

Czego Pan oczekuje od Sądu Najwyższego? Czy wybory powinny się odbyć na nowo?

Jako skromny obywatel oczekuję, że Sąd pochyli się nad skargami wielu obywateli, a także tymi argumentami, które przedstawia największa partia opozycyjna. Żyjemy w demokratycznym państwie prawa, więc ze szczególną uwagą sąd powinien pochylać się nie nad rządzącymi, ale nad opozycją. To również element standardów demokracji. W niej chroni się słabszych a nie mocniejszych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook