Jedynie prawda jest ciekawa


Braun: Obyśmy to wszystko przetrwali

16.03.2014

Z jednej strony jest stary moskiewski zamordyzm, który przynajmniej łatwo jest rozgryźć. A z drugiej strony mamy prowokatorskie działania rozmaitych filantropów międzynarodowych – mówi reżyser Grzegorz Braun.

W rozmowie z dziennikiem „Gazeta Polska Codziennie” reżyser Grzegorz Braun opowiedział kilka słów o swojej nowej serii filmów pt. „Transformacja”:

Film wziął się z potrzeby zrozumienia i opowiedzenia sobie samemu, co się przytrafiło Polsce i światu w procesie transformacji ustrojowej, czy tzw. demokratycznych przemian” - mówi reżyser Grzegorz Braun w rozmowie z GPC.

I dodaje:

„Z potrzeby pojęcia tego, na czym polegał „dziejowy kompromis” przełomu lat 80. i 90. – który ówczesny ambasador USA w Warszawie nazywał po imieniu: układ Jaruzelski-Geremek”

Zdaniem reżysera sposób działania Związku Radzieckiego oraz obecnej Rosji oparty jest na pewnej grze, na schematycznym działaniu i stałym powtarzaniu tych samych czynników.

W rozmowie poruszono również wątek obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Braun uważa, że Ukraina poddana jest działaniom rozmaitych graczy:

„Z jednej strony jest stary moskiewski zamordyzm, który przynajmniej łatwo jest rozgryźć. A z drugiej strony mamy prowokatorskie działania rozmaitych filantropów międzynarodowych i oligarchów, którzy są nie wiadomo przez kogo doinwestowani i nie wiadomo komu pozostają lojalni”.

Jego zdaniem wolność Ukraińców jest tylko kwestią wtórną, ale należy pamiętać o rosnącym znaczeniu modlitwy. Reżyser wierzy, że rosnące znaczenie modlitwy wśród ukraińskich wiernych spowoduje, iż prowokacje przerośnie prowokatorów

„Oby handlarze życiem i śmiercią się przeliczyli, i obyśmy to wszystko przetrwali” - mówi Braun.

GPC, lz  

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook