Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Brudziński: PiS wyciąga rękę

11.07.2014

„Dobra wola PiSu polega na tym, że nie zważając na to, co w ostatnich miesiącach i latach się zdarzyło wyciągamy rękę do Solidarnej Polski czy Polski Razem i mówimy: rozmawiajmy, złączmy swoje siły” – mówi poseł PiS Joachim Budziński.

Stefczyk.info: I znowu porażka – taki przekaz płynie z mediów, które przekonują, że nie ma już szans na zjednoczenie prawicy przed sobotnim kongresem. Czy w Pana ocenie zjednoczenie jest jeszcze możliwe?

Joachim Brudziński: Sobotnie spotkanie nie jest żadnym kongresem. To jest w dużej mierze próba odpowiedzi na pytanie, czy jest wola środowisk polskiej prawicy patriotycznej, by połączyć siły. Czy jest chęć, aby w ramach potrzeby przed jaką staje nasze państwo skonsolidować tę część polskich partii prawicowych, które uważają, że trwanie rządu Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego to czas stracony dla naszego kraju. To również pokaże, czy część prawicy będzie petryfikować i cementować to, co dziś jest polskim problemem. Wydarzenia w polskim Sejmie wskazują, że ta władza jest tak skompromitowana, ubabrana w różne patologie. Pytanie, czy ona będzie trwała.

Do kogo to pytanie? Do kogo Państwa oferta?

PiS wyciąga rękę do wszystkich środowisk obozu patriotycznego i mówi: spotkajmy się i podpiszmy deklarację woli, że chcemy się jednoczyć, chcemy budować nową jakość na polskiej prawicy, a nie kupczmy i targujmy się o miejsca na listach czy o ewentualne profity wynikające z pieniędzy przeznaczonych dla partii politycznej. To jest najgorszy z wariantów, jaki moglibyśmy Polsce zafundować. Jutrzejsze spotkanie jest gestem bardzo czytelnym dla opinii publicznej, czy przedstawiciele mniejszych partii prawicowych wykazują wolę takiego zjednoczenia, czy mają zamiar uprawiać targi o kolejne miejsca i ewentualne synekury wynikające z prowadzonej polityki.

Państwa oferta rozmów jest aktualna tylko do soboty, czy po sobotnim spotkaniu również?

Jesteśmy otwarci na rozmowy, chyba że sytuacja przyspieszy na tyle, że trzeba będzie szybko konstruować listy. Jednak wydaje się, że to jest scenariusz mało prawdopodobny. W kontekście tego, co dzieje się w Polsce jedyną odpowiedzią na patologię rządu PO-PSL powinna być zjednoczona prawica. Każdy z Polaków obserwujących scenę polityczną będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, czy mniejsze formacje będą chciały skończyć z polityką rządu, czy też wolą targi.

Mówi Pan, że nie trzeba się targować o miejsca i frukta... Czy zatem byłby Pan w stanie odstąpić swoje dobre miejsce na liście komuś z Solidarnej Polski czy partii Gowina i startować z niższej pozycji? Takie dylematy również stoją przed Państwem...

Można równie dobrze zadać pytanie, czy jako PiS – największa partia opozycyjna – powinniśmy rozwiązać swoje struktury i oddać wszystko w ręce tych, którzy PiSowi w ostatnich miesiącach szkodzili. Jestem politykiem, a nie św. Franciszkiem. Nie zamierzam uprawiać polityki wedle zasady, w które dominuje heroizm. Dobra wola PiSu polega na tym, że nie zważając na to, co w ostatnich miesiącach i latach się zdarzyło wyciągamy rękę do Solidarnej Polski czy Polski Razem i mówimy: rozmawiajmy, złączmy swoje siły.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Słowa kluczowe:

Joachim Brudziński

,

Polska

,

polityka

,

rząd

,

PiS

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook