Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Polak: Prośmy Boga o łaskę

17.02.2014

Myślę, że nieustanne powracanie do tematów związanych z pedofilią, zwłaszcza wypowiedzi zapraszanych do dyskusji gości – nieraz uproszczone, uogólniane, pełne złych emocji, mogą „zarażać" niestety również złymi emocjami – mówi bp Wojciech Polak w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Duchowny udzielił wywiadu Milenie Kindziuk – dziennikarce współpracującej również z portalem wPolityce.pl.

Zdaniem duchownego stałe eksponowanie w mediach tematu pedofilii w Kościele doprowadza do sytuacji, w której księża narażeni są na oszczerstwa i drwiny ze strony społeczeństwa. Biskup przekonuje, że temat pedofilii jest ważny i należy o nim mówić jednak problem leży w przekaznie płynącym od dziennikarzy:

„Niektórzy wypowiadający swoje opinie ukazują to zagadnienie w sposób prowokujący, szukając sensacji i uogólniając, co stwarza wrażenie, jakby w całym Kościele i niemal w każdej parafii nie działo się nic innego, nic pozytywnego czy szlachetnego” – mówi bp Polak.

Bp Polak uważa, że media powinny stać na straży etyki dziennikarskiej i uczciwiej przedstawiać problemy Kościoła.

W rozmowie została poruszona bardzo ważna kwestia przyjęcia przez wiernych informacji o złu do którego może dochodzić wewnątrz Kościoła:

„Na pewno jako chrześcijanie nie powinniśmy się złem zniechęcać, biernie mu się poddawać czy popadać w rozpacz, ale walczyć z nim. To, co możemy zrobić, to je ujawniać, powiadamiając przełożonych Kościoła” - mówi duchowny.

Po czym dodaje jak postępować:

„Ważne jest, by prosić Boga o łaskę przezwyciężania zła, i to najpierw w sobie. I musi to nieustannie czynić każdy z nas. Im ja jestem bowiem lepszy, tym bardziej mój Kościół staje się mocniejszy łaską, a nie grzechem. Moja osobista świętość, moje nawracanie się z grzechu, moje powstawanie z upadku przyczynia się do dobra innych i do świętości całego Kościoła” - mówi bp Polak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

W wywiadzie pada bardzo ważne pytania o kryzys w Kościele. Czy obecnie mamy z nim do czynienia?

„Kościół jest mocny świętością nawracających się grzeszników. Przede wszystkim zaś jest silny świętością Chrystusa, która jest niezmienna. Dlatego będzie trwał aż do skończenia świata, bo to obiecał mu Zbawiciel. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak odpowiedzialni za stan Kościoła, jesteśmy zobowiązani do jego rozwoju, do promowania dobra i przemieniania świata mocą dobra” - uważa duchowny.

W tym momencie pojawia się pytania o dobro jakie może dać wiernym Kościół katolicki:

„Pięknie mówił o tym niedawno papież Franciszek, przypominając, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem czy organizacją humanitarną, która w wymiarach ziemskich ma zapewniać dobrobyt ludzkości, ale jest wspólnotą uczniów Jezusa Chrystusa” - mówi polski biskup.

Dodaje również, że Kościół ma misję dawania ludziom nadziei i zbawienia. Taki jest i będzie jego cel na wieki.

RP, lz

[fot:CCWikimedia]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook