Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Polak: Prośmy Boga o łaskę

17.02.2014

Myślę, że nieustanne powracanie do tematów związanych z pedofilią, zwłaszcza wypowiedzi zapraszanych do dyskusji gości – nieraz uproszczone, uogólniane, pełne złych emocji, mogą „zarażać" niestety również złymi emocjami – mówi bp Wojciech Polak w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Duchowny udzielił wywiadu Milenie Kindziuk – dziennikarce współpracującej również z portalem wPolityce.pl.

Zdaniem duchownego stałe eksponowanie w mediach tematu pedofilii w Kościele doprowadza do sytuacji, w której księża narażeni są na oszczerstwa i drwiny ze strony społeczeństwa. Biskup przekonuje, że temat pedofilii jest ważny i należy o nim mówić jednak problem leży w przekaznie płynącym od dziennikarzy:

„Niektórzy wypowiadający swoje opinie ukazują to zagadnienie w sposób prowokujący, szukając sensacji i uogólniając, co stwarza wrażenie, jakby w całym Kościele i niemal w każdej parafii nie działo się nic innego, nic pozytywnego czy szlachetnego” – mówi bp Polak.

Bp Polak uważa, że media powinny stać na straży etyki dziennikarskiej i uczciwiej przedstawiać problemy Kościoła.

W rozmowie została poruszona bardzo ważna kwestia przyjęcia przez wiernych informacji o złu do którego może dochodzić wewnątrz Kościoła:

„Na pewno jako chrześcijanie nie powinniśmy się złem zniechęcać, biernie mu się poddawać czy popadać w rozpacz, ale walczyć z nim. To, co możemy zrobić, to je ujawniać, powiadamiając przełożonych Kościoła” - mówi duchowny.

Po czym dodaje jak postępować:

„Ważne jest, by prosić Boga o łaskę przezwyciężania zła, i to najpierw w sobie. I musi to nieustannie czynić każdy z nas. Im ja jestem bowiem lepszy, tym bardziej mój Kościół staje się mocniejszy łaską, a nie grzechem. Moja osobista świętość, moje nawracanie się z grzechu, moje powstawanie z upadku przyczynia się do dobra innych i do świętości całego Kościoła” - mówi bp Polak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

W wywiadzie pada bardzo ważne pytania o kryzys w Kościele. Czy obecnie mamy z nim do czynienia?

„Kościół jest mocny świętością nawracających się grzeszników. Przede wszystkim zaś jest silny świętością Chrystusa, która jest niezmienna. Dlatego będzie trwał aż do skończenia świata, bo to obiecał mu Zbawiciel. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak odpowiedzialni za stan Kościoła, jesteśmy zobowiązani do jego rozwoju, do promowania dobra i przemieniania świata mocą dobra” - uważa duchowny.

W tym momencie pojawia się pytania o dobro jakie może dać wiernym Kościół katolicki:

„Pięknie mówił o tym niedawno papież Franciszek, przypominając, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem czy organizacją humanitarną, która w wymiarach ziemskich ma zapewniać dobrobyt ludzkości, ale jest wspólnotą uczniów Jezusa Chrystusa” - mówi polski biskup.

Dodaje również, że Kościół ma misję dawania ludziom nadziei i zbawienia. Taki jest i będzie jego cel na wieki.

RP, lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook