Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Ryczan: Zatrzymać się w Wielkim Poście

13.02.2013

„Wielki Post jest to dla nas propozycja, by się zatrzymać w galopie spraw, w zagonieniu, w beztroskim powtarzaniu wciąż tego samego” – mówił bp Kazimierz Ryczan w homilii podczas liturgii Środy Popielcowej, sprawowanej w kieleckiej bazylice.

Homilię poświęcił analizie, co dla współczesnych oznacza: „wejść w Wielki Post”. Czas 40 dni poprzedzających Wielkanoc nazwał „dobrowolnym wejściem na drogę nawrócenia”, które ma podobny sens i charakter, jak w czasach proroka Joela, gdyż „nie zmienił się człowiek w miłości, zdradzie, nawróceniu”. Wielki Post oznacza pojednanie z Bogiem, przy czym religijne nawrócenie to coś więcej niż tylko oznaki zewnętrzne. Zauważył, że praktyki wielkopostne można i trzeba pogodzić z codziennością, pracą, z uczestnictwem w projektach życiowych, z miłością do rodziny, z niestronieniem od ludzi.

Biskup kielecki zaapelował o m. in. rozerwanie kajdan zła, o podjecie refleksji „w jakich więzach niewoli jesteś”, o połamanie każdego jarzma, np. nałogów, ułomności. „Pracuj sprawiedliwie, nie okradaj nikogo, solidnie ucz dzieci i młodzież” – mówił, zwracając się przede wszystkim do dziennikarzy, aby traktowali swoje dziennikarstwo w kategoriach misji, jako „służbę człowiekowi i ojczyźnie”, aby „nie podawali półprawd i nie manipulowali”.

Wezwał także do jałmużny, pomimo ciężkich czasów, w których „kryzys aż piszczy”, ale nikt nie jest tak biedny, aby nie mógł niczego nikomu darować, np. czasu, uśmiechu, przebaczenia – mówił bp Ryczan.

Z kolei równie ważna w Wielkim Poście jest modlitwa, pojmowana jako „czyn i dar”. Zdaniem hierarchy, to „dar czasu wygospodarowanego dla spraw najważniejszych .(…). Poświęcamy czas i propagandzie, i politykom, i telewizji, żałujemy go dla Boga” - ubolewał bp Ryczan. Wezwał do rozsądnego zagospodarowania czasu w Wielki Poście – do znalezienia go na przeżycie wielkopostnych rekolekcji, na codzienną modlitwę z dziećmi, na Drogę Krzyżową.

Modlitwa wielkopostna umacnia i chroni przed współczesnym pogaństwem. – „Z przemodlonej i przemyślanej decyzji Benedykta XVI poganie zrobili sobie igraszki godne barbarzyńców” – ocenił biskup kielecki.

Podczas wszystkich Mszy św. kapłani w bazylice posypywali głowy wiernych popiołem. Bazylika kielecka - kościół parafii katedralnej był po brzegi wypełniony wiernymi na wszystkich Mszach świętych.

svit, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook