Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Guzdek: „Przypomnimy o wspaniałym zwycięstwie”

14.08.2013

W przeddzień Święta Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek zwrócił się z przesłaniem do żołnierzy, pracowników wojska oraz weteranów i kombatantów.

W zamieszczonym na stronie internetowej ordynariatu polowego posłaniu biskup polowy podkreśla, że istotą służby żołnierskiej jest „obrona Ojczyzny, troska o Jej bezpieczeństwo i wolność”.


Żołnierze i Pracownicy Wojska Polskiego,
Emeryci i Renciści wojskowi,
Weterani i Kombatanci,

Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego staniemy w wojskowym szyku na apelach i zbiórkach, przyjdziemy do katedry polowej, kościołów garnizonowych i kaplic, aby przypomnieć sobie po raz kolejny istotę naszej służby. Jest nią obrona Ojczyzny, troska o Jej bezpieczeństwo i wolność.

Przypomnimy sobie o wspaniałym zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, które uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji. Jak zapisano w ustanawiającym to święto rozkazie Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz”.

W tych dniach będziemy się modlić za żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Będziemy pamiętać o Was – Kombatantach i Weteranach. Niech Wasze świadectwo o okrucieństwach wojny będzie przestrogą dla nas i dla przyszłych pokoleń. Pokój jest tą wartością, o którą zawsze trzeba zabiegać ze wszystkich sił. Wojna jest wielką klęską człowieczeństwa i pochłania wiele niewinnych ofiar.

Moje myśli biegną do żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, do pełniących posługę w kraju i na misjach zagranicznych. Wyrażam Wam uznanie za kultywowane w waszych sercach pragnienie pokoju i gotowość, by w jego obronie nie szczędzić sił, zdrowia, nawet życia. Siła wojska zależy nie tylko od uzbrojenia i wyszkolenia, ale także od wysokiego morale żołnierza. Dlatego też doceniam ciągłe doskonalenie sztuki wojennej, ale zarazem równoczesne pogłębianie wrażliwości sumienia, gotowego stawać w obronie zagrożonego dobra.

Pragnę Was zachęcić, abyście w posłudze duszpasterskiej księży kapelanów dostrzegali wsparcie w realizacji przysięgi złożonej na sztandar, by chronić niepodległość Ojczyzny nie bacząc na wysokość ofiary, którą trzeba ponieść.

Chrystus jest Księciem Pokoju (por. Iz 9,6). On wspiera i błogosławi tych, którzy niosą oliwną gałązkę pokoju i stają w jego obronie.

Na czas świętowania i pełnienia żołnierskiej służby udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

bp Józef Guzdek
Biskup Polowy Wojska Polskiego

[fot.PAP/Tytus Żmijewski]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook