Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Styrna: wierzącym potrzeba mocy i odwagi

26.12.2013

Biskup elbląski Jan Styrna w liście pasterskim na przypadające w czwartek święto św. Szczepana napisał, że wierzącym potrzeba mocy i odwagi, gdy zagrożone są prawa dzieci poczętych i instytucja małżeństwa, a niektórzy rządzący stają się podobni do króla Heroda.

W liście, który odczytany został w diecezji elbląskiej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, biskup przypomniał patrona tego dnia - św. Szczepana, który był pierwszym męczennikiem Kościoła. Jak napisał, "przykład jego męczeńskiej śmierci staje się pokarmem dającym moc naszym duszom, by być świadkami Tego, który w żłobie leży".

Biskup zachęcił wiernych do refleksji nad tym, kiedy w obecnych czasach potrzebne są moc i odwaga, które cechowały św. Szczepana i w jakich sytuacjach "powinniśmy być świadkami Syna Człowieczego, stając po stronie tego, który jest Prawdą".

Jego zdaniem "potrzebna jest nam odwaga, moc, mądrość i Duch Boży, gdy prawa dzieci poczętych, dzieci w łonach matek, nie są respektowane, a one same są traktowane jak intruzi, nieproszeni goście, niezasługujący na prawną ochronę".

Dodał, że również "wtedy, gdy święty związek małżeński jednego mężczyzny i jednej kobiety jest zagrożony przez różnego rodzaju wypaczenia, naruszające i kwestionujące nierozerwalność tego związku".

"Wówczas, gdy niektórzy rządzący i ustanawiający prawo stają się podobni do króla Heroda i ulegają tej samej pokusie, dążąc do zniszczenia Chrystusa, podeptania przykazań Bożych i zakazania używania imienia Boga w życiu publicznym" - stwierdził w liście.

Ordynariusz elbląski zauważył, że "odwagę i moc znajdujemy wówczas, gdy doświadczymy bycia kochanym, to zaś rodzi się podczas częstego, intensywnego i głębokiego kontaktu z Bogiem podczas modlitwy. Jak przypomniał, szczególnym zaś źródłem i centrum chrześcijańskiej modlitwy jest msza św.

Dlatego zachęcił, by trwająca do 1 stycznia oktawa uroczystości Bożego Narodzenia stała się czasem głębokiej modlitwy i doświadczeniem duchowej bliskości Jezusa Chrystusa.

"Niech ta niesłychana tajemnica Bożego Narodzenia uczyni nasze serca odważnymi, mocnymi i dzielnymi" - napisał.

W swoim liście biskup przypomniał też, że w dzień św. Szczepana w elbląskiej diecezji są zbierane ofiary na utrzymanie i funkcjonowanie Wyższego Seminarium Duchownego. Podziękował wiernym za modlitwy o powołania do kapłaństwa i przekazał im swoje błogosławieństwo.

Bp Jan Styrna jest ordynariuszem elbląskim od 10 lat. W październiku tego roku zwrócił się do papieża Franciszka o przyjęcie rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego. Decyzję motywował stanem zdrowia. Ojciec Święty rezygnację przyjął i powierzył bp. Styrnie pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu ustanowienia następcy.


Greg/PAP
[fot. You Tube/TV Trwam]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook