Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Styrna: wierzącym potrzeba mocy i odwagi

26.12.2013

Biskup elbląski Jan Styrna w liście pasterskim na przypadające w czwartek święto św. Szczepana napisał, że wierzącym potrzeba mocy i odwagi, gdy zagrożone są prawa dzieci poczętych i instytucja małżeństwa, a niektórzy rządzący stają się podobni do króla Heroda.

W liście, który odczytany został w diecezji elbląskiej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, biskup przypomniał patrona tego dnia - św. Szczepana, który był pierwszym męczennikiem Kościoła. Jak napisał, "przykład jego męczeńskiej śmierci staje się pokarmem dającym moc naszym duszom, by być świadkami Tego, który w żłobie leży".

Biskup zachęcił wiernych do refleksji nad tym, kiedy w obecnych czasach potrzebne są moc i odwaga, które cechowały św. Szczepana i w jakich sytuacjach "powinniśmy być świadkami Syna Człowieczego, stając po stronie tego, który jest Prawdą".

Jego zdaniem "potrzebna jest nam odwaga, moc, mądrość i Duch Boży, gdy prawa dzieci poczętych, dzieci w łonach matek, nie są respektowane, a one same są traktowane jak intruzi, nieproszeni goście, niezasługujący na prawną ochronę".

Dodał, że również "wtedy, gdy święty związek małżeński jednego mężczyzny i jednej kobiety jest zagrożony przez różnego rodzaju wypaczenia, naruszające i kwestionujące nierozerwalność tego związku".

"Wówczas, gdy niektórzy rządzący i ustanawiający prawo stają się podobni do króla Heroda i ulegają tej samej pokusie, dążąc do zniszczenia Chrystusa, podeptania przykazań Bożych i zakazania używania imienia Boga w życiu publicznym" - stwierdził w liście.

Ordynariusz elbląski zauważył, że "odwagę i moc znajdujemy wówczas, gdy doświadczymy bycia kochanym, to zaś rodzi się podczas częstego, intensywnego i głębokiego kontaktu z Bogiem podczas modlitwy. Jak przypomniał, szczególnym zaś źródłem i centrum chrześcijańskiej modlitwy jest msza św.

Dlatego zachęcił, by trwająca do 1 stycznia oktawa uroczystości Bożego Narodzenia stała się czasem głębokiej modlitwy i doświadczeniem duchowej bliskości Jezusa Chrystusa.

"Niech ta niesłychana tajemnica Bożego Narodzenia uczyni nasze serca odważnymi, mocnymi i dzielnymi" - napisał.

W swoim liście biskup przypomniał też, że w dzień św. Szczepana w elbląskiej diecezji są zbierane ofiary na utrzymanie i funkcjonowanie Wyższego Seminarium Duchownego. Podziękował wiernym za modlitwy o powołania do kapłaństwa i przekazał im swoje błogosławieństwo.

Bp Jan Styrna jest ordynariuszem elbląskim od 10 lat. W październiku tego roku zwrócił się do papieża Franciszka o przyjęcie rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego. Decyzję motywował stanem zdrowia. Ojciec Święty rezygnację przyjął i powierzył bp. Styrnie pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu ustanowienia następcy.


Greg/PAP
[fot. You Tube/TV Trwam]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook