Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Guzdek: Powstanie ukazało głębię miłości

27.07.2013

Powstanie warszawskie ukazało głębię miłości naszych rodaków do ojczyzny, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy - napisał biskup polowy WP Józef Guzdek w przesłaniu z okazji 69. rocznicy wybuchu powstania.

W przesłaniu biskup polowy Wojska Polskiego zwraca się z apelem, by rocznica wybuchu powstania warszawskiego stała się okazją do postawienia sobie pytania o nasze zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego. "Czy stać nas na konkretną pomoc tym, którzy wokół nas zmagają się z biedą, z chorobą czy innymi trudnymi doświadczeniami? Czy potrafimy się wznieść ponad indywidualne i grupowe interesy wtedy, kiedy ojczyzna potrzebuje od nas odpowiedzialnego współdziałania, a nawet wyrzeczenia i ofiary?" - pyta bp Guzdek.

Biskup polowy WP zwraca się także z prośbą, abyśmy w naszych środowiskach dostrzegali powstańców warszawskich i okazywali im szacunek i wdzięczność. "Oni na ołtarzu ojczyzny złożyli swoje życie i zdrowie, swoją młodość i szczęście rodzinne. Każda powstańcza uroczystość niech odbywa się w atmosferze sprzyjającej zadumie i modlitwie" - apeluje biskup polowy WP.

Bp Guzdek zachęca jednocześnie wiernych do udziału w uroczystościach upamiętniających powstanie warszawskie, zwłaszcza do udziału w mszy św. 31 lipca na pl. Krasińskich przed katedrą Polową WP, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Bp Guzdek zwrócił się w przesłaniu z poleceniem, aby 1 sierpnia o godz. 17 rozległy się dzwony w katedrze polowej i kościołach garnizonowych Warszawy Bemowa, Warszawy Wesołej, Legionowa i Rembertowa, a podczas mszy należy dodać wezwanie za poległych powstańców i mieszkańców Warszawy.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook