Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Brochwicz-Lewiński: "Wierzę w dobrą przyszłość dla Polski"

26.12.2014

Generał Brochwicz-Lewiński "Gryf" życzy Polakom, aby żyli w wolnym kraju.


Legendarny obrońca Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego, generał Janusz Brochwicz-Lewiński pseud. „Gryf” składa rodakom życzenia świąteczne i opowiada o tym jak spędzał Święto za okupacji.

„Po kapitulacji, 5 października dostałem się do niewoli. Święta Bożego Narodzenia spędziłem w oflagu w Murnau w towarzystwie m.in. Janusza Komorowskiego, Zygmunta Bilwina, mjr Kapuścińskiego i innych oficerów, którzy byli jeźdźcami konnymi z ekipy olimpijskiej, której szefem był w czasie pokoju płk Bór-Komorowski. Ci oficerowie dostali się do niemieckiej niewoli w 1939 i 40 roku” – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl, generał Brochwicz-Lewiński.

„Dostawaliśmy paczki z Czerwonego Krzyża i z tych paczek zrobiliśmy sobie wigilię i święta. Paczki nas ratowały, bo dostawaliśmy bardzo mizerne jedzenie. Rano wodę z jakąś zielenizną jako herbatę, mały bochenek chleba na 6 osób, miniaturowy kawałeczek margaryny i coś, co przypominało ser. Na obiad była zupa bez mięsa, a na drugie danie kartofle z marchwią czy burakami. Na kolację był kawałeczek chleba z margaryną. To wszystko. Pamiętam, że na wigilii był opłatek, który dostaliśmy od jakiejś organizacji religijnej. Mieliśmy małą choinkę z papierowymi zabawkami”

Pan generał, choć ma już 95 lat, wciąż nie przestaje myśleć o swojej Ojczyźnie. W tym roku życzy Polakom na Święta, aby mogli żyć w wolnym kraju.

„Święta to szczególny czas życzeń i odwiedzin. To atmosfera, która nas łączy. Moje życzenia są takie, że chciałbym otworzyć oczy i mieć poczucie, że Polska jest wolnym krajem pod każdym względem. Bez tego komunistycznego wiatru, który w dalszym ciągu powiewa. Chciałbym, aby  rządził naszym krajem dobry rząd i ludzie, którzy są patriotami, kochają Ojczyznę i są dumni z tysiącletniej przeszłości naszego państwa. Przetrwaliśmy najgorsze klęski i dlatego dzisiaj mocno wierzę w dobrą przyszłość dla Polski. Jest wielu ludzi, którzy myślą podobnie jak ja i to mnie napawa nadzieją”

tk/niezalezna.pl

fot. M.Czutko

 

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook