Jedynie prawda jest ciekawa


Brexit wzmocni populistów w innych krajach UE

24.06.2016

Ocenił ekspert think tanku Martens Centre, Roland Freudenstein.

- Brexit wzmocni populistów w części pozostałych krajów Unii Europejskiej, którzy także nawołują do referendów w sprawie wystąpienia ze Wspólnoty - ocenił w piątek w rozmowie z PAP ekspert think tanku Martens Centre, Roland Freudenstein.

"Decyzja Brytyjczyków nie oznacza, że UE od razu pogrąży się w chaosie i zacznie się rozpadać. Jednak w niektórych krajach, takich jak Dania czy Holandia, są siły polityczne, które też domagają się referendum w sprawie członkostwa w UE. Nie można wykluczyć, że takie referenda się odbędą" - powiedział Freudenstein.

Jego zdaniem po brytyjskim plebiscycie, w którym większość opowiedziała się za wyjściem z UE, można spodziewać się w Europie ostrzejszych konfrontacji między populistami a federalistami, czyli zwolennikami głębszej integracji europejskiej. "Federaliści będą czuć się wzmocnieni po wyjściu Wielkiej Brytanii, przeciwnej pogłębianiu integracji. Jednocześnie jednak wiatru w żagle nabrali populiści, którzy domagają się referendów w swoich krajach" - ocenił Freudenstein.

Jego zdaniem liderzy unijni muszą znaleźć "złoty środek" między tymi postawami. "Wydaje się, że hasło +więcej Europy+ nie podoba się obywatelom. Francusko-niemiecka wizja Europy federalnej nie może być wizją na przyszłość. To byłaby najprostsza droga np. do wygrania wyborów prezydenckich we Francji przez (liderkę skrajnie prawicowego i eurosceptycznego Frontu Narodowego - PAP) Marine Le Pen" - ocenił

"Próby tworzenia teraz superpaństwa europejskiego doprowadziłyby do katastrofy – ocenił Freudenstein. - UE musi się zreformować, ale nie we wszystkich dziedzinach potrzebuje wzmocnionej integracji".

Zdaniem eksperta negocjacje w sprawie warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE będą bardzo skomplikowane i mogą potrwać dłużej niż dwa lata, czyli maksymalny czas dozwolony przez traktaty unijne. "Z wypowiedzi brytyjskich polityków wynika, że po wyjściu z UE chcą zachować możliwie największy dostęp do wspólnego rynku, ale są to oczekiwania zbyt wygórowane. UE nie chodzi o ukaranie w jakiś sposób Wielkiej Brytanii, lecz o pokazanie na jej przykładzie, że wychodzenie ze Wspólnoty wcale się nie opłaca" - ocenił Freudenstein.

Z drugiej strony - dodał - Unia nie chce za bardzo utrudniać handlu z Wielką Brytanią. "To dylemat, który trzeba będzie rozstrzygnąć. Trudno przewidzieć, w jakim kierunku potoczą się rozmowy" - powiedział ekspert.

Ocenił on, że autorom kampanii za Brexitem udało się stworzyć "fikcję" na temat UE, która okazała się skuteczna. "Kampania była histerią, że Wielka Brytania jest niewolnikiem, że władzę ma Bruksela, a nie rząd w Londynie - powiedział. - Przykładem jest hasło kampanii, że Brytyjczycy muszą odzyskać kontrolę nad swoimi granicami. Tymczasem każdy wie, że Wielka Brytania, która jest poza strefą Schengen, utrzymuje na swoich granicach ostre kontrole".

Zdaniem Freudensteina zwolennikami Brexitu nie kieruje już "stary antyeuropeizm (byłej konserwatywnej premier) Margaret Thatcher", a raczej silne nastroje skierowane przeciw establishmentowi. "Istnieje poczucie, że za pozostaniem w UE są bogacze, bankierzy i politycy, a zwykli ludzie mogą zyskać tylko na Brexicie" - dodał.

[fot. EPA/PAP]

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)/tp

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook