Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Polak: Prośmy Boga o łaskę

17.02.2014

Myślę, że nieustanne powracanie do tematów związanych z pedofilią, zwłaszcza wypowiedzi zapraszanych do dyskusji gości – nieraz uproszczone, uogólniane, pełne złych emocji, mogą „zarażać" niestety również złymi emocjami – mówi bp Wojciech Polak w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Duchowny udzielił wywiadu Milenie Kindziuk – dziennikarce współpracującej również z portalem wPolityce.pl.

Zdaniem duchownego stałe eksponowanie w mediach tematu pedofilii w Kościele doprowadza do sytuacji, w której księża narażeni są na oszczerstwa i drwiny ze strony społeczeństwa. Biskup przekonuje, że temat pedofilii jest ważny i należy o nim mówić jednak problem leży w przekaznie płynącym od dziennikarzy:

„Niektórzy wypowiadający swoje opinie ukazują to zagadnienie w sposób prowokujący, szukając sensacji i uogólniając, co stwarza wrażenie, jakby w całym Kościele i niemal w każdej parafii nie działo się nic innego, nic pozytywnego czy szlachetnego” – mówi bp Polak.

Bp Polak uważa, że media powinny stać na straży etyki dziennikarskiej i uczciwiej przedstawiać problemy Kościoła.

W rozmowie została poruszona bardzo ważna kwestia przyjęcia przez wiernych informacji o złu do którego może dochodzić wewnątrz Kościoła:

„Na pewno jako chrześcijanie nie powinniśmy się złem zniechęcać, biernie mu się poddawać czy popadać w rozpacz, ale walczyć z nim. To, co możemy zrobić, to je ujawniać, powiadamiając przełożonych Kościoła” - mówi duchowny.

Po czym dodaje jak postępować:

„Ważne jest, by prosić Boga o łaskę przezwyciężania zła, i to najpierw w sobie. I musi to nieustannie czynić każdy z nas. Im ja jestem bowiem lepszy, tym bardziej mój Kościół staje się mocniejszy łaską, a nie grzechem. Moja osobista świętość, moje nawracanie się z grzechu, moje powstawanie z upadku przyczynia się do dobra innych i do świętości całego Kościoła” - mówi bp Polak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

W wywiadzie pada bardzo ważne pytania o kryzys w Kościele. Czy obecnie mamy z nim do czynienia?

„Kościół jest mocny świętością nawracających się grzeszników. Przede wszystkim zaś jest silny świętością Chrystusa, która jest niezmienna. Dlatego będzie trwał aż do skończenia świata, bo to obiecał mu Zbawiciel. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak odpowiedzialni za stan Kościoła, jesteśmy zobowiązani do jego rozwoju, do promowania dobra i przemieniania świata mocą dobra” - uważa duchowny.

W tym momencie pojawia się pytania o dobro jakie może dać wiernym Kościół katolicki:

„Pięknie mówił o tym niedawno papież Franciszek, przypominając, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem czy organizacją humanitarną, która w wymiarach ziemskich ma zapewniać dobrobyt ludzkości, ale jest wspólnotą uczniów Jezusa Chrystusa” - mówi polski biskup.

Dodaje również, że Kościół ma misję dawania ludziom nadziei i zbawienia. Taki jest i będzie jego cel na wieki.

RP, lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook