Jedynie prawda jest ciekawa


"Brak w Polsce lobby prohistorycznego"

13.07.2013

Grupy rekonstrukcyjne to fascynaci historią. Dobrze wiedzą jak jest ona traktowana po macoszemu przez polityków. O rugowaniu historii z życia Polaków rozmawiamy z Jackiem Szymańskim, wieloletnim organizatorem części historycznej Dni Grunwaldu.

STEFCZYK.INFO: Ile lat już pan bierze udział w inscenizacji bitwy? Co pana ciągnie na to miejsce około 15 lipca każdego roku?

Jacek Szymański: Na pola Grunwaldu przyjeżdżam już 21 lat. A rekonstrukcje, czy raczej spotkania inscenizacyjne, to już 15 lat. Kiedyś była to przygoda, teraz mobilizuje mnie do przyjazdu historia, a dziś wszystko po trochu plus wspaniali ludzi, którzy się tu zjawiają każdego roku. To są ludzi, którzy cały rok czekają, aby tu przyjechać i się spotkać ze sobą.

Czy to są Polacy, czy także obcokrajowcy? Z jakich „egzotycznych” krajów oni pochodzą?

Tu tak naprawdę około 15 lipca jest cały świat. W tym roku, akurat nie, ale w ubiegłych latach pojawiały się osoby ze Stanów Zjednoczonych, z Nowej Zelandii i z Australii.

I jakie przywdziewają zbroje? Państw „osi” czy nasze ?

To zależy od tego przez kogo się tu znaleźli, kogo poznali. Czyli powody towarzyskie. Taka ciekawostka, ostatnio Niemcy zaczęli „walczyć” po stronie polskiej. I to bez przymusu, z własnej chęci (śmiech).

To faktycznie niezłe. A co nimi powoduje, że wybierają stronę polsko-litewską?

Tu nie ma ideologii. Tu nie ma co rozpatrywać tego pod kątem jakiejś polityki, czy czegoś takiego. To pięknarocznica, piękne święto. Od XV wieku do czasów rozbiorów było to nasze najstarsze święto państwowe, które obecnie jest lekceważone przez wszystkich. Przyjeżdżamy tu, bawimy się wspólnie, pijemy piwo. W czasie bitwy stajemy po dwóch stronach, ale raz szczęśliwie wracamy potem do obozu.

Czy rekonstrukcje historyczne mogą służyć jako coś w rodzaju substytut coraz bardziej ograniczonych lekcji historii w szkołach?

Nie tylko chodzi o ograniczenie lekcji historii w szkołach, ale także o ich żenujący poziom. Źle uczymy się historii. Jednym tchem potrafimy powiedzieć datę rozpoczęcia rewolucji francuskiej, natomiast nie mamy pojęcia o bardzo ważnych elementach polskiej historii. W Polsce nikt nie ma interesu w tym, aby promować nasz kraj i jego wspaniałą historię. Wszyscy oglądają zachodnie świetne seriale typu „Rzym” czy „Tudorowie”, a np. życie naszej królowej Jadwigi to tak naprawdę gotowy scenariusz na film. Dlaczego nie wykorzystujemy takich rzeczy? Politycy mają usta pełne frazesów na temat patriotyzmu, a tak naprawdę zależy im tylko na utrzymaniu się przy żłobie.

Przemawia przez pana gorycz...

Nie wiem czy gorycz, czy coś innego. Nie ma u nas silnego lobby, aby zrobić historię modną. Tu do naszej inscenizjacji państwo dokłada się z roku na rok coraz mniej. Są coraz większe problemy ze znalezieniem sponsorów.

Albo opowiem zdarzenie z lipca 2010 r. Przyjechały na pola grunwaldzkie delegacje Bronisława Komorowskiego, ówczesnego kandydata na prezydenta i prezydent Litwy (Dalia Grybauskaitė – przyp. red.). Do grupy szykujących się do „bitwy” rycerzy litewskich ich prezydent poszła. Do nas Komorowski nie podszedł.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook