Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Ryczan: Zatrzymać się w Wielkim Poście

13.02.2013

„Wielki Post jest to dla nas propozycja, by się zatrzymać w galopie spraw, w zagonieniu, w beztroskim powtarzaniu wciąż tego samego” – mówił bp Kazimierz Ryczan w homilii podczas liturgii Środy Popielcowej, sprawowanej w kieleckiej bazylice.

Homilię poświęcił analizie, co dla współczesnych oznacza: „wejść w Wielki Post”. Czas 40 dni poprzedzających Wielkanoc nazwał „dobrowolnym wejściem na drogę nawrócenia”, które ma podobny sens i charakter, jak w czasach proroka Joela, gdyż „nie zmienił się człowiek w miłości, zdradzie, nawróceniu”. Wielki Post oznacza pojednanie z Bogiem, przy czym religijne nawrócenie to coś więcej niż tylko oznaki zewnętrzne. Zauważył, że praktyki wielkopostne można i trzeba pogodzić z codziennością, pracą, z uczestnictwem w projektach życiowych, z miłością do rodziny, z niestronieniem od ludzi.

Biskup kielecki zaapelował o m. in. rozerwanie kajdan zła, o podjecie refleksji „w jakich więzach niewoli jesteś”, o połamanie każdego jarzma, np. nałogów, ułomności. „Pracuj sprawiedliwie, nie okradaj nikogo, solidnie ucz dzieci i młodzież” – mówił, zwracając się przede wszystkim do dziennikarzy, aby traktowali swoje dziennikarstwo w kategoriach misji, jako „służbę człowiekowi i ojczyźnie”, aby „nie podawali półprawd i nie manipulowali”.

Wezwał także do jałmużny, pomimo ciężkich czasów, w których „kryzys aż piszczy”, ale nikt nie jest tak biedny, aby nie mógł niczego nikomu darować, np. czasu, uśmiechu, przebaczenia – mówił bp Ryczan.

Z kolei równie ważna w Wielkim Poście jest modlitwa, pojmowana jako „czyn i dar”. Zdaniem hierarchy, to „dar czasu wygospodarowanego dla spraw najważniejszych .(…). Poświęcamy czas i propagandzie, i politykom, i telewizji, żałujemy go dla Boga” - ubolewał bp Ryczan. Wezwał do rozsądnego zagospodarowania czasu w Wielki Poście – do znalezienia go na przeżycie wielkopostnych rekolekcji, na codzienną modlitwę z dziećmi, na Drogę Krzyżową.

Modlitwa wielkopostna umacnia i chroni przed współczesnym pogaństwem. – „Z przemodlonej i przemyślanej decyzji Benedykta XVI poganie zrobili sobie igraszki godne barbarzyńców” – ocenił biskup kielecki.

Podczas wszystkich Mszy św. kapłani w bazylice posypywali głowy wiernych popiołem. Bazylika kielecka - kościół parafii katedralnej był po brzegi wypełniony wiernymi na wszystkich Mszach świętych.

svit, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook