Jedynie prawda jest ciekawa

Brochwicz-Lewiński: "Wierzę w dobrą przyszłość dla Polski"

26.12.2014

Generał Brochwicz-Lewiński "Gryf" życzy Polakom, aby żyli w wolnym kraju.


Legendarny obrońca Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego, generał Janusz Brochwicz-Lewiński pseud. „Gryf” składa rodakom życzenia świąteczne i opowiada o tym jak spędzał Święto za okupacji.

„Po kapitulacji, 5 października dostałem się do niewoli. Święta Bożego Narodzenia spędziłem w oflagu w Murnau w towarzystwie m.in. Janusza Komorowskiego, Zygmunta Bilwina, mjr Kapuścińskiego i innych oficerów, którzy byli jeźdźcami konnymi z ekipy olimpijskiej, której szefem był w czasie pokoju płk Bór-Komorowski. Ci oficerowie dostali się do niemieckiej niewoli w 1939 i 40 roku” – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl, generał Brochwicz-Lewiński.

„Dostawaliśmy paczki z Czerwonego Krzyża i z tych paczek zrobiliśmy sobie wigilię i święta. Paczki nas ratowały, bo dostawaliśmy bardzo mizerne jedzenie. Rano wodę z jakąś zielenizną jako herbatę, mały bochenek chleba na 6 osób, miniaturowy kawałeczek margaryny i coś, co przypominało ser. Na obiad była zupa bez mięsa, a na drugie danie kartofle z marchwią czy burakami. Na kolację był kawałeczek chleba z margaryną. To wszystko. Pamiętam, że na wigilii był opłatek, który dostaliśmy od jakiejś organizacji religijnej. Mieliśmy małą choinkę z papierowymi zabawkami”

Pan generał, choć ma już 95 lat, wciąż nie przestaje myśleć o swojej Ojczyźnie. W tym roku życzy Polakom na Święta, aby mogli żyć w wolnym kraju.

„Święta to szczególny czas życzeń i odwiedzin. To atmosfera, która nas łączy. Moje życzenia są takie, że chciałbym otworzyć oczy i mieć poczucie, że Polska jest wolnym krajem pod każdym względem. Bez tego komunistycznego wiatru, który w dalszym ciągu powiewa. Chciałbym, aby  rządził naszym krajem dobry rząd i ludzie, którzy są patriotami, kochają Ojczyznę i są dumni z tysiącletniej przeszłości naszego państwa. Przetrwaliśmy najgorsze klęski i dlatego dzisiaj mocno wierzę w dobrą przyszłość dla Polski. Jest wielu ludzi, którzy myślą podobnie jak ja i to mnie napawa nadzieją”

tk/niezalezna.pl

fot. M.Czutko

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook