Jedynie prawda jest ciekawa


Brudziński: odprawy Tuska w iście putinowskim stylu

19.05.2014

„Pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni. Szkoda, że rządzący nie potrafili się tak zachować, w czasach rządów PiSu” - mówi poseł PiS Joachim Brudziński.

Stefczyk.info: Rozpoczął się ostatni tydzień kampanii wyborczej do europarlamentu. Emocje związane z kampanią zdają się nie być specjalnie wysokie. Czy jest Pan spokojny o wynik wyborów?

Joachim Brudziński: Spokój to ja będę miał po komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej, która ogłosi, że PiS te wybory wygrało. Do tego momentu czuję wewnętrzną mobilizację i motywację, jak cały sztab partii. Te ostatnie dni trzeba wykorzystać do tego, by Polaków namówić, by na wybory poszli. A jak już pójdą, żeby oddali głos na PiS. Tych wyborców, którzy zostali zdezorientowani kłamliwą narracją, że pomniejsze partie prawicowe, odwołujące się do prawicowego elektoratu są alternatywą wobec naszej formacji, musimy przekonać, że oddanie głosu na te mniejsze ugrupowania to oddanie głosu na Donalda Tuska.

Dlaczego?

Odbieranie obecnie jednego czy dwóch punktów procentowych PiSowi może oznaczać, że o tyle wzrośnie poparcie dla PO. Dlatego gorący apel i strategia na najbliższe dni – aby dotrzeć do prawicowych, konserwatywnych wyborców z przekazem, by nie marnowali głosów, by nie oddawali głosu na marginalne kanapowe partie, które de facto są pomocnikami Tuska i Platformy.

Czy to nie jest szantaż? Mówi Pan: nie głosujcie na tych, na których chcecie, żeby nie wygrał Tusk...

To nie szantaż, to racjonalny opis rzeczywistości w konkretnej przestrzeni prawnej, wynikającej z ordynacji wyborczej i systemu przeliczania głosów. Wielokrotnie o tym mówiliśmy, że przy ordynacji do PE każdy głos oddany na partię, która ma minimalne szanse na przekroczenie progu wyborczego zwiększa szansę na wygraną PO i Donalda Tuska. To nie jest szantaż. To jest opis konkretnej rzeczywistości, jaka wynika z ordynacji i systemu liczenia głosów. To jest najważniejsze zadanie, by z tą prawdą dotrzeć do wyborców. Liderzy najmniejszych partyjek w imię swoich partykularnych osobistych interesów osłabiają szansę na zwycięstwo prawicy.

Można mieć wrażenie, że sprawa agresji Rosji na Ukrainę zdominowała tę kampanię wyborczą, wybijając część partii z rytmu. Pana zdaniem ta sprawa odcisnęła swoje piętno?

Sytuacja międzynarodowa, która do dziś jest za naszymi wschodnimi granicami, obnażyła miałkość, nieskuteczność i infantylizm polskiej polityki zagranicznej tego premiera i szefa MSZ. Nasza postawa, gdy ten kryzys się rozpoczął, gdy zaczęli ginąć ludzie, gdy doszło do rozlewu krwi, gdy doszło do wkroczenia armii rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, była dowodem, że jesteśmy partią odpowiedzialną. Tyle razy mówiono, że ewentualna wygrana PiSu oznacza wręcz wojnę... Daliśmy dowód, że w sytuacjach dramatycznych i niebezpiecznych potrafimy zachować się odpowiedzialnie. Szkoda, że rządzący nie potrafili się tak zachować, w czasach rządów PiSu. Przypomnę wszystkie impertynencje pod adresem prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego czy ataki na Jarosława Kaczyńskiego ówczesnego premiera, gdy ważyły się ważne dla Polski sprawy.

Jak Pan ocenia reakcję polityków na powódź? Niektóre komentarze wskazywały wręcz, że cała Polska szuka powodzi...

Oczywiście można tę sprawę trywializować i mówić, że szukamy na siłę powodzi w Polsce. Ale ja nie zamierzam tego trywializować. Wiem z jakimi tragediami mamy do czynienia. W wielu miejscach Polski ludziom woda zalała gospodarstwa. To nie jest tak, że politycy na potrzeby kampanii szukają powodzi. To są konkretne tragedie, wynikające z oczywistych zaniechań i oczywistej niekompetencji ludzi, którzy mając środki, mając czas nie zrobili nic, by bezpieczeństwo przeciwpowodziowe podnieść. Zmarnowano środki, czas, a dziś próbuje się przedstawiać premiera, ministrów jako osoby odpowiedzialne. Bo zwołano sztab kryzysowy, a premier ze zmarszczoną miną pochyla się nad planami ratunkowymi.

To źle, że premier interesuje się zagrożeniem powodziowym?

Odpowiedzialna władza to taka, która nie pochyla się nad wałami w chwili zagrożenia, która, nie obarcza winą za powódź lokalnego samorządu, ale która mają możliwości patrzy do przodu i zabezpiecza obywateli przed ewentualnymi skutkami żywiołów i klęsk. Ten czas został zmarnowany, środki zostały zmarnotrawione. Obecnie szefa rządu stać jedynie na złośliwości pod adresem lidera opozycji, albo na zaplanowane ustawki medialne, w czasie których Donald Tusk prezentuje zatroskaną minę i bierze udział w odprawach w iście putinowskim stylu.

Kampania wyborcza PiSu do PE przez wiele środowisk została skrytykowana. Również komentatorzy konserwatywni wskazywali na błędy. Jak Pan ocenia dotychczasową kampanię PiS?

Błędów nie robi ten, który nic nie robi. A co do krytyki... Te środowiska Jarosława Kaczyńskiego krytykują od początku lat 90. Część krytyków to niespełnieni politycy, którzy ustawiają się w kontrze do rządzących – co zupełnie oczywiste – ale mają mentalną blokadę, by w sposób rzetelny i obiektywny oceniać PiS. Jednak jeśli ktoś już na początku lat 90. wskazywał, że Jarosław Kaczyński jest politykiem już starym, schyłkowym, wypalonym, a dziś – 25 lat później – pisze to samo, to jedynie można się uśmiechnąć z lekkim politowaniem. Trzeba robić swoje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook