Jedynie prawda jest ciekawa


"Boska Conchito liczę na twoją pomoc!"

17.05.2014

"Też bardzo chcę, żeby świat mnie zaakceptował taką, jaka jestem..." - pisze Szczepkowska.

Występ Conchity Wurst na Eurowizji wciąż wzbudza wiele emocji. Jednak poza warstwą ideologiczną, która przyświeca reprezentantowi Austrii, warto też zwrócić uwagę na walory artystyczne - lub ich brak - tego występu. Tym na łamach Plus Minus przyjrzała się Joanna Szczepkowska.

"Estetyka piosenkarki raczej operetkowa. Rzęsy jak firany, a gest wystudiowany, bez żadnej spontaniczności. Brunetka miała widoczne kłopoty z prawą ręką, która zawisała niepewnie, zanim strzeliła w górę w manierze starej rewii. Na początku głos był zbłąkany, zdecydowanie za cichy. Potem zaczął się rozwijać, ale z dużym wsparciem mikrofonu" - pisze aktorka w swoim felietonie.

"Czy w tym głosie jest coś, co zatrzymałoby mnie na przykład przy odbiorniku radiowym? (...) Niczego takiego nie usłyszałam" - dodaje publicystka. 

Jednak na jego/jej punkcie tłum oszalał (?). "Jej kiczowate zachowania, estetyka królewny z filmu Disneya, marzenia Barbie spotkały się z zadziwiającym entuzjazmem. Mało tego, Królewna w złotej sukni ten festiwal wygrała, co oznacza, że jest uosobieniem współczesnej estetyki. A to by oznaczało, że estetycznie wróciliśmy do lat 80. w ZSRR, gdzie na salach estradowych kicz mieszał się z poczuciem potęgi" - pisze Szczepkowska. 

"Dowiedziałam się też, że tą piosenką wykonawczyni zawalczyła o to, żeby świat pozwolił jej być sobą. (...) Chodzi też o to, żeby było więcej tolerancji dla takich jak ona. Ale jak to więcej...? Skąd ta tragedia, skoro tłum oszalał, a Europa ją nagrodziła? Kobieto nie jesteś prześladowana!" - pisze publicystka.

Szczepkowska także ironizuje: "Może się przygotować na kolejną Eurowizję?" - pyta retorycznie. "Też bardzo chcę, żeby świat mnie zaakceptował taką, jaka jestem..." - dodaje. "Boska Conchito, jestem z tobą i liczę na ciebie. Na twoją pomoc w walce o tolerancję. Bo co byś powiedziała na to, że czyjeś poglądy nazywa się nienawiścią? Co byś powiedziała na to, że krytykę środowiska porównuje się do masowej zbrodni? Boska Conchito, nawet jeśli zgolisz brodę, to tego nie zauważę, ale zapraszam cię na kawę. Pogadamy sobie o wolności wypowiedzi, o prawie do bycia sobą."

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,Plus Minus

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook