Jedynie prawda jest ciekawa

Braun: Obyśmy to wszystko przetrwali

16.03.2014

Z jednej strony jest stary moskiewski zamordyzm, który przynajmniej łatwo jest rozgryźć. A z drugiej strony mamy prowokatorskie działania rozmaitych filantropów międzynarodowych – mówi reżyser Grzegorz Braun.

W rozmowie z dziennikiem „Gazeta Polska Codziennie” reżyser Grzegorz Braun opowiedział kilka słów o swojej nowej serii filmów pt. „Transformacja”:

Film wziął się z potrzeby zrozumienia i opowiedzenia sobie samemu, co się przytrafiło Polsce i światu w procesie transformacji ustrojowej, czy tzw. demokratycznych przemian” - mówi reżyser Grzegorz Braun w rozmowie z GPC.

I dodaje:

„Z potrzeby pojęcia tego, na czym polegał „dziejowy kompromis” przełomu lat 80. i 90. – który ówczesny ambasador USA w Warszawie nazywał po imieniu: układ Jaruzelski-Geremek”

Zdaniem reżysera sposób działania Związku Radzieckiego oraz obecnej Rosji oparty jest na pewnej grze, na schematycznym działaniu i stałym powtarzaniu tych samych czynników.

W rozmowie poruszono również wątek obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Braun uważa, że Ukraina poddana jest działaniom rozmaitych graczy:

„Z jednej strony jest stary moskiewski zamordyzm, który przynajmniej łatwo jest rozgryźć. A z drugiej strony mamy prowokatorskie działania rozmaitych filantropów międzynarodowych i oligarchów, którzy są nie wiadomo przez kogo doinwestowani i nie wiadomo komu pozostają lojalni”.

Jego zdaniem wolność Ukraińców jest tylko kwestią wtórną, ale należy pamiętać o rosnącym znaczeniu modlitwy. Reżyser wierzy, że rosnące znaczenie modlitwy wśród ukraińskich wiernych spowoduje, iż prowokacje przerośnie prowokatorów

„Oby handlarze życiem i śmiercią się przeliczyli, i obyśmy to wszystko przetrwali” - mówi Braun.

GPC, lz  

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook