Jedynie prawda jest ciekawa


Bronisław Wildstein we "wSieci": Pogarda lumpenarystokracji

26.08.2016

Przez media głównego nurtu przewaliła się ostatnio fala odrazy do „kiepskich” beneficjentów programu 500+, czyli po prostu zwykłych Polaków. Celebryci licytowali się, kto zademonstruje większą abominację w stosunku do bezczelnie wypełniającej szosy hołoty, w swoich zużytych, nabytych z drugiej ręki samochodach, pchającej się do dobrych kurortów, aby degradować je i wraz ze swoim rozwrzeszczanym potomstwem świnić ongiś piękne plaże, psując wypoczynek tym, którym się on w tych właśnie miejscach należy.

Celem organizatorów kampanii było skompromitowanie programu 500+, przekonanie odbiorców, że jest on marnotrawiony i służy PiS wyłącznie do kupowania motłochu. Naturalnie nie w każdym wypadku, bo np. Ryszarda Petru do tego zbioru zaliczyć przecież nie można.
Akcja zohydzania jest elementem kampanii, którą od wyborów prowadzą media głównego nurtu. Ma ona udowodnić, że wybrani zostali nie ci, co powinni, i dlatego jak najszybciej należy odsunąć ich od władzy. Jedyną racją bytu owych mediów stało się dezawuowanie wszelkich decyzji rządu oraz prezydenta i wynajdowanie kolejnych, coraz bardziej karkołomnych uzasadnień, aby pokazać, że jakiekolwiek by one były, z natury rzeczy muszą być złe.

Przy okazji w całej krasie ujawniła się generalna postawa beneficjentów III RP, czyli po- garda do zwykłego człowieka.

W tytule użyłem określenia „lumpenarystokracja”. Chodzi o dominujące warstwy III RP, które uznają się za arystokrację, chociaż z jej etosem nie mają nic wspólnego. Tradycyjnie wyznaczany był on przez twardo określone, przechowywane w wychowaniu, normy zwane honorem. Wprawdzie z czasem ulegały one degeneracji, ale zawsze pozostawały punktem odniesienia tej grupy. Komunizm niszczył resztki arystokracji, która egzystowała obok mieszczaństwa, także charakteryzującego się zestawem oficjalnie przestrzeganych zasad. Komunizm niszczył te „przesądy”, a obok niewielkiej grupki ideologicznych fanatyków premiował najbardziej bezwzględnych i wykorzenionych karierowiczów. Z czasem ci pierwsi wyginęli lub, rozczarowani, upodobnili się do tych drugich. To owi cynicy i ich potomstwo stali się elitą państw postkomunistycznych, które, jak Polska, transformowały stare układy w nową epokę. Kiedyś ich hasło brzmiało: biada frajerom. Jego konsekwencje obserwujemy w odrazie do tego, kto nie akceptuje prezentowanego przez nich modelu życia: mohera, czyli pisiora.

Wydawać by się mogło, że postawa taka jest samobójcza. Arywiści, czyli elita III RP, to niewielka grupa, mniejszość, która nie powinna wygrywać w demokracji. Posiada ona jednak potężne narzędzia inżynierii społecznej. Dysponując mediami oraz większością ośrodków opiniotwórczych, jest w stanie stosować wobec ogółu symboliczną przemoc. Nawet w dużej części społeczeństwa potrafi wywołać poczucie wstydu wobec własnej tożsamości i chęć ucieczki przed nią. Zamiast tradycji wspólnoty oferuje również symboliczne poczucie uczestnictwa w wymarzonym świecie elity. Zachowując się w odpowiedni sposób, posługując się takimi, a nie innymi rekwizytami, można uzyskać poczucie przynależności do tych lepszych. Podstawowym jednak mechanizmem, który pozwala uzyskać ów psychiczny komfort i grupową świadomość awansu, jest odcięcie się od rodzimego środowiska. Poczucie wyższości oraz pogarda wobec niego pozwala wyobrażać sobie swoją znacznie wyższą niż realna pozycję na drabinie społecznej i daje satysfakcję przynależności do środowisk, do których inna szansa przedarcia się jest mało prawdopodobna.

W ten sposób rodzą się owi „młodzi, wykształceni z wielkich miast”, którzy wykształceni są bardzo licho, a zaczepieni w wielkich miastach od niedawna odczuwają głęboką niepewność swojego statusu.

Kompleksy, które w wymiarze narodowym usiłowała zaszczepić Polakom pedagogika wstydu III RP, mają również swój klasowy wymiar. Doceniać wartość narodowej wspólnoty mogą przecież jedynie mohery, czyli zaściankowe wieśniaki, które nie wiedzą, co się nosi w wielkim świecie. Serwowana nam przez dominujący nurt kultury „sztuka krytyczna” nie tylko nie jest sztuką, lecz jest narzędziem propagandy, która ma zohydzić tego innego: kiepskiego i jego poczucie tożsamości.

Kampania odrazy do zwykłego, raczej gorzej uposażonego Polaka, która przetacza się dziś przez media, to kolejna odsłona tej samej wojny. Nie oszukujmy się, dotąd przyniosła ona plon: wstręt do własnej, karykaturalnie przedstawionej tradycji i jej rzeczników uzyskał nie tylko szeroki, lecz i patologiczny w swoim natężeniu rezonans. Ostatnie wybory pokazują stopniową zmianę tendencji, ale, jak to w ludzkiej rzeczywistości, nic nie jest przesądzone.

Bronisław Wildstein

Tekst pochodzi z najnowszego numeru tygodnika "wSieci"

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook