Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Czaja: Kryzys małżeństwa wynika z kryzysu wiary

22.09.2013

"Miarą domu nie jest dostatek, ale to, co się wydarza między ludźmi, między domownikami."

Kryzys małżeństwa wynika z kryzysu wiary – przypomniał na Jasnej Górze bp Andrzej Czaja. Ordynariusz opolski wygłosił kazanie uczestników 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin. Dwudniowe spotkanie przebiegało pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”.

W kazaniu bp Andrzej Czaja zauważył, że dziś zbyt dużo uwagi rodziny poświęcają zdobywaniu środków materialnych zapominając o tym, że dom buduje się przede wszystkim na wzajemnych relacjach i miłości. - Miarą bowiem domu nie jest dostatek, ale to, co się wydarza między ludźmi, między domownikami. Tymczasem dziś są wspaniałe budynki, płoty, domy i pokoje, a tak często brakuje ciepła i miłości – stwierdził bp Czaja. Biskup opolski zauważył, że „zatrzymujemy się dziś na poziomie brania i konsumowania, czyli na poziomie miłości erotycznej, biorącej. Brakuje zaś miłości darzącej, ofiarnej, dlatego jest wiele przedmiotowego traktowania współmałżonka, dzieci, rodziców. Brakuje serdecznego bycia ze sobą, dialogu, dobrej komunikacji, siadania za stołem. Deklaracji miłości jest wiele, niestety coraz rzadziej się ją okazuje”. 

Kaznodzieja mówił o problemach dotykających współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. „Potrzeba więcej miejsc pracy i lepszych świadczeń socjalnych dla rodziny, poczynając od świadczeń żłobkowo-przedszkolnych, aby było więcej poczucia bezpieczeństwa w naszych rodzinach, większe i lepsze byłyby możliwości rozwoju”, powiedział ordynariusz opolski. Dodał, że gdy rodzina czuje się bezpieczna i ma dobre warunki rozwoju, to od razu bardziej otwiera się na nowe życie. – To dlatego Polki w Wielkiej Brytanii rodzą nawet wiec dzieci niż Arabki – zauważył bp Czaja. Podkreślił, że choć od osób rządzących mamy prawo oczekiwać „odpowiedzialnej i zaangażowanej służby dla dobra i rozwoju rodziny, bez pustych deklaracji, bez prywaty i destrukcji, bez negatywnych emocji”, to jednak z naszej troski o Polskę musi wynikać współpraca z rządzącymi, przede wszystkim wsparanie ich modlitwą.

Zdaniem nowego przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Rodziny bp Jana Wątroby, w Polsce zbyt mało mówi się dziś o pięknie małżeństwa i „domowych kościołach”. - Ciągle diagnozujemy sytuację a z tej diagnozy wynika wiele niepokojących zjawisk i wydaje się, że to zło jest już bardzo wszechobecne, trzeba dziś tej pozytywnej narracji, czyli ukazania piękna życia małżeńskiego, heroizmu trwania, niekiedy rzeczywiście bohaterstwa dwojga osób – stwierdził bp Wątroba. Podkreślił, że dziś trzeba „pokazywać piękno rodzin zwłaszcza tych wielodzietnych, które są wielką radością i wielkim skarbem a nie nieszczęściem i obciążeniem, które trzeba w nadzwyczajny sposób wspierać”.

W czasie Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich a także złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego. Zebrani dokonali również ponownego zawierzenia Maryi małżeństw i rodzin.

W pielgrzymce uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji. W sumie na dzisiejszej Mszy św. zgromadziło się kilka tysięcy osób. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było Duszpasterstwo Rodzin diecezji opolskiej.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

KAI,mc

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook