Jedynie prawda jest ciekawa


Brexit: Nie tylko Polacy korzystają z brytyjskiego socjalu

25.12.2015

Na koniec lutego zapowiadane jest porozumienie UE z Cameronem.

"Cokolwiek zostanie zapisane, może okazać się niewystarczające dla brytyjskich eurosceptyków, którzy już dyskredytują "mało ambitną" zawartość postulatów Camerona i skutecznie przekonują opinię publiczną do głosowania za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej." - mówi Karolina Borońska-Hryniewiecka w rozmowie z onet.pl. Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentuje tzw. Brexit, czyli brytyjski plan opuszczenia Unii Europejskiej.

Na koniec lutego zapowiadane jest porozumienie strony unijnej z Dawidem Cameronem.

"Londyn będzie naciskał na prawnie wiążące zabezpieczenia, czyli takie zapisy, które będą gwarantowały konkretne zmiany prawne w przyszłości – to może być decyzja Rady Europejskiej, albo konkretny protokół, który zostanie dołączony do przyszłego, zreformowanego traktatu." - mówi Borońska-Hryniewiecka.

"Jest wielu interesariuszy w tej grze. To z jednej strony rząd Camerona, z drugiej eurosceptycy z jego własnej partii oraz z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), z trzeciej biznes brytyjski, a z czwartej społeczeństwo, zwykli Brytyjczycy." - dodaje ekspert PISM.

Ekspert twierdzi, że brytyjskie społeczeństwo jest zaniepokojone kwestią imigracji zarobkowej do Zjednoczonego Królestwa.

"Dla przeciętnego Brytyjczyka - karmionego przez tabloidy informacjami, że imigranci zabierają im pracę oraz nadużywają system świadczeń socjalnych – najważniejszym warunkiem będzie ograniczenie imigracji zarobkowej na Wyspy."

"Panuje błędne przeświadczenie, że tylko państwa Europy Środkowo-Wschodniej sprzeciwiają się obostrzeniom dotyczącym wolnego przepływu osób. Faktycznie wszystkie państwa są przeciwne jakiejkolwiek dyskryminacji." - dodaje, że nie tylko Polacy i Czesi korzystają z brytyjskiego systemu świadczeń socjalnych. Na Wyspach pracuje i mieszka tysiące imigrantów z państw tzw. starej Unii.

Zdaniem Hryniewieckiej ewentualne wyjście UK z Unii może mieć dla Londynu negatywne konsekwencje.

"50 proc. brytyjskiego eksportu to eksport do UE. Koszty wyjścia dla Londynu będą zależały od kształtu przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią, nic nie jest pewne i nie ma gotowego scenariusza."

mly/onet.pl

fot. [wwww. shibleyrahman.com]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook