Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Jeż do nauczycieli: Bądźcie solą ziemi

05.10.2013

By nauczyciele byli solą ziemi apelował do wychowawców biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczysta Msza św. w grocie Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej była głównym punktem XII Diecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Tarnowskiej.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Być solą ziemi”, ordynariusz diecezji mówił o potrzebie wprowadzania w dzisiejszy świat „smaku”, czyli czytelnej treści ludzkiego życia i określonej hierarchii wartości według której jest ono kształtowane.

„Sól spełnia w naszym świecie potrójną funkcję: dodaje potrawom smaku, czyli nadaje im odpowiednią wyrazistość, chroni przed zepsuciem i skażeniem, a także konserwuje, czyli przedłuża ich żywotność, zachowując tym samym ich wartość. Świat smaków bez soli byłby mdły i pozbawiony wyrazu. Podobnie u ludzi, świat bez wyrazistych postaw i jasno określonych wartości byłby mdły, rozmyty, pogrążony w moralnym i intelektualnym zamęcie” – mówił biskup tarnowski.

Wskazywał, że nauczyciele i wychowawcy uczestniczą w odpowiedzialnym procesie budowania harmonii oraz trwałych i zdrowych zasad w życiu młodych ludzi. „Gdyby nauczyciele zdradzili tę swoją misję, staliby się podobni do bloku zwietrzałej soli, bezużytecznej i godnej jedynie wyrzucenia i podeptania. To poruszający realizm ewangeliczny, niepozostawiający nam ani cienia złudzeń” – dodał.

Hierarcha apelował o świadectwo, gesty dobroci, miłosierdzia oraz o cierpliwość. „Uczniowie potrzebują nauczycieli - świadków, których postawa ma potężniejszą siłę oddziaływania niż setki wypowiadanych słów” – powiedział.

Bp Jeż ubolewał, że żyjemy w świecie, w którym wciąż jeden drugiemu zadaje rany. Wskazywał, że bardzo wyczuwalny jest głód współczucia, zrozumienia i życzliwości. „Bywa, że uczniowie nie znajdując tego w swoich domach, zwracają się właśnie do nauczycieli, których darzą zaufaniem. Im większy jest w nich głód gestów dobroci, zainteresowania i zrozumienia, tym mocniejszy także staje się ich krzyk, którym starają się zwrócić na siebie uwagę otoczenia” – dodał.

Zdaniem biskupa tarnowskiego, szkoła jest o tyle dobra, o ile jest „Nazaretem” - to znaczy, o ile stara się przekazywać wiedzę i jednocześnie wychowywać. „Uczniowie naprawdę potrzebują rzetelnej wiedzy, a przy tym ducha i mocy, nawet jeśli rzeczywistość czasem słabszej dyscypliny, pozornego braku otwarcia lub innych lekcyjno-wychowawczych problemów zdaje się sugerować co innego” – mówił.

Biskup tarnowski apelował, by w naszym społeczeństwie było więcej zaufania do nauczycieli i wychowawców, o ograniczenie narzuconej przez biurokrację sprawozdawczości oraz, by w procesie wychowania i kształcenia liczono się z wolą rodziców, pragnących, aby szkoła nauczała zgodnie z tradycją narodu.

„Dziękujmy Bogu, że doczekaliśmy czasów, w których polski dom, szkoła i Kościół mogą razem pracować, jednocząc swe siły we wspólnej trosce nad kształtowaniem młodego pokolenia, które jest nadzieją i przyszłością społeczeństwa” – powiedział bp Jeż.

Nauczyciele wysłuchali też wykładu ks. prof. Janusza Mastalskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz zobaczyli spektakl „Głos Niepokalanej" przygotowany przez Grupę Apostolską Parafii w Porąbce Uszewskiej.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook