Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Braun: afery w postPRL-u to reguła

18.09.2014

Rozmowa z reżyserem, dokumentalistą Grzegorzem Braunem.

Stefczyk.info: Prokuratura uznała, że nie ma dowodów na złamanie prawa przez prezesa NBP i szefa MSW. Śledczy umorzyli sprawę rozmowy Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza. Rządzący zdaje się otrzymali argument, który pozwala im zamieść tę sprawę pod dywan. Jest Pan tym zaskoczony?

Grzegorz Braun: Cztery i pół wieku temu Jan Kochanowski napisał, że „ręka umywa rękę, noga nogę wspiera”. To jest istota życia politycznego, jak się okazuje, niezmienna. W życiu politycznym postPRL-u ta zasada urosła do rangi dogmatu. To zupełnie oczywiste - przestępcy, którzy są sędziami we własnej sprawie, nie będą nazywali przestępstwem tego, co nim jest. Zupełnie mnie nie dziwi, że postPRL-owski wymiar sprawiedliwości nie spieszy się z nazywaniem rzeczy po imieniu. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby wydarzyło się coś innego.

Nie sądzi Pan, że to jest zbyt grubymi nićmi szyte? Polacy słyszeli nagrania rozmowy Belki i Sienkiewicza. Decyzja, by tą sprawą się nie zajmować, może się odbić władzy czkawką?

W postPRL-u nie ma takiego kota, którego nie dałoby się odwrócić ogonem do przodu. Nie przeceniałbym specjalnie roli tzw. społeczeństwa. Demokracja demokracją, ale ktoś tym krajem musi rządzić... Skoro więc na poziomie prokuratury wszystko jest w porządku, to tak samo jest i na poziomie środków masowej dezinformacji, czyli w mediach postPRL-owskich. Z całą pewnością na tę samą nutę, na którą gra prokuratura, grać będą funkcjonariusze frontu ideologicznego, pełniący na co dzień obowiązki dziennikarzy.

Zmiany rządowe, które obecnie widzimy, wyjazd Donalda Tuska z Polski do Brukseli oznacza, że afera taśmowa nie zostanie wyjaśniona i ukarana? Co z innymi aferami rządu Tuska?

Mylące jest używanie słowa „afera”, ponieważ to sugeruje incydentalność tego typu zachowań. Tymczasem to nie jest żaden wypadek przy pracy, ale norma. To nie jest incydent, tylko reguła. Tak działa system postPRL-owski. Tak to właśnie wygląda, jak widać w tych krótkich momentach prawdy, gdy np. jakiś „Rywin” przychodzi do jakiegoś „Michnika”, czy też „Belka” do „Sienkiewicza”. To są krótkie momenty prawdy, które dają nam wgląd za kulisy życia establishmentu postPRL-owskiego. Powiedzmy więc otwarcie, że albo cały postPRL jest jedną wielką aferą, albo to, co widzimy obecnie, to właśnie są zasady, a nie odstępstwo od nich.

Przed nami wybory samorządowe, prezydenckie, parlamentarne. Czy Polacy będą w stanie wyzwolić się z tego postPRL-u?

Czy przyjdzie moment, w którym miarka się przebierze? Czy naród przejrzy na oczy i zamiast łajdaków, zdrajców, sprzedawczyków, bandytów i złodziei wybierze porządnych, uczciwych, solidnych patriotów? Nie pokładałbym wielkich nadziei w systemie demokratycznym. Gdyby wybory demokratyczne miały w tej sprawie coś zasadniczo zmienić, zostałyby dawno zakazane. Tak podpowiada doświadczenie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. YouTube/PCh24.pl]

Słowa kluczowe:

Braun

,

Polska

,

polityka

,

afera taśmowa

Warto poczytać

 1. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 2. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 3. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 4. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 5. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 6. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 7. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 8. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook