Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Tomasik: Giewont bez krzyża, to rozmijanie się z rzeczywistością

09.11.2014

Bp Henryk Tomasik wyraził zdumienie z powodu braku krzyża na Giewoncie w telewizyjnym spocie promującym Polskę zagranicą. Jego zadaniem ludzie mediów powinni odzwierciedlać rzeczywistość, a nie konstruować ją według własnych idei.

 W klipie zrealizowanym z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych pokazany został m.in. Giewont, ale bez krzyża na szczycie. Został on również usunięty ze sztandaru widniejącego w sekwencji bitwy pod grunwaldem.

Bp Henryk Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom powiedział, że autorzy obrazu pokazali "fajny kraj, ale niezgodny z rzeczywistością". - Pokazujemy Giewont, ale bez krzyża. Czyli rozmijamy się z rzeczywistością. W ciągu ostatnich kilkunastu lat można zaobserwować pewną zależność. Gdy w mediach laickich jest walka z krzyżem, gdy jest atakowany Chrystus, zawsze wzrasta ilość profanacji krzyży na cmentarzach, czy ilość napadów na plebanie. Szkoda, że Chrystus przeszkadza wielu ludziom, aby Polska była fajna. Przecież możemy pokazać piękne postawy młodych ludzi, którzy umieją połączyć wiarę z tym, aby było po prostu fajnie - powiedział biskup radomski. 

Bp Tomasik wyraził współczucie ludziom, którzy nie chcą żyć i kierować się prawdą. Podkreślił, że zadaniem ludzi mediów powinno być odzwierciedlanie rzeczywistości, a nie jej konstruowanie według własnej idei. Dodał, że każdy z nas powinien przyjąć postawę protestu wobec spotu promującego Polskę zagranicą.

Spot reklamowy został zrealizowany z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i pokazany publicznie kilka dni temu. Jego celem ma być promocja Polski zagranicą. Narratorem jest brytyjski chłopiec, który opowiada koledze z klasy o tym, jak wraz z rodzicami wybrał się do Polski. W produkcji przedstawione zostały Gdańsk, Warszawa, Kraków i Zakopane. Na filmie widać m.in. wyciąganie stadionu PGE Arena z morza, smoka wawelskiego w garniturze czy rodzinę spacerującą po Giewoncie, który ożywa.

Bp Henryk Tomasik odniósł się również do zbliżających wyborów samorządowych. Przypomniał, że katolicka nauka społeczna jest zastosowaniem zasad moralnych - wynikających z Bożych przykazań - do życia społecznego. - Wyraźnie mówi o potrzebie troski o dobro wspólne. To podstawowe kryterium. Dobrym kandydatem jest ten, który troszczy się o dobro społeczne. Życzę wiernym wielkiej umiejętności i roztropności oraz Bożego światła w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących wyboru różnych osób - powiedział bp Tomasik.

ansa/KAI

[fot. You Tybe]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook