Jedynie prawda jest ciekawa

Brudziński: Przetarg powinien być rozwiązany po wyborach

06.06.2015

MON zamierza kupić od Airbusa pięćdziesiąt śmigłowców. PiS twierdzi, że na przetargu zamiast polskich firm zarobi francuskie konsorcjum Airbus, dlatego nie wyklucza unieważnienia całej procedury przetargowej. „Sprawa powinna się rozstrzygnąć po jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu” – wyjaśnia Joachim Brudziński.

Szef solidarności z Mielca przyznał, że namawia kilku posłów PiS, by ci doprowadzili do unieważnienia rozstrzygnięcia.

- To nie tylko apel PiSu co samego środka polskiej armii, a przede wszystkim tych zakładów pracy które w sposób oczywisty tym kontraktem zostały poszkodowane - wyjaśnił na antenie Radiowej Trójki Joachim Brudziński.

- Wraca pomysł stawiany jeszcze przed rozstrzygnięciem tego kontraktu, że przecież można było to rozwiązać w taki sposób, aby wszystkie trzy firmy starające się o ten kontrakt mogły w tym kontrakcie uczestniczyć po to aby zdywersyfikować potrzeby sił zbrojnych – dodał Brudziński.

Jednak, zadaniem Janusza Zemke z SLD, nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni.

- Mamy przetarg którym zainteresowane są trzy zakłady, a może wygrać jeden i zawsze będzie taka  sytuacja, że ludzie z dwóch innych miast powiedzą: „my niestety tracimy na tym”. Proponuję też aby się nie nabrać na to co Francuzi powiadają, że będzie w Łodzi jakaś produkcja duża. W Łodzi to będzie montaż elementów, które dotrą do Polski z Francji, przy którym znajdzie zatrudnienie kilkaset osób. Więc rzecz jest bardzo skomplikowana - podkreślił Zemke.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta zwraca uwagę, że to nie liczba zatrudnionych powinna decydować o miejscu produkcji śmigłowca dla polskiej armii:

- Od tego są fachowcy i eksperci, żeby podjęli decyzję nie dlatego żeby było mniej czy więcej miejsc pracy tylko dlatego, żeby to mogło służyć polskiej obronie - dodał Wujec.

Wyboru dokonanego przez MON bronili politycy koalicji PO i PSL. Jarosław Kalinowski przekonywał, że najważniejsze jest, by polska armia była należycie wyposażona. Także Andrzej Halicki mówił, że nowe śmigłowce powinny jak najszybciej trafić do naszego wojska.

mmil/polskieradio.pl

[Fot.  wikipedia.org]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook