Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Guzdek w rocznicę pacyfikacji "Wujka"

16.12.2012

Zrywanie więzi z Bogiem kończy się dla ludzkości tragicznie; a tylko dzięki przyjęciu ewangelicznego prawa, by zło dobrem zwyciężać, na Wujku polało się mniej krwi - mówił w niedzielę, na mszy w 31. rocznicę pacyfikacji kopalni, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Mszę w intencji dziewięciu górników, zastrzelonych przez ZOMO w kopalni Wujek, odprawił w znajdującym się w pobliżu kopalni kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W homilii bp Guzdek nawiązał do ewangelicznej opowieści o Janie Chrzcicielu, którego jako Bożego proroka żołnierze i celnicy pytali co czynić, by żyć godnie. Jan Chrzciciel mówił im, że człowiek praktykujący miłosierdzie sam dostąpi Bożego miłosierdzia; nakazywał, by postępowali zgodnie z zasadami solidarności społecznej.

"Ich przykład uczy właściwej postawy. Tam gdzie jest Bóg, przed człowiekiem rysuje się przyszłość" - zaznaczył bp Guzdek. Wracając do wydarzeń sprzed 31 lat, biskup oddał hołd autorom przebudzenia i solidarnościowego zrywu. Jak zaznaczył, na Śląsku nie było zgody na deptanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do wolności, pracy i chleba. Wskazując na następstwa tej postawy - 9 zabitych, ponad 20 ciężko rannych, wielu aresztowanych i zwolnionych z pracy - bp Guzdek pytał o przyczyny tych wydarzeń.

"Pośród wielu odpowiedzi jest i taka: organizatorzy zamachu na wolność narodu byli wyznawcami bezbożnej ideologii, nie liczyli się z Bogiem, a w konsekwencji nie liczyli się także z człowiekiem. Prawo miłości Boga i miłości człowieka są ściśle powiązane. Występując przeciwko Bogu, uderza się człowieka, i odwrotnie - raniąc człowieka, rani się Boga" - zaznaczył biskup.

Nawiązując do słów Jana Pawła II i Aleksandra Sołżenicyna, hierarcha zaakcentował, że w dwudziestym wieku wielu ludzi odeszło od Boga. "Odrzucone zostało ewangeliczne orędzie, głoszące, że ludzie są równi i mają taką samą godność. Lata wojny dowiodły, że człowiek zdany wyłącznie na własne siły, odarty z dążeń religijnych, szybko stał się numerem i przedmiotem" - podkreślił bp Guzdek.

Jak mówił, również historia Polski z czasu wojny i lat powojennych naznaczona jest jako walka z Bogiem i Kościołem. W tych czasach - podkreślił biskup - Kościół był jedyną przestrzenią, gdzie człowiek czuł się wolny i niezależny, a wierzący i wyznający prawo miłości potrafili zadziwiać świat, jak m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko - zwyciężając zło dobrem. "W krąg ludzi kierujących się ewangelią wpisują się górnicy z kopalni Wujek. Nie ulękli się reżimu, bo słuchali słów, które wypowiedział Jezus: nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą" - wyjaśnił bp polowy WP.

Jak zaakcentował, górnicy z Wujka upomnieli się o swoje prawa, płacąc wysoką cenę, ale na przemoc nie odpowiedzieli przemocą. "Możemy dziś powiedzieć, że tylko dzięki przyjęciu ewangelii i ewangelicznych praw, by zło dobrem zwyciężać, polało się mniej krwi" - ocenił.

Nawiązał też do wspomnień kapelana strajkujących górników z Wujka ks. Henryka Bolczyka. Górnicy wielokrotnie przychodzili do niego z prośbą o radę i wsparcie, z pytaniem co w tamtej sytuacji robić. Ks. Bolczyk przekonywał wzburzonych strajkujących, że jako chrześcijanie nie mogą upodobnić się do tych, którzy sieją przemoc. "Ostatecznie zwyciężyła zasada pokonywania zła przez miłość i przebaczenie. () Górnicy potrafili podzielić się chlebem z żołnierzami" - przypomniał bp Guzdek.

Odwołując się do tych wydarzeń, biskup przestrzegał przed zrywaniem więzi z Bogiem, co, jak mówił, ostatecznie kończy się dla ludzkości tragicznie. Podkreślił, że przejawy tego mają obecnie miejsce, np. w przyjmowanych w referendach i głosowaniach decyzjach o tym, kto ma prawo do życia, w wyrzucaniu Boga z przestrzeni publicznej, w prześladowaniach ze względu na rasę i wyznanie.

"Między innymi właśnie takie postawy legły u podłoża konfliktów zbrojnych, wojen, ale też wydarzeń, które dzisiaj wspominamy" - podkreślił biskup. "Mamy obowiązek wyciągania wniosków z przeszłości. () Powróćmy do ewangelii, wróćmy na drogi prawdy, miłości i dobra. () Uczyńmy to, aby ocalić świat od nienawiści i przemocy (), póki nie jest za późno" - zaapelował.

Podczas mszy abp Skworc poświęcił tablicę upamiętniającą kilkadziesiąt tysięcy śląskich górników, wywiezionych po drugiej wojnie światowej do pracy przymusowej w ZSRR. Tablica ta ma zostać umieszczona w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, w kaplicy św. Barbary - obok tablicy poświęconej Dziewięciu z Wujka.

PAP/run

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook