Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Jeż do nauczycieli: Bądźcie solą ziemi

05.10.2013

By nauczyciele byli solą ziemi apelował do wychowawców biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczysta Msza św. w grocie Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej była głównym punktem XII Diecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Tarnowskiej.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Być solą ziemi”, ordynariusz diecezji mówił o potrzebie wprowadzania w dzisiejszy świat „smaku”, czyli czytelnej treści ludzkiego życia i określonej hierarchii wartości według której jest ono kształtowane.

„Sól spełnia w naszym świecie potrójną funkcję: dodaje potrawom smaku, czyli nadaje im odpowiednią wyrazistość, chroni przed zepsuciem i skażeniem, a także konserwuje, czyli przedłuża ich żywotność, zachowując tym samym ich wartość. Świat smaków bez soli byłby mdły i pozbawiony wyrazu. Podobnie u ludzi, świat bez wyrazistych postaw i jasno określonych wartości byłby mdły, rozmyty, pogrążony w moralnym i intelektualnym zamęcie” – mówił biskup tarnowski.

Wskazywał, że nauczyciele i wychowawcy uczestniczą w odpowiedzialnym procesie budowania harmonii oraz trwałych i zdrowych zasad w życiu młodych ludzi. „Gdyby nauczyciele zdradzili tę swoją misję, staliby się podobni do bloku zwietrzałej soli, bezużytecznej i godnej jedynie wyrzucenia i podeptania. To poruszający realizm ewangeliczny, niepozostawiający nam ani cienia złudzeń” – dodał.

Hierarcha apelował o świadectwo, gesty dobroci, miłosierdzia oraz o cierpliwość. „Uczniowie potrzebują nauczycieli - świadków, których postawa ma potężniejszą siłę oddziaływania niż setki wypowiadanych słów” – powiedział.

Bp Jeż ubolewał, że żyjemy w świecie, w którym wciąż jeden drugiemu zadaje rany. Wskazywał, że bardzo wyczuwalny jest głód współczucia, zrozumienia i życzliwości. „Bywa, że uczniowie nie znajdując tego w swoich domach, zwracają się właśnie do nauczycieli, których darzą zaufaniem. Im większy jest w nich głód gestów dobroci, zainteresowania i zrozumienia, tym mocniejszy także staje się ich krzyk, którym starają się zwrócić na siebie uwagę otoczenia” – dodał.

Zdaniem biskupa tarnowskiego, szkoła jest o tyle dobra, o ile jest „Nazaretem” - to znaczy, o ile stara się przekazywać wiedzę i jednocześnie wychowywać. „Uczniowie naprawdę potrzebują rzetelnej wiedzy, a przy tym ducha i mocy, nawet jeśli rzeczywistość czasem słabszej dyscypliny, pozornego braku otwarcia lub innych lekcyjno-wychowawczych problemów zdaje się sugerować co innego” – mówił.

Biskup tarnowski apelował, by w naszym społeczeństwie było więcej zaufania do nauczycieli i wychowawców, o ograniczenie narzuconej przez biurokrację sprawozdawczości oraz, by w procesie wychowania i kształcenia liczono się z wolą rodziców, pragnących, aby szkoła nauczała zgodnie z tradycją narodu.

„Dziękujmy Bogu, że doczekaliśmy czasów, w których polski dom, szkoła i Kościół mogą razem pracować, jednocząc swe siły we wspólnej trosce nad kształtowaniem młodego pokolenia, które jest nadzieją i przyszłością społeczeństwa” – powiedział bp Jeż.

Nauczyciele wysłuchali też wykładu ks. prof. Janusza Mastalskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz zobaczyli spektakl „Głos Niepokalanej" przygotowany przez Grupę Apostolską Parafii w Porąbce Uszewskiej.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook