Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Bronakowski: "Jako naród przypominamy Titanica"

28.07.2015

"Każda złotówka wpływająca do budżetu z tytułu sprzedaży alkoholu, kosztuje potem 4 złote w innych dziedzinach życia"- mówił bp Bronakowski.

"Jako naród przypominamy Titanica, na którym, mimo zbliżającej się zagłady, orkiestra grała do ostatnich chwil, a pasażerowie pili szampana" – mówił bp Tadeusz Bronakowski w Miejscu Piastowym k. Krosna podczas XI Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu.

"Także w naszej ojczyźnie wciąż trwa beztroska zabawa, a my pomimo ostrzeżeń nie dostrzegamy znaków zbliżającej się katastrofy" – ostrzegał biskup pomocniczy łomżyński i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: bp Tadeusz Bronakowski, bp Ignacy Dec, bp Adam Szal, ks. Kazimierz Radzik – generał michalitów, ks. Władysław Zązel z Kamesznicy – twórca inicjatywy Wesele Wesel oraz kilkudziesięciu kapłanów. Do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym przyjechały rzesze pielgrzymów, głównie z Podkarpacia i południa Polski.

Nawiązując do biblijnego opisu, jak Izraelici stworzyli sobie bożka w postaci cielca, bp Bronakowski stwierdził, że nasz naród również uczynił sobie fałszywego boga, ale z alkoholu. Podawał przy tym statystyki dotyczące spożycia w alkoholu w Polsce. W 2013 r. wyniosło ono 9,7 litra czystego alkoholu na jednego mieszkańca. Jak mówił, prawie milion osób jest uzależnionych, blisko 4 miliony pije ryzykownie i szkodliwie, każdego roku ok. 11 tys. Polaków umiera z powodu picia alkoholu, w rodzinach z problemem alkoholowym żyje prawie 2 miliony dzieci, a dwoje na troje dzieci w takich rodzinach doświadcza przemocy.

"Każda złotówka wpływająca do budżetu z tytułu sprzedaży alkoholu, kosztuje potem 4 złote w innych dziedzinach życia" – przestrzegał. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaznaczył, że każdy musi sobie odpowiedzieć, czy alkohol nie stał się dla niego bożkiem. – Czy matki oczekujące narodzin dziecka nie sięgają po alkohol, czy odważnie reagowaliśmy, widząc zło upijania się innych? Czy przypadkiem nie przeznaczaliśmy ciężko zarobionych pieniędzy na alkohol, zamiast na inne potrzeby? Czy nie lękaliśmy się być abstynentami w swoich domach, miejscach pracy i nauki, w swoich parafiach?" – pytał.

Bp Bronakowski zachęcał do modlitwy różańcowej za uzależnionych, poszukiwania konkretnych form pomocy, dawania dobrego przykładu oraz troski o wspólnoty modlitewne. "Naszą siłą jest ufna modlitwa, naszą siłą jest wspólnota, zawiązana wokół apostolstwa trzeźwości, gorliwi duszpasterze, zakonnicy i siostry zakonne oraz świeccy apostołowie trzeźwości. Naszą siła są dobrowolni abstynenci, którzy nie piją alkoholu, gdyż w ten sposób pragną dać świadectwo życia w prawdziwej wolności i radości" – mówił.

Kaznodzieja przypomniał, że apostolstwo trzeźwości ten rok poświęca dzieciom. "Jeśli kochamy dzieci i czujemy się za nie odpowiedzialni, to nie możemy pozostać obojętni. Troska o trzeźwość narodu musi się stać także moją osobistą sprawą, sprawą nas wszystkich, a nie tylko niektórych" – apelował.

Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym odbyła się po raz jedenasty. Od początku jest ona równocześnie pielgrzymką Rodziny Radia Maryja. Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny pt. „Trzeźwość rodziny w wezwaniu fatimskim”.

KAI/es

fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook