Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Guzdek w rocznicę pacyfikacji "Wujka"

16.12.2012

Zrywanie więzi z Bogiem kończy się dla ludzkości tragicznie; a tylko dzięki przyjęciu ewangelicznego prawa, by zło dobrem zwyciężać, na Wujku polało się mniej krwi - mówił w niedzielę, na mszy w 31. rocznicę pacyfikacji kopalni, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Mszę w intencji dziewięciu górników, zastrzelonych przez ZOMO w kopalni Wujek, odprawił w znajdującym się w pobliżu kopalni kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W homilii bp Guzdek nawiązał do ewangelicznej opowieści o Janie Chrzcicielu, którego jako Bożego proroka żołnierze i celnicy pytali co czynić, by żyć godnie. Jan Chrzciciel mówił im, że człowiek praktykujący miłosierdzie sam dostąpi Bożego miłosierdzia; nakazywał, by postępowali zgodnie z zasadami solidarności społecznej.

"Ich przykład uczy właściwej postawy. Tam gdzie jest Bóg, przed człowiekiem rysuje się przyszłość" - zaznaczył bp Guzdek. Wracając do wydarzeń sprzed 31 lat, biskup oddał hołd autorom przebudzenia i solidarnościowego zrywu. Jak zaznaczył, na Śląsku nie było zgody na deptanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do wolności, pracy i chleba. Wskazując na następstwa tej postawy - 9 zabitych, ponad 20 ciężko rannych, wielu aresztowanych i zwolnionych z pracy - bp Guzdek pytał o przyczyny tych wydarzeń.

"Pośród wielu odpowiedzi jest i taka: organizatorzy zamachu na wolność narodu byli wyznawcami bezbożnej ideologii, nie liczyli się z Bogiem, a w konsekwencji nie liczyli się także z człowiekiem. Prawo miłości Boga i miłości człowieka są ściśle powiązane. Występując przeciwko Bogu, uderza się człowieka, i odwrotnie - raniąc człowieka, rani się Boga" - zaznaczył biskup.

Nawiązując do słów Jana Pawła II i Aleksandra Sołżenicyna, hierarcha zaakcentował, że w dwudziestym wieku wielu ludzi odeszło od Boga. "Odrzucone zostało ewangeliczne orędzie, głoszące, że ludzie są równi i mają taką samą godność. Lata wojny dowiodły, że człowiek zdany wyłącznie na własne siły, odarty z dążeń religijnych, szybko stał się numerem i przedmiotem" - podkreślił bp Guzdek.

Jak mówił, również historia Polski z czasu wojny i lat powojennych naznaczona jest jako walka z Bogiem i Kościołem. W tych czasach - podkreślił biskup - Kościół był jedyną przestrzenią, gdzie człowiek czuł się wolny i niezależny, a wierzący i wyznający prawo miłości potrafili zadziwiać świat, jak m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko - zwyciężając zło dobrem. "W krąg ludzi kierujących się ewangelią wpisują się górnicy z kopalni Wujek. Nie ulękli się reżimu, bo słuchali słów, które wypowiedział Jezus: nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą" - wyjaśnił bp polowy WP.

Jak zaakcentował, górnicy z Wujka upomnieli się o swoje prawa, płacąc wysoką cenę, ale na przemoc nie odpowiedzieli przemocą. "Możemy dziś powiedzieć, że tylko dzięki przyjęciu ewangelii i ewangelicznych praw, by zło dobrem zwyciężać, polało się mniej krwi" - ocenił.

Nawiązał też do wspomnień kapelana strajkujących górników z Wujka ks. Henryka Bolczyka. Górnicy wielokrotnie przychodzili do niego z prośbą o radę i wsparcie, z pytaniem co w tamtej sytuacji robić. Ks. Bolczyk przekonywał wzburzonych strajkujących, że jako chrześcijanie nie mogą upodobnić się do tych, którzy sieją przemoc. "Ostatecznie zwyciężyła zasada pokonywania zła przez miłość i przebaczenie. () Górnicy potrafili podzielić się chlebem z żołnierzami" - przypomniał bp Guzdek.

Odwołując się do tych wydarzeń, biskup przestrzegał przed zrywaniem więzi z Bogiem, co, jak mówił, ostatecznie kończy się dla ludzkości tragicznie. Podkreślił, że przejawy tego mają obecnie miejsce, np. w przyjmowanych w referendach i głosowaniach decyzjach o tym, kto ma prawo do życia, w wyrzucaniu Boga z przestrzeni publicznej, w prześladowaniach ze względu na rasę i wyznanie.

"Między innymi właśnie takie postawy legły u podłoża konfliktów zbrojnych, wojen, ale też wydarzeń, które dzisiaj wspominamy" - podkreślił biskup. "Mamy obowiązek wyciągania wniosków z przeszłości. () Powróćmy do ewangelii, wróćmy na drogi prawdy, miłości i dobra. () Uczyńmy to, aby ocalić świat od nienawiści i przemocy (), póki nie jest za późno" - zaapelował.

Podczas mszy abp Skworc poświęcił tablicę upamiętniającą kilkadziesiąt tysięcy śląskich górników, wywiezionych po drugiej wojnie światowej do pracy przymusowej w ZSRR. Tablica ta ma zostać umieszczona w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, w kaplicy św. Barbary - obok tablicy poświęconej Dziewięciu z Wujka.

PAP/run

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook