Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Bronakowski: "Jako naród przypominamy Titanica"

28.07.2015

"Każda złotówka wpływająca do budżetu z tytułu sprzedaży alkoholu, kosztuje potem 4 złote w innych dziedzinach życia"- mówił bp Bronakowski.

"Jako naród przypominamy Titanica, na którym, mimo zbliżającej się zagłady, orkiestra grała do ostatnich chwil, a pasażerowie pili szampana" – mówił bp Tadeusz Bronakowski w Miejscu Piastowym k. Krosna podczas XI Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu.

"Także w naszej ojczyźnie wciąż trwa beztroska zabawa, a my pomimo ostrzeżeń nie dostrzegamy znaków zbliżającej się katastrofy" – ostrzegał biskup pomocniczy łomżyński i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: bp Tadeusz Bronakowski, bp Ignacy Dec, bp Adam Szal, ks. Kazimierz Radzik – generał michalitów, ks. Władysław Zązel z Kamesznicy – twórca inicjatywy Wesele Wesel oraz kilkudziesięciu kapłanów. Do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym przyjechały rzesze pielgrzymów, głównie z Podkarpacia i południa Polski.

Nawiązując do biblijnego opisu, jak Izraelici stworzyli sobie bożka w postaci cielca, bp Bronakowski stwierdził, że nasz naród również uczynił sobie fałszywego boga, ale z alkoholu. Podawał przy tym statystyki dotyczące spożycia w alkoholu w Polsce. W 2013 r. wyniosło ono 9,7 litra czystego alkoholu na jednego mieszkańca. Jak mówił, prawie milion osób jest uzależnionych, blisko 4 miliony pije ryzykownie i szkodliwie, każdego roku ok. 11 tys. Polaków umiera z powodu picia alkoholu, w rodzinach z problemem alkoholowym żyje prawie 2 miliony dzieci, a dwoje na troje dzieci w takich rodzinach doświadcza przemocy.

"Każda złotówka wpływająca do budżetu z tytułu sprzedaży alkoholu, kosztuje potem 4 złote w innych dziedzinach życia" – przestrzegał. Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaznaczył, że każdy musi sobie odpowiedzieć, czy alkohol nie stał się dla niego bożkiem. – Czy matki oczekujące narodzin dziecka nie sięgają po alkohol, czy odważnie reagowaliśmy, widząc zło upijania się innych? Czy przypadkiem nie przeznaczaliśmy ciężko zarobionych pieniędzy na alkohol, zamiast na inne potrzeby? Czy nie lękaliśmy się być abstynentami w swoich domach, miejscach pracy i nauki, w swoich parafiach?" – pytał.

Bp Bronakowski zachęcał do modlitwy różańcowej za uzależnionych, poszukiwania konkretnych form pomocy, dawania dobrego przykładu oraz troski o wspólnoty modlitewne. "Naszą siłą jest ufna modlitwa, naszą siłą jest wspólnota, zawiązana wokół apostolstwa trzeźwości, gorliwi duszpasterze, zakonnicy i siostry zakonne oraz świeccy apostołowie trzeźwości. Naszą siła są dobrowolni abstynenci, którzy nie piją alkoholu, gdyż w ten sposób pragną dać świadectwo życia w prawdziwej wolności i radości" – mówił.

Kaznodzieja przypomniał, że apostolstwo trzeźwości ten rok poświęca dzieciom. "Jeśli kochamy dzieci i czujemy się za nie odpowiedzialni, to nie możemy pozostać obojętni. Troska o trzeźwość narodu musi się stać także moją osobistą sprawą, sprawą nas wszystkich, a nie tylko niektórych" – apelował.

Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym odbyła się po raz jedenasty. Od początku jest ona równocześnie pielgrzymką Rodziny Radia Maryja. Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny pt. „Trzeźwość rodziny w wezwaniu fatimskim”.

KAI/es

fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook