Jedynie prawda jest ciekawa


Braun: afery w postPRL-u to reguła

18.09.2014

Rozmowa z reżyserem, dokumentalistą Grzegorzem Braunem.

Stefczyk.info: Prokuratura uznała, że nie ma dowodów na złamanie prawa przez prezesa NBP i szefa MSW. Śledczy umorzyli sprawę rozmowy Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza. Rządzący zdaje się otrzymali argument, który pozwala im zamieść tę sprawę pod dywan. Jest Pan tym zaskoczony?

Grzegorz Braun: Cztery i pół wieku temu Jan Kochanowski napisał, że „ręka umywa rękę, noga nogę wspiera”. To jest istota życia politycznego, jak się okazuje, niezmienna. W życiu politycznym postPRL-u ta zasada urosła do rangi dogmatu. To zupełnie oczywiste - przestępcy, którzy są sędziami we własnej sprawie, nie będą nazywali przestępstwem tego, co nim jest. Zupełnie mnie nie dziwi, że postPRL-owski wymiar sprawiedliwości nie spieszy się z nazywaniem rzeczy po imieniu. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby wydarzyło się coś innego.

Nie sądzi Pan, że to jest zbyt grubymi nićmi szyte? Polacy słyszeli nagrania rozmowy Belki i Sienkiewicza. Decyzja, by tą sprawą się nie zajmować, może się odbić władzy czkawką?

W postPRL-u nie ma takiego kota, którego nie dałoby się odwrócić ogonem do przodu. Nie przeceniałbym specjalnie roli tzw. społeczeństwa. Demokracja demokracją, ale ktoś tym krajem musi rządzić... Skoro więc na poziomie prokuratury wszystko jest w porządku, to tak samo jest i na poziomie środków masowej dezinformacji, czyli w mediach postPRL-owskich. Z całą pewnością na tę samą nutę, na którą gra prokuratura, grać będą funkcjonariusze frontu ideologicznego, pełniący na co dzień obowiązki dziennikarzy.

Zmiany rządowe, które obecnie widzimy, wyjazd Donalda Tuska z Polski do Brukseli oznacza, że afera taśmowa nie zostanie wyjaśniona i ukarana? Co z innymi aferami rządu Tuska?

Mylące jest używanie słowa „afera”, ponieważ to sugeruje incydentalność tego typu zachowań. Tymczasem to nie jest żaden wypadek przy pracy, ale norma. To nie jest incydent, tylko reguła. Tak działa system postPRL-owski. Tak to właśnie wygląda, jak widać w tych krótkich momentach prawdy, gdy np. jakiś „Rywin” przychodzi do jakiegoś „Michnika”, czy też „Belka” do „Sienkiewicza”. To są krótkie momenty prawdy, które dają nam wgląd za kulisy życia establishmentu postPRL-owskiego. Powiedzmy więc otwarcie, że albo cały postPRL jest jedną wielką aferą, albo to, co widzimy obecnie, to właśnie są zasady, a nie odstępstwo od nich.

Przed nami wybory samorządowe, prezydenckie, parlamentarne. Czy Polacy będą w stanie wyzwolić się z tego postPRL-u?

Czy przyjdzie moment, w którym miarka się przebierze? Czy naród przejrzy na oczy i zamiast łajdaków, zdrajców, sprzedawczyków, bandytów i złodziei wybierze porządnych, uczciwych, solidnych patriotów? Nie pokładałbym wielkich nadziei w systemie demokratycznym. Gdyby wybory demokratyczne miały w tej sprawie coś zasadniczo zmienić, zostałyby dawno zakazane. Tak podpowiada doświadczenie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. YouTube/PCh24.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook