Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Guzdek: „Przypomnimy o wspaniałym zwycięstwie”

14.08.2013

W przeddzień Święta Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek zwrócił się z przesłaniem do żołnierzy, pracowników wojska oraz weteranów i kombatantów.

W zamieszczonym na stronie internetowej ordynariatu polowego posłaniu biskup polowy podkreśla, że istotą służby żołnierskiej jest „obrona Ojczyzny, troska o Jej bezpieczeństwo i wolność”.


Żołnierze i Pracownicy Wojska Polskiego,
Emeryci i Renciści wojskowi,
Weterani i Kombatanci,

Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego staniemy w wojskowym szyku na apelach i zbiórkach, przyjdziemy do katedry polowej, kościołów garnizonowych i kaplic, aby przypomnieć sobie po raz kolejny istotę naszej służby. Jest nią obrona Ojczyzny, troska o Jej bezpieczeństwo i wolność.

Przypomnimy sobie o wspaniałym zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, które uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji. Jak zapisano w ustanawiającym to święto rozkazie Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz”.

W tych dniach będziemy się modlić za żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Będziemy pamiętać o Was – Kombatantach i Weteranach. Niech Wasze świadectwo o okrucieństwach wojny będzie przestrogą dla nas i dla przyszłych pokoleń. Pokój jest tą wartością, o którą zawsze trzeba zabiegać ze wszystkich sił. Wojna jest wielką klęską człowieczeństwa i pochłania wiele niewinnych ofiar.

Moje myśli biegną do żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, do pełniących posługę w kraju i na misjach zagranicznych. Wyrażam Wam uznanie za kultywowane w waszych sercach pragnienie pokoju i gotowość, by w jego obronie nie szczędzić sił, zdrowia, nawet życia. Siła wojska zależy nie tylko od uzbrojenia i wyszkolenia, ale także od wysokiego morale żołnierza. Dlatego też doceniam ciągłe doskonalenie sztuki wojennej, ale zarazem równoczesne pogłębianie wrażliwości sumienia, gotowego stawać w obronie zagrożonego dobra.

Pragnę Was zachęcić, abyście w posłudze duszpasterskiej księży kapelanów dostrzegali wsparcie w realizacji przysięgi złożonej na sztandar, by chronić niepodległość Ojczyzny nie bacząc na wysokość ofiary, którą trzeba ponieść.

Chrystus jest Księciem Pokoju (por. Iz 9,6). On wspiera i błogosławi tych, którzy niosą oliwną gałązkę pokoju i stają w jego obronie.

Na czas świętowania i pełnienia żołnierskiej służby udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

[fot.PAP/Tytus Żmijewski]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook