Jedynie prawda jest ciekawa


Borowski: Trwa infantylizacja historii

03.04.2012

O głodówce, postulatach strajkujących, polskiej edukacji oraz stanowisku MEN portal Stefczyk.info rozmawia z Adamem Borowskim, jednym z mężczyzn głodujących w obronie polskiej historii.

Stefczyk.info: Trwa kolejny dzień protestu głodowego w Warszawie. Kontynuujecie Panowie walkę o pozycję polskiej historii w szkolnictwie. Jak się Panowie czujecie, co się dziś u Panów działo?

Adam Borowski: Czujemy się dobrze. Cała szóstka jest w dobrej kondycji i ma ducha do dalszej walki. Dziś o godzinie 12:00 odbyła się u nas konferencja prasowa, podczas której odczytaliśmy nasze oświadczenie. Gościliśmy również Panią Zofię Zielińską, która jest wśród 50 historyków, którzy poparli nasze postulaty. To pracownicy naukowi z UW, PAN oraz UKSW, z instytutów historycznych. Zofia Zielińska wyjaśniała, jakie są zagrożenia związane z niszczeniem historii w polskiej edukacji. Tu nie chodzi tylko o liczbę godzin, ale również o treści, jakie się przekazuje dzieciom w szkole. Pani Zielińska pokazywała, na czym polegają zagrożenia w tej sprawie. Mówiła również, jak wyglądały konsultacje w 2008 roku.

Słychać głosy, że nie można tego nazwać konsultacjami

To były pozorowane konsultacje i rozmowy. Historycy wyrazili swój sprzeciw wobec planowanej zmiany i na tym skończyły się konsultacje. Mimo sprzeciwu MEN wprowadził zmiany, jak chciał. Dzięki wizycie Pani Zielińskiej dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, które wzmacniają naszą motywację i chęć protestu. Należy mobilizować jak najszersze kręgi społeczne, żeby sprzeciw był ponadpartyjnym protestem przeciwko zmianom resortu edukacji. Ta sprawa dotyczy ogromnie ważnych spraw.

Czy Panów protest spotyka się z zainteresowaniem?

Nasz protest budzi zainteresowanie mediów, których zainteresowania się spodziewaliśmy. Dziś wprawdzie na debatę zaprosiła nas „Gazeta Wyborcza”, ale nie przyjęliśmy zaproszenia.

Dlaczego?

Nie mamy bowiem pewności, w jaki sposób zostaną przedstawione nasze słowa, a poza tym nie jesteśmy ekspertami, chcemy, by w naszym imieniu mówili historycy. Oni są przygotowani na merytoryczną rozmowę. My mówimy o nauce historii z pozycji rodzica, poznajemy podręczniki, uważamy, że są szkodliwe i prowadzą do wynarodowienia i infantylizacji historii.

Czy MEN kontaktował się z Panami, czy były jakieś gesty resortu?

Nie, żadnego sygnału z resortu edukacji nie było. Z resztą my się tego nie spodziewaliśmy. Nie mamy nawet, o czym rozmawiać. Ministerstwo wysyłało aroganckie komunikaty podczas trwania głodówki w Krakowie. Nie sądzę, żeby resort był przyjazny nam, którzy kontynuują głodówkę krakowską. Tego się nie spodziewam. Gdyby jednak przedstawiciele resortu tu przyszli, powtórzymy im postulaty, nagłaśniane przez naszych kolegów z Krakowa.

Protest to jedyny kierunek Państwa działania?

Nie. Protest jest tylko jedną z form naszej aktywności. Musimy mieć również jakiś program na tak, mamy swoje propozycje. W Krakowie powstała Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej, oświadczenie historyków z Warszawy jest kolejnym etapem, za chwilę w nasze prace włączy się Wojciech Starzyński, znany działacz oświatowy. On organizuje rodziców wokół tej sprawy. Jeśli uda nam się szybko wypracować postulaty i program edukacyjny, to może przyjść moment, w którym MEN siądzie do poważnych rozmów o oświacie i kształcie edukacji młodych Polaków. To spowoduje zmianę programu nauczania. Na razie jednak głodujemy i przekonujemy społeczeństwo do włączenia się w nasz ruch.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook