Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bp Sobiło: Separatyści polują na duchownych

26.07.2014

„Po katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych separatyści są szczególnie zainteresowani uprowadzaniem duchownych” – powiedział 26 lipca na antenie katolickiego Radia Maryja na Ukrainie bp pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Dziś w nocy po udanych negocjacjach został zwolniony ks. Wiktor Wąsowicz, uprowadzony 11 lipca przez prorosyjskich separatystów.

"Przedstawiciele tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej wiedzieli, że ks. Wiktor jest kapłanem" – powiedział bp Sobiło. Przypomniał, że kapłan chodził w sutannie i miał przy sobie dokumenty. Po zestrzeleniu samolotu separatyści poszukują tych, którzy mają ważne informacje i dlatego ks. Wąsowicz spędził w niewoli ponad tydzień. "Według świadectw ludzi, którzy przebywali razem z ks. Wiktorem, warunki niewoli były bardzo ciężkie" – zaznaczył biskup.

Bp Sobiło poinformował, że w uwolnieniu ks. Wąsowicza bardzo pomogli przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz wielu ludzi, którzy nie chcą, aby wymieniać ich nazwiska. Dodał, że nie może także powiedzieć o wszystkich warunkach, jakie postawili separatyści. „Jednak zaakceptowaliśmy warunki, które oni wysunęli dla uwolnienia księdza” – powiedział hierarcha.

Bp Sobiło, który pochodzi z Polski, a obecnie jako biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej rezyduje z Zaporożu, zaznaczył, że na wschodzie Ukrainy trwa prawdziwa wojna.

Redakcja Radia Maryja na Ukrainie poinformowała również, że bp Sobiło nie po raz pierwszy aktywnie uczestniczył w uwolnieniu duchownych z niewoli separatystów. Dwa miesiące temu przyczynił się do uwolnienia polskiego chrystusowca ks. Pawła Witka.

26 lipca kuria diecezji charkowsko-zaporoskiej poinformowała w oficjalnym komunikacie, że 25 lipca został uwolniony ks. Wiktor Wąsowicz, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i dziekan doniecki, porwany 15 lipca przez separatystów. Ks. Grzegorz Siemienkow, kanclerz kurii, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uwolnienia kapłana, i wyraził wdzięczność tym, którzy otaczali go modlitwą.

15 lipca dziekan doniecki, 39-letni ks. Wiktor Wąsowicz, który pochodzi z polskiej rodziny z Nowego Zawodu k. Żytomierza i służy w diecezji charkowsko-żytomierskiej, jechał z Doniecka do Gorłówki, ażeby sprawować tam Mszę św. Został zatrzymany przez prorosyjskich separatystów na posterunku przy wjeździe do miasta. Zdążył jeszcze zatelefonować do biskupa seniora Mariana Buczka z informacją, że go uprowadzono i zabrano mu samochód oraz wszystkie dokumenty.

Kuria diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz duchowieństwo i wierni w Donbasie od samego początku dokładali wszelkich starań, ażeby uwolnić ks. Wiktora Wąsowicza. Obecnie siły rządowe w ramach operacji antyterrorystycznej aktywnie przygotowują się do walk o odbicie tego miasta z rąk separatystów.

Był to już trzeci kapłan katolicki porwany przez separatystów w Donbasie. Wcześniej w Doniecku uwięziono ks. Pawła Witka, a na na początku lipca uprowadzono w tym samym mieście greckokatolickiego ks. Tichona Kulbakę. Obu następnie uwolniono.

KAI, lz

[fot: diecezja.zamojskolubaczowska.pl]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook