Jedynie prawda jest ciekawa


Borowski: MEN ruguje chrześcijaństwo z dziejów

06.04.2012

Będziemy protestować aż do skutku. Po Świętach „pałeczkę” protestu przejmują od nas koledzy z Siedlec – zapowiada w rozmowie z portalem Stefczyk.info Adam Borowski, który bierze udział w strajku w obronie polskiej historii.

Stefczyk.info: Dziś 20. dzień strajku głodowego w obronie historii w polskiej edukacji. Jak poinformowaliście Panowie, postanowiliście zawiesić strajk. Dlaczego?

Adam Borowski: Zawiesiliśmy nasz protest tylko i wyłącznie ze względów religijnych. Wszyscy jesteśmy synami Kościoła i chcemy uszanować czas Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Dlatego właśnie, z szacunku dla tego święta, czasu Zmartwychwstania Pańskiego, zawiesiliśmy głodówkę.

Jednak nie oznacza to w ogóle zakończenia sprzeciwu?

Oczywiście, że nie. Będziemy protestować aż do skutku. Po Świętach „pałeczkę” protestu przejmują od nas koledzy z Siedlec. Myśmy kontynuowali akcję po kolegach z Krakowa, przekazujemy ją do Siedlec. Tam głodówka zacznie się 10 kwietnia.

Kto weźmie w niej udział?

Działacze opozycji z lat 80. jak w Krakowie i Warszawie. Dołączą do nich również nauczyciele historii z okolicznych liceów. Oni popierają nasze żądania. To będzie pewna nowość.

Dalsze ekipy strajkujących już są znane?

Zgłaszają się do nas kolejni ludzie, którzy chcą kontynuować nasz strajk w innych miastach. Kolejne ekipy są przygotowane. Na razie jednak nie chcemy mówić, gdzie głodówka będzie się przenosiła. Ludzie zgłaszają się do nas, uznając, że nasz protest jest skuteczny.

MEN wciąż zdaje się jednak nie widzieć problemu

Minister rzeczywiście nie rozmawiała ani z nami, ani z kolegami z Krakowa. Jednak Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił ekspertów z Krakowa, z prof. Andrzejem Nowakiem na czele, na konsultacje związane z nauczaniem historii. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbędzie się 16 kwietnia. Wokół akcji obrony historii zrobił się duży ruch, nie da się już tej sprawy zamieść pod dywan. Resort nie może nas nie zauważać.

Jego przedstawiciele jednak wciąż mówią, że zajęcia historia i społeczeństwo to pełnoprawne nauczanie historii

Te zajęcia nadają się na szkolne kółka historyczne. Uczniowie, który będą się na tych zajęciach uczyć np. o kobiecie, czy wojnach, muszą mieć podstawową wiedzę, żeby się pewnymi zagadnieniami bawić i je omawiać. Proponowane zajęcia przez MEN nadają się jedynie do pogłębienia wiedzy, a nie do jej nabywania. Po co uczniowi nauka tego, jak wyglądała rodzina w starożytności? Jakie to będzie miało znaczenie dla świadomości historycznej ucznia? To jest zabawa historią. Jednak, żeby się w to bawić trzeba mieć opanowane podstawy. Tych propozycji nie można traktować poważnie. Ten przedmiot może się przydać jedynie do brylowania podczas spotkania w wąskiej grupie. To jednak nie jedyne zagrożenie, jakie płynie z tego przedmiotu.

Widzi Pan inne?

W podstawie programowej widać konsekwentne, zaplanowane, rugowanie chrześcijaństwa z dziejów. W jednym z modułów pierwszym tematem jest starożytność, a drugim już wpływ islamu na Europę. I nie ma tu miejsca na chrześcijaństwo. Takich kwiatków jest w tej podstawie bardzo dużo. W dokumentach tych nie ma ważnych punktów, w których chrześcijaństwo odgrywa dużą rolę. Jak czytam w dokumentach MEN, Mieszko ma się uczniom kojarzyć z takimi słowami jak „gród”, „księstwo”. A ja pytam, gdzie jest miejsce na Chrzest Polski? Jak nauczyciel będzie dobry to o nim powie, ale nie musi.

Warto zostawiać takie sprawy do decyzji nauczycieli?

To państwo ma kształtować przyszłe pokolenia, które mają być gotowe do ewentualnej obrony Polski. Czy tak liczna byłaby Armia Krajowa, gdyby w dwudziestoleciu międzywojennym w szkole na historię nie poświęcono 10 godzin tygodniowo? Tyle właśnie czasu uczniowie uczyli się dziejów Polski. To zbudowało w uczniach poczucie więzi z Polską. To dlatego tak wielu z nich poszła bronić ojczyzny, rzuciła swoje życie na szaniec.

Dziś Panowie chcecie, by szkoła również uczyła patriotów

Chcemy, ponieważ czujemy odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Chcemy, by były one złożone z patriotów. Wolność nie jest nam dana na zawsze. Jeśli przyjdzie moment, że trzeba będzie bronić Polski, bez dumy z polskiej historii i kultury oraz bez wiedzy Polacy nie staną do walki. Czego mieliby bowiem bronić? Tych, którzy tylko jedzą hamburgery?

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook