Jedynie prawda jest ciekawa


Brochwicz-Lewiński: "Wierzę w dobrą przyszłość dla Polski"

26.12.2014

Generał Brochwicz-Lewiński "Gryf" życzy Polakom, aby żyli w wolnym kraju.


Legendarny obrońca Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego, generał Janusz Brochwicz-Lewiński pseud. „Gryf” składa rodakom życzenia świąteczne i opowiada o tym jak spędzał Święto za okupacji.

„Po kapitulacji, 5 października dostałem się do niewoli. Święta Bożego Narodzenia spędziłem w oflagu w Murnau w towarzystwie m.in. Janusza Komorowskiego, Zygmunta Bilwina, mjr Kapuścińskiego i innych oficerów, którzy byli jeźdźcami konnymi z ekipy olimpijskiej, której szefem był w czasie pokoju płk Bór-Komorowski. Ci oficerowie dostali się do niemieckiej niewoli w 1939 i 40 roku” – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl, generał Brochwicz-Lewiński.

„Dostawaliśmy paczki z Czerwonego Krzyża i z tych paczek zrobiliśmy sobie wigilię i święta. Paczki nas ratowały, bo dostawaliśmy bardzo mizerne jedzenie. Rano wodę z jakąś zielenizną jako herbatę, mały bochenek chleba na 6 osób, miniaturowy kawałeczek margaryny i coś, co przypominało ser. Na obiad była zupa bez mięsa, a na drugie danie kartofle z marchwią czy burakami. Na kolację był kawałeczek chleba z margaryną. To wszystko. Pamiętam, że na wigilii był opłatek, który dostaliśmy od jakiejś organizacji religijnej. Mieliśmy małą choinkę z papierowymi zabawkami”

Pan generał, choć ma już 95 lat, wciąż nie przestaje myśleć o swojej Ojczyźnie. W tym roku życzy Polakom na Święta, aby mogli żyć w wolnym kraju.

„Święta to szczególny czas życzeń i odwiedzin. To atmosfera, która nas łączy. Moje życzenia są takie, że chciałbym otworzyć oczy i mieć poczucie, że Polska jest wolnym krajem pod każdym względem. Bez tego komunistycznego wiatru, który w dalszym ciągu powiewa. Chciałbym, aby  rządził naszym krajem dobry rząd i ludzie, którzy są patriotami, kochają Ojczyznę i są dumni z tysiącletniej przeszłości naszego państwa. Przetrwaliśmy najgorsze klęski i dlatego dzisiaj mocno wierzę w dobrą przyszłość dla Polski. Jest wielu ludzi, którzy myślą podobnie jak ja i to mnie napawa nadzieją”

tk/niezalezna.pl

fot. M.Czutko

 

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook