Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Sobiło: Separatyści polują na duchownych

26.07.2014

„Po katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych separatyści są szczególnie zainteresowani uprowadzaniem duchownych” – powiedział 26 lipca na antenie katolickiego Radia Maryja na Ukrainie bp pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Dziś w nocy po udanych negocjacjach został zwolniony ks. Wiktor Wąsowicz, uprowadzony 11 lipca przez prorosyjskich separatystów.

"Przedstawiciele tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej wiedzieli, że ks. Wiktor jest kapłanem" – powiedział bp Sobiło. Przypomniał, że kapłan chodził w sutannie i miał przy sobie dokumenty. Po zestrzeleniu samolotu separatyści poszukują tych, którzy mają ważne informacje i dlatego ks. Wąsowicz spędził w niewoli ponad tydzień. "Według świadectw ludzi, którzy przebywali razem z ks. Wiktorem, warunki niewoli były bardzo ciężkie" – zaznaczył biskup.

Bp Sobiło poinformował, że w uwolnieniu ks. Wąsowicza bardzo pomogli przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz wielu ludzi, którzy nie chcą, aby wymieniać ich nazwiska. Dodał, że nie może także powiedzieć o wszystkich warunkach, jakie postawili separatyści. „Jednak zaakceptowaliśmy warunki, które oni wysunęli dla uwolnienia księdza” – powiedział hierarcha.

Bp Sobiło, który pochodzi z Polski, a obecnie jako biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej rezyduje z Zaporożu, zaznaczył, że na wschodzie Ukrainy trwa prawdziwa wojna.

Redakcja Radia Maryja na Ukrainie poinformowała również, że bp Sobiło nie po raz pierwszy aktywnie uczestniczył w uwolnieniu duchownych z niewoli separatystów. Dwa miesiące temu przyczynił się do uwolnienia polskiego chrystusowca ks. Pawła Witka.

26 lipca kuria diecezji charkowsko-zaporoskiej poinformowała w oficjalnym komunikacie, że 25 lipca został uwolniony ks. Wiktor Wąsowicz, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i dziekan doniecki, porwany 15 lipca przez separatystów. Ks. Grzegorz Siemienkow, kanclerz kurii, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia kapłana, i wyraził wdzięczność tym, którzy otaczali go modlitwą.

15 lipca dziekan doniecki, 39-letni ks. Wiktor Wąsowicz, który pochodzi z polskiej rodziny z Nowego Zawodu k. Żytomierza i służy w diecezji charkowsko-żytomierskiej, jechał z Doniecka do Gorłówki, ażeby sprawować tam Mszę św. Został zatrzymany przez prorosyjskich separatystów na posterunku przy wjeździe do miasta. Zdążył jeszcze zatelefonować do biskupa seniora Mariana Buczka z informacją, że go uprowadzono i zabrano mu samochód oraz wszystkie dokumenty.

Kuria diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz duchowieństwo i wierni w Donbasie od samego początku dokładali wszelkich starań, ażeby uwolnić ks. Wiktora Wąsowicza. Obecnie siły rządowe w ramach operacji antyterrorystycznej aktywnie przygotowują się do walk o odbicie tego miasta z rąk separatystów.

Był to już trzeci kapłan katolicki porwany przez separatystów w Donbasie. Wcześniej w Doniecku uwięziono ks. Pawła Witka, a na na początku lipca uprowadzono w tym samym mieście greckokatolickiego ks. Tichona Kulbakę. Obu następnie uwolniono.

KAI, lz

[fot: diecezja.zamojskolubaczowska.pl]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook