Jedynie prawda jest ciekawa

Braciak: polskie społeczeństwo głupieje

13.07.2015

„Od pewnego czasu nasze propozycje są po prostu karczemne. Do tego ludzi przyzwyczailiśmy”.

Jacek Braciak komentuje dane Biblioteki Narodowej, które wskazują, że w ubiegłym roku 19 mln Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Zdaniem aktora tak złe dane wynikają z faktu, że Polacy głupieją.

Społeczeństwo głupieje też, jeśli chodzi o odbiór teatru, filmu czy telewizji. I myślę, że my jesteśmy temu winni, wszyscy tzw. twórcy, współtwórcy czy odtwórcy. To jest moim zdaniem taki samonapędzający się mechanizm. Od pewnego czasu nasze propozycje są po prostu karczemne. Do tego ludzi przyzwyczailiśmy i mówimy sobie: „a przecież oni niczego innego nie chcą, tylko tej mierzwy”. A to nieprawda” - zauważa aktor.

I przypomina historię sprzed lat. „Pamiętam, kiedy byłem dzieckiem, moi sąsiedzi na wsi przychodzili, zdejmowali gumiaki i oglądali Teatr Telewizji czy Kabaret Starszych Panów. Więc to nie jest tak, że ludzie tego chcą. My im to dajemy i jesteśmy za to odpowiedzialni. O wstydzie…” - mówi.

Zastrzega, że nigdy nie wystartuje w programach dla celebrytów, w których się tańczy, jeździ na łyżwach, a nawet skacze do wody. Chętnie za to wziął udział w gali, gdzie nagrodzano młodych literatów. „Ta dziedzina sztuki jest traktowana nieco po macoszemu, że rzeczywiście - nie chcę wymieniać nazwisk i tytułów mówiących o bagnisku czy innym miejscu pełnym jezior - ale niektórzy sądzą, że jeśli coś nie będzie bestsellerem, to nie warto tego wydawać, bo to się nie opłaca. Ale myśl zawsze się opłaca. Wiem, że to jest banalne, ale to dobra intelektualne są wartością narodu, a nie stan posiadania” - podkreśla Jacek Braciak.

Cały wywiad na stronie mmtrojmiasto.pl.

ez
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook