Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Oroko Egbebo: Zabijają nas powoli

12.11.2013

Najbardziej przerażające wydają się masowe zabójstwa dokonywane przez Boko Haram na dzieciach. Bojownicy z tej sekty po prostu wchodzą do szkół i klas, gdzie przebywają chrześcijańscy uczniowie, i oddają w ich stronę serie z karabinów – mówi nigeryjski biskup Oroko Egbebo.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nigeryjski bp Hyacinthem Oroko Egbebo mówił o wielkim problemie prześladowań na afrykańskim kontynencie. Na początku wywiadu kapłan odniósł się do problemu prześladowań w Nigerii, który trwa od dłuższego czasu i stopniowo przybiera na sile, bowiem muzułmanie chcieliby uczynić kraj - państwem muzułmańskim.

„Zgodnie z tym wyznawcy Allaha od czasu do czasu podejmują próby podporządkowania sobie zarówno północy, jak i południa” – mówi nigeryjski biskup „Naszemu Dziennikowi”.

Kapłan dowodzi, że dziś możemy mówić kulminacji fali ataków na które niewiele można poradzić, ponieważ dopóki krajem będzie rządzić chrześcijanin, ataki islamistów będą stale przybierać na sile. Ksiądz w tym przypadku wskazuje na islamskiego przywódcę Boko Harama:

Najbardziej przerażające wydają się masowe zabójstwa dokonywane przez Boko Haram na dzieciach. Bojownicy z tej sekty po prostu wchodzą do szkół i klas, gdzie przebywają chrześcijańscy uczniowie, i oddają w ich stronę serie z karabinów – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Islamiści nie chcą aby ktokolwiek się kształcił, dlatego zabijają uczniów, bombardują szkoły, ale również kościoły, tak jak w miejscowości Mandela, gdy w Boże Narodzenie zbombardowano kościół św. Teresy.

Zdaniem biskupa Egbebo islamiści chcą przepędzić chrześcijan z północnych terenów Nigerii, aby na tym terenie stworzyć państwo wyznaniowe. Tych opornych, powoli zabijają.

„Chcą tam wprowadzić prawo szariatu, zaś tamtejsi chrześcijanie się temu oczywiście sprzeciwiają, nie godząc się na fakt, że próbuje się z nich na siłę zrobić muzułmanów” – czytamy.

Biskup uważa, że działania islamistów są wypowiedzeniem wojny państwu Nigeria. I tak to właśnie należy postrzegać.

Nigeryjski kapłan przyznaje, że choć jego kraj nie ma problemów z powołaniami zakonnymi, to wciąż brakuje księży do pracy w terenie. Problem w tym, że młodzi ludzie, nawet jeżeli są gotowi oddać swoje życie Bogu, nie mają warunków, aby godnie kształcić się do roli duchownych. Dlatego nigeryjski kościół prosi o wsparcie finansowe.

Potrzebujemy więc największego wsparcia dla naszych szkół podstawowych i średnich, tak aby móc w ogóle nimi zarządzać i by mogły normalnie funkcjonować. Do tego jednak potrzebne są pieniądze i dlatego proszę o pomoc – mówi biskup.

Cały wywiad można przeczytać na stronach Naszego Dziennika

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

ND, lz

[fot: sanktuarium.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook