Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Sobiło: Separatyści polują na duchownych

26.07.2014

„Po katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych separatyści są szczególnie zainteresowani uprowadzaniem duchownych” – powiedział 26 lipca na antenie katolickiego Radia Maryja na Ukrainie bp pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Dziś w nocy po udanych negocjacjach został zwolniony ks. Wiktor Wąsowicz, uprowadzony 11 lipca przez prorosyjskich separatystów.

"Przedstawiciele tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej wiedzieli, że ks. Wiktor jest kapłanem" – powiedział bp Sobiło. Przypomniał, że kapłan chodził w sutannie i miał przy sobie dokumenty. Po zestrzeleniu samolotu separatyści poszukują tych, którzy mają ważne informacje i dlatego ks. Wąsowicz spędził w niewoli ponad tydzień. "Według świadectw ludzi, którzy przebywali razem z ks. Wiktorem, warunki niewoli były bardzo ciężkie" – zaznaczył biskup.

Bp Sobiło poinformował, że w uwolnieniu ks. Wąsowicza bardzo pomogli przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz wielu ludzi, którzy nie chcą, aby wymieniać ich nazwiska. Dodał, że nie może także powiedzieć o wszystkich warunkach, jakie postawili separatyści. „Jednak zaakceptowaliśmy warunki, które oni wysunęli dla uwolnienia księdza” – powiedział hierarcha.

Bp Sobiło, który pochodzi z Polski, a obecnie jako biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej rezyduje z Zaporożu, zaznaczył, że na wschodzie Ukrainy trwa prawdziwa wojna.

Redakcja Radia Maryja na Ukrainie poinformowała również, że bp Sobiło nie po raz pierwszy aktywnie uczestniczył w uwolnieniu duchownych z niewoli separatystów. Dwa miesiące temu przyczynił się do uwolnienia polskiego chrystusowca ks. Pawła Witka.

26 lipca kuria diecezji charkowsko-zaporoskiej poinformowała w oficjalnym komunikacie, że 25 lipca został uwolniony ks. Wiktor Wąsowicz, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i dziekan doniecki, porwany 15 lipca przez separatystów. Ks. Grzegorz Siemienkow, kanclerz kurii, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia kapłana, i wyraził wdzięczność tym, którzy otaczali go modlitwą.

15 lipca dziekan doniecki, 39-letni ks. Wiktor Wąsowicz, który pochodzi z polskiej rodziny z Nowego Zawodu k. Żytomierza i służy w diecezji charkowsko-żytomierskiej, jechał z Doniecka do Gorłówki, ażeby sprawować tam Mszę św. Został zatrzymany przez prorosyjskich separatystów na posterunku przy wjeździe do miasta. Zdążył jeszcze zatelefonować do biskupa seniora Mariana Buczka z informacją, że go uprowadzono i zabrano mu samochód oraz wszystkie dokumenty.

Kuria diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz duchowieństwo i wierni w Donbasie od samego początku dokładali wszelkich starań, ażeby uwolnić ks. Wiktora Wąsowicza. Obecnie siły rządowe w ramach operacji antyterrorystycznej aktywnie przygotowują się do walk o odbicie tego miasta z rąk separatystów.

Był to już trzeci kapłan katolicki porwany przez separatystów w Donbasie. Wcześniej w Doniecku uwięziono ks. Pawła Witka, a na na początku lipca uprowadzono w tym samym mieście greckokatolickiego ks. Tichona Kulbakę. Obu następnie uwolniono.

KAI, lz

[fot: diecezja.zamojskolubaczowska.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook