Jedynie prawda jest ciekawa


Bronisław Wildstein na łamach „wSieci” o opozycji i walce pratyjnej

28.02.2017

Sprawa samochodowego wypadku, którego ofiarami padli premier Beata Szydło i jej kierowca, jest dziś przykładem strategii rozgrywania politycznego konfliktu w Polsce. Obecna opozycja usiłuje przenieść go na wszystkie wymiary życia zbiorowego i uczynić motorem wszelkich zjawisk społecznych. Walka partyjna ma się stać rodzajem wojny wyznaniowej, w której mocom ciemności – upostaciowanym w PiS i jego liderze – przeciwstawić się mają siły dobra pod sztandarem antypisa – pisze w temacie najnowszego numeru tygodnika „wSieci” Bronisław Wildstein.

W swojej doskonałej analizie autor „Doliny Nicości” sięga do źródła takiej postawy i przekonuje, że taka teza została sformułowana przez samego „proroka antypisowskiej religii” Adama Michnika

[...] często pada stwierdzenie, że anty-PiS nie wystarczy. Moim zdaniem w pewnych sytuacjach może wystarczyć. Tak jak wystarczył antyfaszyzm czy antykomunizm. Wydaje mi się, że aby cokolwiek móc w Polsce zmienić na lepsze, to najpierw trzeba odsunąć od władzy PiS. Mówiąc teraz w wielkim uproszczeniu i wielką metaforą – jak podczas okupacji hitlerowskiej – najważniejszą sprawą była walka z najeźdźcą, a nie spory między sobą”. WPRL Michnik twierdził, że antykomunizm jako program opozycji nie wystarczy. Obecnie zrównał rządy PiS z okupacją hitlerowską, a więc zagrożeniem istnienia narodu polskiego. Wydawać by się mogło, że ta, absurdalna w swojej skrajności, postawa musi być przeciwskuteczna. Potwierdzają to dane statystyczne: Polacy odwracają się od totalnej opozycji, a poparcie dla rządzących raczej rośnie, niż maleje. Niemniej udało się obrońcom III RP, a więc swojej w niej władzy, zorganizować wpływową i stosunkowo liczną sektę, która potrafi kreować w Polsce plemienny podział oraz infekować życie zbiorowe rodzajem wojny wyznaniowej – przekonuje Bronisław Wildstein.

Jak daleko mogą posunąć się ideowi wyznawcy tez Adama Michnika niech świadczą chociażby dwie następujące sytuacje. Pierwsza to ta z anteny Superstacji, gdzie dziennikarz nazywa redaktorów TVP „brudnymi, śmierdzącymi gnidami, które firmują rynsztok i żywią się odchodami”. Druga miała miejsce niemal w tym samym czasie:

Magdalena Jethon przeprowadza wywiad z celebrytą piosenkarzem Maciejem Maleńczukiem: „Nie lubisz partii Jarosława Kaczyńskiego?” – zachęca wywiadowanego. – Ja całkiem szczerze mogę powiedzieć, że nienawidzę PiS-u. Nienawidzę tych ludzi. Ja na nich k**wa patrzeć nie mogę. Dosłownie cierpię, oglądając TVN24. Robi mi się niedobrze, kiedy patrzę na ich paskudne gęby i słyszę ich opowieści o tym, że będziemy teraz lepsi moralnie – przytacza autor „Doliny Nicości”.

Odsłoną tej wojny jest bitwa o obrazoburczy spektakl „Klątwa”, który miał premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Publicysta Jan Rokita podkreśla, że jest to działanie na wskroś hochsztaplerskie, ale nie wnoszące nic nowego do świata kultury

Wszystko to już było. Skuleni nadzy mężczyźni nerwowo biegający po scenie i wydający z siebie najbardziej pierwotne skowyty. Wysługiwanie się znakiem krzyża dla imitacji wyuzdania albo scen jawnie orgiastycznych. Tumany pyłu wzniecane ze sceny, tak by omroczyć i niemal zasypać przybyłą do teatru publiczność. Wulgarne obrażanie ze sceny poszczególnych przypadkowych widzów, tak aby wzbudzić jakąkolwiek skandalizującą reakcję – pisze publicysta „wSieci” w swoim artykule „Hochsztaplerzy” i dodaje – logiką, która agresywnie wdarła się na teatralną scenę, jest dążenie do zwrócenia na siebie uwagi wszelkimi metodami i za każdą cenę. I że jest to w gruncie rzeczy logika podobna do tej najbardziej zdeprawowanej wersji polityki, w której konkurenta do władzy trzeba oskarżyć o „zdradę ojczyzny” albo „zaprowadzanie dyktatury”, bo tylko to przyciągnie czyjąś uwagę i pobudzi czyjeś złe namiętności. Tyle tylko, że w teatrze ta ze wszech miar cyniczna logika maskowana jest wieloma wzniosłymi ideami.

Więcej o obrazoburczym spektaklu „Klątwa” i „wyznaniowej wojnie”, którą wypowiedzieli obecnej władzy przedstawiciele mainstreamowych elit w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 27 lutego, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

[fot. youtube/wpolityce]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook