Jedynie prawda jest ciekawa


Bronisław Wildstein o propozycji Francji i Niemiec dla UE

28.06.2016

Francja i Niemcy proponują by zamiast Unii Europejskiej powstało jedno superpaństwo. Publicysta tygodnika „wSieci” oraz portalu wpolityce.pl Bronisław Wildstein komentuje ten sensacyjny pomysł.

„Dokument, który zaproponowali Unii Europejskiej, czy też innym krajom europejskim, ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec jest zadziwiający” - mówi w komentarzu Bronisław Wildstein.  

„Wydawałoby się, że w sytuacji kryzysu, jaki ujawniło wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które to samo wystąpienie było symptomem kryzysu, jednocześnie rozszerzyło, spowodowało jego następną fale. Sytuacja wymaga radykalnej refleksji, przemyślenia jego dotychczasowej strategii. Okazało się jednak, że działania przedstawicieli dyplomatycznych Niemiec i Francji idą w zupełnie innym kierunku. Przypomina to trochę, jak pamiętamy, kolejne kryzysy w czasach komunizmu, gdzie odpowiedzią na kolejne niedomogi komunizmu były wezwania: więcej komunizmu” - mówi redaktor.  

„Tutaj mamy z podobną głębią refleksji do czynienia” - dodaje.  

Mamy do czynienia z dość odsłoniętą arogancją. Wcześniej ta arogancja była maskowana w jakimś sensie. Nie było takich sytuacji nieomalże - dominujące kraje występowałyby z rodzajem ultimatum domagając się od innych podporządkowania się do swojej woli. W tej chwili mamy coś takiego. Oczywiście, nie chodzi o to, że inne kraje muszą się dostosować, to nie znaczy, że to ultimatum jest ostateczne, można sądzić, że jest to równiez wstępny warunek przetargu. Ale warto się zastanowić, co to wszystko znaczy. Oznacza tyle, że Niemcy i Francja mówią nam: „albo się podporządkujecie albo nie potrzebujemy was”. Główny hamulcowy Unii Europejskiej, jak to mówiono, czyli Wielka Brytania, zniknął, a więc „będziemy robić, co będziemy chcieli”” - mówi Wildstein.  

 Dziennikarz stawia również pytanie, kto tak naprawdę jest zainteresowany taką sytuacją?

„Zainteresowani są ci, którzy prezentują ten dominujący nurt ideologiczny Unii, czyli głównie socjaldemokraci, chociaż nie tylko, Niemiec, Francji i Beneluksu. Można powiedzieć, że zainteresowani są generalnie Niemcy - to jest dość jednoznaczne. Tutaj decydującą siłą Unii Europejskiej mają być Niemcy i to one będą dyktowały warunki. Oczywiście mówi się o duumwiracie, czyli francusko-niemieckim układzie, ale doskonale wiemy, że Francja nie ma takiej samej siły jak Niemcy i w efekcie ulega presji niemieckiej. Pytanie czy Francuzi zaakceptują taki stan rzeczy” - ocenia. 

Komentator zwraca również uwagę na fakt, że w podczas przyszłorocznych wyborów prezydenckich we Francji urzędujący prezydent nie ma szans na wygraną, a rośnie poparcie dla Marine Le Pen. Podobnie rosną w sile holenderscy populiści i antyunijna prawica w samych Niemczech. Oni wszyscy nie godzą się narzucanie jednoznacznych rozwiązań.  

„A więc pytanie jest takie - czy wyobrażając sobie, że takim skokiem gwałtownym i narzuceniem Europie jednorodnego kształtu, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji osiągną cokolwiek, co z tego będą chcieli, czy wręcz przeciwnie - doprowadzą do większego kryzysu i być może do kolejnego rozdziału, rozpadu Unii Europejskiej” - mówi Bronisław Wildstein.  

 Cały komentarz można wideo Bronisława Wildsteina można obejrzeć na portalu YouTube: 

 

 ak/wPolityce.pl 

 [fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook